Ujedinjene nacije upozorile su u ponedeljak da je humanitarna situacija u Pojasu Gaze sve teža, jer će kamioni koji prenose pomoć stati u utorak jer nemaju više goriva, u bunarima za vodu nema više šta da se ispumpa, a preti obustava telekomunikacija.
„Humanitarni prekid vatre, gorivo, zalihe — sve nam treba odmah. Nemamo više vremena, suočićemo se sa velikom katastrofom“, rekao je novinarima Andrea De Domeniko, šef humanitarne kancelarije UN u istočnom Jerusalimu
On je rekao da je 76 kamiona sa hranom, lekovima, medicinskim zalihama, flaširanom vodom, ćebadima i drugim hitnim potrepštinama prešlo iz Egipta u Gazu u nedelju, ali da bi do utorka mogli da se zaustave bez hitno potrebnog goriva.
„Kamione koji će stići od sutra nećemo jednostavno nećemo moći da istovarimo jer nemamo goriva za viljuškar i nemamo goriva za kamione koji dalje tu pomoć dele onima kojima je neophodna“, rekao je De Domeniko.
Izrael je zabranio isporuke goriva rekavši da će ga Hamas preuzeti za svoje ratne poduhvate. Izraelske odbrambene snage se više od mesec dana bore protiv grupe koju su SAD označile kao terorističku, otkako su borci Hamasa 7. oktobra upali u izraelske gradove, masakrirali 1.200 ljudi i oteli 240.
Čitav Pojas Gaze, koji kontroliše Hamas, više od mesec dana nema struje, što onemogućava rad bolnica, vodovoda, fabrika i pekara. Palestinski telekomunikacioni provajder Paltel saopštio je da će prekinuti da radi u četvrtak ako ne dobije gorivo.
„Situacija je zaista, zaista teška. Jako smo zabrinuti šta bi se moglo dogoditi u danima pred nama“, rekao je portparol UN Stefan Dužarik.
Bekstvo sa severa
Na severu, hiljade stanovnika Gaze koriste izraelske kratke dnevne pauze u neprijateljstvima kako bi se preselili na jug u sigurnija područja, većina ih ide pešice. Stotine hiljada onih koji su ostali suočavaju se sa sve težom situacijom kako se borbe intenziviraju i zalihe ponestaju.
De Domeniko je rekao da nijedan kamion pomoći nije uspeo da pređe na sever najmanje pet dana, otkako je izraelska vojska počela da se približava centru Gaze, što ga čini previše opasnim za kretanje humanitaraca.
Nijedna pekara ne radi od 7. novembra, a celo područje nema struje i tekuće vode više od mesec dana. Svetski program za hranu izrazio je zabrinutost zbog loše ishrane i gladovanja.
Bolnice se sve više nalaze pod bombama i u sukobima, što predstavlja opasnost za osoblje, pacijente i civile koji se kriju. Najteži bolesnici na odeljenjima intenzivne nege i novorođenčad u inkubatorima mogu da umru ako se mašine koje ih održavaju u životu ugase zbog nedostatka goriva.
UN saopštava da njihovi objekti u južnoj i centralnoj Gazi pružaju sklonište za 780.000 od 1,6 miliona raseljenih stanovnika Gaze, ali upozoravaju da nigde u Pojasu nije bezbedno. Sklonište UNRWA u južnom gradu Rafi, u kojem se nalazi međunarodno osoblje, tri puta je direktno pogodila izraelska mornarica u nedelju. Agencija, koja pomaže Palestincima, saopštila je da niko nije povređen, jer su otišli na teren samo 90 minuta pre napada, ali je zgrada znatno oštećena.
UNRWA je saopštila da su strane u sukobu upoznate sa koordinatama svih njenih prostorija. U ponedeljak je zastava UN-a spuštena na pola koplja u sedištu organizacije u Njujorku i širom sveta u čast 101 člana palestinskog osoblja UNRWA ubijenog od 7. oktobra.