Linkovi

 
Tužilaštvo formiralo predmet, da li će vlast pustiti REM "niz vodu"?

Tužilaštvo formiralo predmet, da li će vlast pustiti REM "niz vodu"?


Logo Regulatornog tela za elektronske medije (REM)
Logo Regulatornog tela za elektronske medije (REM)

BEOGRAD - Tužilaštvo za organizovani kriminal (TOK) formiralo je predmet o radu Regulatornog tela za elektronske medije (REM) na osnovu izveštaja koji je sastavio Biro za društvena istraživanja (Birodi). Kako ističu u Birodiju, imenovan je i javni tužilac koji je počeo da postupa u tom predmetu.

U izjavi za Glas Amerike Zoran Gavrilović, izvršni direktor Birodija, objašnjava da su oni svoj izveštaj o REM-u prosledili svim nadležnim institucijama – od predsednika Srbije i premijerke, Zaštitnika građana, do zakonskih predlagača članova Saveta REM-a i Republičkog javnog tužilaštva koje taj predmet delegiralo TOK-u.

“Ovo što je uradilo Republičko javno tužilaštvo jeste nešto što nas je iskreno rečeno iznenadilo u pozitivnom smislu – mi smo 24. maja predali, već 31. maja smo dobili informaciju da je naš izveštaj prosleđen kao informacija tužilaštvu, a juče smo obavešteni da je napravljen predmet i da je određen tužilac koji je krenuo u postupanje”.

Regulatorno telo za elektronske medije je već dugo vremena u fokusu javnosti, a nakon dva velika zločina u Srbiji koji su se dogodili početkom maja krenuli su masovni građanski protesti “Srbija protiv nasilja”. Formulisani su zahtevi protesta, a jedan od njih je i smena Saveta REM-a zbog toga što nije reagovao i kažnjavao emitere sa nacionalnom frekvencijom koji krše zakone i promovišu nasilje.

Zoran Gavrilović
Zoran Gavrilović

Mi smo krajem 2022. godine uradili jedno istraživanje i pitali građane za prioritete. Među prva tri prioriteta jesu vladavina prava i integritet institucija. I ovo što mi imamo danas ovde jeste u stvari sušti vapaj građana Srbije da se uspostavi sistem i da prosto ovde imamo državu. Ovo sa REM-om jeste u stvari jedno malo ostrvo koje treba urediti u sistemu integriteta u Srbiji. Šta mi radimo – mi samo u stvari konkretizujemo kroz ovaj proces ono što građani Srbije hoće, a to je vladavinu prava, integritet institucija i državu blagostanja”, ističe Gavrilović.

Kako objašnjava, u dokumentu “Alternativni izveštaj o radu REM-a na 19 strana se pobrajaju sve nepravilnosti u radu ovog tela, ukazuje na to da i međunarodne institucije poput Evropske komisije, Saveta Evrope, izvestiteljke UN Ajrin Kan takođe govore o lošoj medijskoj situaciji u Srbiji i u tom kontekstu pominju i REM.

Ovde nije stvar kvaliteta rada REM-a, ovde je prosto nepoštovanje zakona. U izveštaju Evropske komisije stoji da REM pri dodeli frekvencija nije poštovao sve zakone. Takođe kao značajan deo argumentacije mi smo iskoristili argumentaciju koja se nalazi u samim izveštajima REM-a”, kaže Gavrilović i naglašava da se i u dokumentima REM-a ističe da nacionalni emiteri nisu poštovali zakone i sopstvene elaborate na osnovu kojih početkom godine ponovo dobili nacionalne frekvencije za emitovanje.

Kako pravnici objašnjavaju za Glas Amerike, formiranje predmeta u Tužilaštvu za organizovani kriminal ne znači da će biti i pokrenut postupak. Kada se formira predmet i prouče dokumenta, moguće je nekoliko ishoda: da se napiše izveštaj, ail da se ne postupi po krivičnoj prijavi, da tužilaštvo odbaci prijavu jer smatra da nema elemenata krivičnog dela ili da prihvati krivičnu prijavu i nastavi dalje sa postupkom.

Republičko javno tužilaštvo, kažu pravnici, nije nadležno ni za jedan predmet u prvom stepenu i zato ga je delegiralo tužilaštvu za koje smatra da je nadležno.

Slobodan Cvejić, bivši član Saveta REM-a i profesor Katedre za sociologiju na Filozofskom fakultetu, kaže da ne može da komentariše ovaj slučaj sa pravnog stanovišta, ali da ne sumnja da su postupci Saveta REM-a proizveli katastrofalne posledice u društvu.

„I ja verujem da postupanje protiv javnog interesa i ugrožavanje opšte bezbednosti i tako dalje, koje je njihovo činjenje proizvelo, predstavlja krivično delo”.

Cvejić je REM napustio u decembru 2020. godine. Na pitanje da li ovaj postupak Tužilaštva vidi kao pokušaj smirivanja tenzija, jer se dešava u trenutku kada se na protestima traži i smena Saveta REM-a, odgovara potvrdno.

„Meni deluje tako. Ja bih rekao da je ovo jedan potez koji ne košta mnogo, a spustiće malo tenzije oko svega toga“, kaže Cvejić. Međutim, uprkos pritisku javnosti, smatra da u ovom trenutku ne postoji politička volja vlasti da ispuni zahtev protesta i smeni Savet REM-a, jer bi time ugrozila sopstveno funkcionisanje.

Cvejić: Vlast neće pustiti REM niz vodu jer time ugrožava ceo sistem
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:20 0:00

„Pošto je moje tumačenje da ova vlast u Srbiji funkcioniše po principu neformalne organizovane grupe koja zarad ličnih, ekonomskih interesa obavlja određene funkcije i podređuje javni interes ličnim interesima, i za sve to je mnogo važnija jedna neformalna struktura koja sebi podredi sve zvanične institucije, ja verujem da bi za njih svaka predaja institucije koja predstavlja resurs, važan alat u toj mreži, predstavljala jednu vrstu poraza. I ako bi oni sada, kolokvijalno da kažem, pustili REM „niz vodu“, time bi kroz ceo sistem poslali poruku da pravila igre nisu toliko više sigurna. I zato mislim da nisu spremni da to učine“, ocenjuje Cvejić za Glas Amerike.

Ni Zoran Gavrilović nije preterani optimista po pitanju kako će se ovaj slučaj razvijati i zbog toga već ima, kako kaže, spremna još dva mehanizma kojima će pokušati da pokrene slučaj REM.

“Ja znam da postoji nepoverenje, ja znam da će ljudi sad reći – pa dobro, ništa. Već vidim komentare – to će u nekoj fijoci da završi, ali mi ćemo koristiti upravo ljude na ulici i javnost, tražiti od tužilaštva da radi svoj posao. Jako je bitno da ovu energiju i probuđenu javnost na ulicama Beograda iskoristimo za obnovu integriteta institucija. U suprotnom mi ćemo i dalje biti livada na kojoj neće biti institucija, na kojoj će živeti neki građani i koje će predvoditi neki čobanin”

XS
SM
MD
LG