Američki vojnik Trevis King sletio je u četvrtak ujutro u vojnu bazu u Teksasu nakon što je protjeran iz Sjeverne Koreje gdje je prebjegao prije dva mjeseca, prenijela je agencija Rojters pozivajući se na američkog zvaničnika.
King je doputovao vojnim avionom i prebačen je na pregled u vojnu bolnicu u bazi San Antonio-Fort Sem Hjuston gdje je u decembru liječena i košarkaška zvijezda Britni Grajner nakon što je u razmjeni zarobljenika oslobođena iz ruskog pritvora.
Portparol Pentagona rekao je da je vojska trenutno usredsređena na to da se "pobrine o Kingovom zdravlju i privatnosti" i da će lanac komande "kasnije razmatrati njegov status".
Iz američke vlade je ranije saopšteno da će King, po povratku u Ameriku, prvo biti podvrgnut evaluaciji prije nego što bude spojen sa porodicom.
King (23) pobjegao je u Sjevernu Koreju iz Južne 18. jula, dok je obilazio teško utvrđenu granice. Odmah je odveden u sjevernokorejski pritvor.
Ne propustite: Američki vojnik uhapšen u Severnoj Koreji nakon što je namerno prešao granicuNije poznato da li će vojska pokrenuti disciplinski postupak protiv Kinga. Za sada ga nije nazivala dezerterom, iako je prešao granicu bez odobrenja dok je bio na dužnosti.
Pjongajng je slučaj Trevisa Kinga tretirao kao primjer ilegalne imigracije. Sjevernokorejska državna agencija KCNA prenijela je da je King rekao vlastima da je u Sjevernu Koreju ušao nelegalnim putem zato što je "bio nezadovoljan nejednakošću u američkom društvu".
Švedska vlada, koja zastupa američke interese u Sjevernoj Koreji zato što Vašington nema diplomatsko prisustvo u toj zemlji, dovela je Kinga u Kinu.
Iz Stejt departmenta je saopšteno da je američki ambasador u Pekingu Nikolas Berns dočekao Kinga u Dandongu, kineskom gradu na granici sa Sjevernom Korejom. King je zatim je odletio u Šenjang u Kini, pa u vojnu bazu Osan u Južnoj Koreji, prije nego što je nastavio put u SAD.
King, koji se pridružio američkoj vojsci u januaru 2021, suočio se sa dve optužbe za napad u Južnoj Koreji. Izjasnio se krivim za jedan slučaj napada i uništavanja javne imovine, pošto je oštetio policijski automobila tokom svađe sa Korejcem, prema sudskim dokumentima. Trebalo je da se suoči sa dodatnim disciplinskim merama kada se vrati u Sjedinjene Države.
King je završio izdržavanje vojnog pritvora i američka vojska ga je prevezla na aerodrom da bi se vratio u matičnu jedinicu u Sjedinjenim Državama. Umesto toga, napustio je aerodrom i pridružio se obilasku graničnog područja, gde je pretrčao uprkos pokušajima južnokorejskih i američkih stražara da ga zaustave.