Australijanci su u petak reagovali mešavinom besa i olakšanja na vladinu odluku da zabrani upotrebu društvenih mreža deci mlađoj od 16 godina. Dok vlada ističe prednosti zabrane, koja je prva te vrste na svetu, tehnološki giganti kao što je TikTok tvrde da bi odluka mogla da mlade gurne u "mračne ćoškove interneta."
Australija je usvojila zabranu društvenih mreža za decu u četvrtak kasno uveče, posle emotivne debate koja je zaokupila celu zemlju, i postavila smernice za sudove širom sveta, jednom od najstrožijih regulativa koje se odnose na velike tehnološke kompanije.
Zakonom se giganti kao je Meta Platforms, vlasnik Instagrama i Fejsbuka, prisiljavaju da spreče maloletnike da otvaraju naloge i koriste te mreže, a ako to ne urade, prete im kazne u iznosu do čak 32 miliona dolara. U januaru počinje proba metoda sprovođenja zabrane, koja će stupiti na snagu za godinu dana.
"Platforme sada imaju društvenu odgovornost da se postaraju da im bezbednost naše dece bude prioritet", izjavio je australijski premijer Entoni Albaniz u petak.
Govoreći o detaljima zabrane ranije ovog meseca, Albaniz je pominjao rizike koji prete fizičkom i mentalnom zdravlju dece zbog prekomerne upotrebe društvenih medija, a posebno rizik za devojčice zbog štetnih opisa tela i fizičkog izgleda, kao i mizoginih sadržaja namenjenih dečacima.
U Sidneju u petak, reakcije na zabranu su bile pomešane.
"Mislim da je to sjajna ideja, jer sam primetila da društvene mreže za decu zapravo nisu odgovarajuće za njihove godine, ponekad gledaju nešto što ne bi trebalo da gledaju", kaže stanovnica Sidneja Frančeska Sambas.
Drugi su oštriji.
"Veoma sam besna. Imam osećaj da je ova vlada uzela demokratiju i bacila je kroz prozor", kaže 58-godišnja Šon Klous.
"Kako su uopšte mogli da izmisle ta pravila i nametnu ih ljudima?"
Deca, za to vreme, kažu da će pokušati da nađu načine da zaobiđu zabranu.
"Mislim da ću ih i dalje koristiti, samo - tajno", kaže 11-godišnja Ema Vejkfild.
Prvi u svetu
Zemlje među kojima su Francuska i neke američke države uvele su zakone da se maloletnicima ograniči pristup mrežama bez pristanka roditelja, ali australijska zabrana je apsolutna. Puna zabrana pristupa društvenim mrežama deci mlađoj od 14 godina na Floridi je osporena pred sudom na osnovu argumenata o slobodi govora i slučaj se još razmatra.
Albanizova Laburistička partija dobila je ključnu podršku od opozicionih konzervativaca za zakon koji je brzo usvojen u parlamentu u okviru zakonskog paketa od 31 predloga, koji su svi "progurani" haotičnog poslednjeg dana zasedanja australijske skupštine ove godine.
Vlada smatra da je dala dovoljno vremena za raspravu pošto je zabranu prvi put najavila posle parlamentarne istrage ranije ove godine, kada su poslanci čuli svedočenja roditelja dece koja su nanela sebi povrede nakon što su bila maltretirana preko interneta.
Međutim, zakon su kritikovale kompanije za društvene medije i neki poslanici koji smatraju da predlog zakona nije dovoljno detaljno razmotren.
Portparol TikToka, platforme koja je izuzetno popularna među tinejdžerima, rekao je u petak da je proces bio suviše brz i da rizikuje da deca budu izložena još većim opasnostima.
"Razočarani smo što je australijska vlada ignorisala saveete mnogih stručnjaka za mentalno zdravlje, bezbednost interenta, i aktiviste za mlade koji su se snažno protivili zabrani".
Your browser doesn’t support HTML5
Albaniz je u petak rekao da je usvajanje zabran pre nego što je obavljena proba verifikacije godišta korisnika društvenih mreža - ispravan pristup.
"Naša poruka roditeljima Australije je da smo tu i da vam čuvamo leđa", rekao je premijer.
"Ne tvrdimo da će implementacija biti savršena, baš kao što zabrana alkohola mlađima od 18 ne znači da neko mlađi od 18 nikada nema pristup alkoholu, ali znamo da je to ispravna stvar."
Zabrana bi mogla da utiče na odnose Auustralije sa ključnim saveznikom, Sjedinjenim Državama, gde je vlasnik Eksa Ilon Mask, centralna figura u administraciji novoizabranog predsednika Donalda Trampa, u jednoj objavi ovog meseca napisao da se čini da je ta zabrana "zaobilazni način da se kontroliše pristup svih Australijanaca internetu".
Takođe, zabranom se pojačava atmosfera antagonizma koja trenutno postoji između Australije i tehnoloških giganata koji su uglavnom američke kompanije. Australija je bila prva zemlja koja je obavezala platforme za društvene mreže da plate tantijeme medijima za deljenje njihovih sadržaja a sada planira da ih kazni ako ne uspeju da spreče različite prevare.