Ukrajinci se posle pobjede bivšeg predsjednika Donalda Trampa na izborima spremaju za potencijalnu promjenu američke politike o Ukrajini, koja bi mogla značajno da utiče na njihovu borbu za opstanak u ratu protiv ruske agresije.
Tramp bi mogao da napravi oštar zaokret u odnosu na dosadašnju čvrstu podršku Bajdenove administracije, zbog čega se strahuje da bi bio ugrožen nastavak ključne američke pomoći.
Pojedini u Kijevu su međutim zadovoljni zbog Trampove pobjede. Kada su do Ukrajine došle vijesti o Trampovom reizboru, kafić u Kijevu, nazvan po novoizabranom američkom predsjedniku, ponudio je besplatno piće svojim mušterijama.
Roman Kravzov, kreativni direktor kafića Tramp otvorenog prije 5 godina, srećan je zbog izbora američkih birača.
“Mislim da sada počinje jedan od najvećiih istorijskih trenutaka. Mislimo da je to izvanredno”.
Međutim, taj stav ne dijele svi Ukrajinci, a neki se pripremaju za promjenu američke politike. Mark Vojger, viši saradnik Centra za analizu evropske politike, kaže da ima povoda za zabrinutost.
“Tramp bi mogao da odluči da izvrši pritisak na Ukrajinu tako što će zaustaviti prijeko potrebnu vojnu, finansijsku, diplomatsku, političku i druge vrste pomoći, da bi to svojim pristalicama mogao da predstavi kao neki mir”.
Vojger ističe da bi Rusija to iskoristila za predah, pregrupisavanje i kasniji ponovni napad. Ocjenjuje i da Trampovo obećanje da će okončati rat sugeriše da će možda pokušati da natjera Ukrajinu i Rusiju da sjednu za pregovarački sto.
“Jedini način na koji bi Tramp potencijalno mogao da zaustavi rat jeste da nažalost izvrši pritisak na Ukrajinu da prestane da se bori, da prihvati primirje i da se pod ruskim ulovima odrekne okupirane teritorije”.
Bivši ukrajinski ministar za infrastrukturu, a sada vojnik, Volodimir Omaljan smatra da su Trampove namjere iskrene, ali i nerealne.
“Tramp je iskren u svojoj izjavi da će da okonča sve ratove. Želim mu samo sreću jer bi, ako u tome uspije, bio prvi čovjek poslednjih više vjekova koji je postigao taj cilj”.
Za Ukrajinu, bilo koji mirovni dogovor mora da poštuje njen suverenitet, bez ruskih trupa na ukrajinskoj teritoriji, kažu eksperti. Neki Ukrajinci kažu da bi napori za uspostavljanje mira mogli da pruže nove šanse za američko-ukrajinsku saradnju.
“Važno je ukinuti ograničenja na udare na ruskoj teritoriji i Ukrajini poslati rakete dugog dometa, naročito nakon dolaska trupa iz Sjeverne Koreje koja već podržava rusku agresiju protiv nas. I naravno, vjerujemo u pragmatičniji pristup, naročito ekonomsku saradnju”, ističe Hana Hopko, bivša ukrajinska poslanica.
Ukrajinci se nadaju da će biti mira, ali i strahuju od opasnosti da prebrzi dogovor ugrozi suverenitet zemlje.