Šef Ujedinjenih nacija za ljudska prava Volker Turk rekao je u ponedeljak da je okončanje rata u Gazi "i sprečavanje potpunog regionalnog sukoba apsolutni i hitan prioritet".
"Znamo da se ratovi prelivaju na buduće generacije, podstičući ponovljene cikluse mržnje ako njihovi uzroci ostanu nerešeni", rekao je Turk na sednici Saveta za ljudska prava u Ženevi. "Nažalost, rat u Gazi je suštinski primer".
Turk je istakao "strašan" napad Hamasa na Izrael, prisilno raseljavanje 1,9 miliona stanovnika Gaze, 101 Izraelca koji se još uvek drži kao talac u Gazi i "smrtonosne i destruktivne operacije" na Zapadnoj obali koje "pogoršavaju katastrofalnu situaciju".
Izraelska vojska izvestila je u ponedeljak da je izvršila napade preko noći na zgrade i lansirno mesto koje koriste pripadnici Hezbolaha u južnom Libanu, što je poslednji u prekograničnim sukobima između dve strane koji su izazvali zabrinutost zbog šireg regionalnog sukoba.
U susednoj Siriji, državni mediji objavili su u ponedeljak da je u izraelskim vazdušnim napadima poginulo najmanje 14 ljudi, a povređeno 40.
Udari su bili usmereni na vojne lokacije u centralnoj Siriji, navodi se u izveštaju.
Izrael retko komentariše napade koje izvodi u Siriji, ali je saopštio da neće dozvoliti iransko prisustvo u Siriji, što je ključni put za slanje iranskog oružja Hezbolahu u Libanu.
Izraelski premijer Benjamin Netanjahu obećao je u nedelju da će nastaviti rat protiv militanata Hamasa u Gazi dok sukob ulazi u 12. mesec, rekavši da je njegova zemlja "okružena ubilačkom ideologijom koju vodi iranska osovina zla".
Poslednjih dana bilo je velikih uličnih protesta zbog načina na koji on vodi rat, kao i neuspeha da postigne prekid vatre sa Hamasom koji uključuje povratak preostalih talaca koje drži ta teroristička grupa koju Sjedinjene Države smatraju za terorističku.
Ali Netanjahu je ostalim izraelskim liderima rekao da "velika većina građana Izraela… zna da smo u potpunosti posvećeni postizanju ciljeva rata: da eliminišemo Hamas, da vratimo sve naše taoce, da osiguramo da Gaza nikada više ne predstavlja pretnju za Izrael i da naše stanovnike na severu i jugu bezbedno vratimo u njihove domove".
Rat je pokrenut šokantnim napadom na južni Izrael 7. oktobra prošle godine, kada je ubijeno oko 1.200 ljudi i zarobljeno oko 250 talaca. U izraelskoj ofanzivi odmazde ubijeno je više od 40.900 Palestinaca, prema podacima lokalnog Hamasovog ministarstva zdravlja koje ne pravi razliku između boraca i civila.
Sjedinjene Države, Katar i Egipat su mesecima pokušavali da posreduju u prekidu vatre i povratku talaca, ali su pregovori više puta upadali u ćorsokak.