Udruženje novinara Srbije na Kosovu dodelilo je Milici Stojanović Kostić, direktorki NVO „Pravo na pravo“ i Andrijani Živanović, direktorki Doma kulture „Stari Kolašin“ u Zubinom Potoku, priznanje Beli božur za najbolju saradnju i odnos prema medijima i novinarima u 2024. godini. „Crni božur“ za najlošiju saradnju sa medijima, koji je pripao predsedniku Skupštine opštine Gračanica Milanu Dimitrijeviću i ove godine je ostao neuručen.
Predsednica Udruženja novinara Srbije na Kosovu, Ivana Vanovac, obrazložila je odluku novinara i članova UNS-a na Kosovu za priznanje Beli božur.
„Dom kulture Stari Kolašin, kojim rukovodi Andrijana Živanović, godinama neguje dobru saradnju i uzajamno poštovanje sa medijima. Prateći njihov raznovrstan i kvalitetan kulturno-umetnički program, mediji dobijaju priliku da izveštavaju o savremenim, ali i tradicionalnim stvaralačkim poduhvatima umetnika iz zemlje i regiona. Milica Stojanović Kostić,u proteklom godišnjem periodu pokazala se takođe kao jedan od najažurnijih saradnika medijskih radnika. Kao novinarka, pokazala je svest o važnosti saradnje medija i organizacija civilnog društva u ostvarivanju zajedničkog cilja menjanja društva na bolje“, navela je Vanovac.
Milica Stojanović Kostić i Andrijana Živanović zahvalile su se na ovom priznanju, ukazujući na važnost saradnje institucija, organizacija i pojedinaca sa novinarima i medijima.
“Smatram da novinari ne mogu bez onoga što se u Domu kulture radi, a to su događaji koje organizujemo, kao što ni mi u Domu kulture Stari Kolašin ne možemo bez izveštavanja o onome što se kod nas dešava“, rekla je Andrijana Živanović.
„Meni je iz više aspekata drago što sam dobitnica ove nagrade, pre svega jer dolazim iz branše i znam koliko je važno za novinare da imaju određene odgovore. Važno je da pronalaze ta kritička mišljenja kojih je danas sve ređe, nažalost, a to nam je neophodno. Ono što je jako važno naglasiti danas je da su, nažalost, civilni sektor, ali i mediji ostali ti koji brane interese građana, za razliku od institucija koje bi to trebalo da rade“, rekla je Milica Stojanović Kostić.
Plaketa „Crni božur“ za najlošiji odnos prema novinarima i medijima ostala je neuručena, jer ovogodišnji “dobitnik”, predsednik Skupštine opštine Gračanica Milan Dimitrijević, nije došao na ceremoniju uručenja.
On je Crni božur dobio zbog kako je obrazložila predsednica UNS-a na Kosovu, vređanja, nekorektnog i neprofesionalnog odnosa prema novinarki Medija centra Čaglavica Katarini Marinković.
Inače, pre oko mesec dana Dimitrijević je verbalno napao novinarku Medija centra Čaglavica Katarinu Marinković rekavši joj da napada "kao hijena", nakon što je posle sednice Skupštine opštine Gračanica postavila pitanje odbornicima i njemu u vezi sa odlukom o izmeni ugovora između Opštine Gračanica i JKP „Ekologija”.
“Zadatak novinara na terenu je da u ime građana zahtevaju odgovore od lica koja su se na određenim pozicijama našla upravo zahvaljujući poverenju građana. Sa tih pozicija oni bi trebalo da deluju u ime građana i u tom poslu budu maksimalno transparentni i saradljivi sa medijima kao izaslanicima javnosti, te da novinarsko insistiranje na odgovorima ne shvataju kao napad na njihovu ličnost, već kao pozivanje na odgovornost i veću angažovanost na polju rešavanja problema građana“, rekla je Vanovac.
Ove godine, u konkurenciji za priznanje „Beli božur“ bilo je 12 kandidata, dok je za „Crni božur“ bilo nominovano osam. Beli i Crni božur Udruženje novinara Srbije na Kosovu ustanovilo je 2014, s namerom da ukaže na pozitivne i negativne primere saradnje i odnosa institucija, organizacija i pojedinaca prema medijima i novinarima.