Američki predsednik Džo Bajden i Donald Tramp, njegov verovatni republikanski rival na novembarskim izborima, istog dana su posetili američko-meksičku granicu, u vreme kada je veliki priliv migranata postao jedno od najvažnijih pitanja za glasače.
Bajden je posetio pogranični grad Braunsvil u Teksasu, u nameri da podseti birače da su republikanci u Kongresu odbacili dvostranački predlog o jačanju imigracionih mera, nakon što im je Tramp rekao da ne izglasaju zakon kako Bajden ne bi ostvario političku pobedu. Braunsvil je region gde se broj ilegalnih ulazaka u SAD znatno smanjio proteklih godina.
Agenti granične patrole informisali su predsednika o situaciji na granici, za vreme šetnje duž reke Rio Grande, koja razdvaja Braunsvil i Meksiko.
Bajden je u Braunsvilu pozvao Trampa da mu se pridruži u pronalaženju rešenja za probleme imigracije u Sjedinjenim Državama.
“Usaglasite se umesto što članovima Kongresa govorite da blokiraju ovaj predlog. Pridružite mi se ili ću se ja pridružiti vama ukazujući Kongresu da usvoji ovaj dvostranački predlog zakona o bezbednosti granica. Možemo to da uradimo zajedno”, rekao je Bajden.
On je tokom obraćanja pozvao članove Kongresa da ponovo razmotre stavove o dvostranačkom predlogu za rešavanje krize na granici, pošto je blokiran u Senatu, u velikoj meri i zbog protivljenja Donalda Trampa.
„Senat treba da prispita svoj stav, a članovi koji mu se protive politizaciju treba da ostave po strani. Njihova odluka treba da bude doneta na osnovu procenjene dobrobiti, a ne da li će koristiti jednoj ili drugoj stranci. Dogovor je bio gotovo postignut, a onda ga je skrajnulo strančarenje. Kompromis je koristan korak u rešavanju problema imigracije”, poručio je Bajden.
“Potrebno je da delujemo”, podvukao je američki predsednik – aludirajući na Kongres.
“Vreme je da predsedavajući i neki od mojih republikanskih prijatelja koji blokiraju predlog zakona pokažu da imaju kičmu”, podvukao je Džo Bajden.
Sa druge strane, bivši predsednik Tramp obišao je Igl Pes - jedno od najprometnijih područja za ilegalni prelazak iz Meksika u Ameriku. Kao opasnost je označio dolazak migranata u Sjedinjene Države.
Tramp, oštar kritičar granične politike američke administracije, u govoru u parku Šelbi nastojao je da poveže porast stope kriminala u Americi sa porastom priliva ilegalne imigracije.
„To su ljudi koji u nađu zemlju dolaze iz zatvora, mentalnih ustanova. Oni su teroristi i to je užasno”, rekao je bivši američki predsednik – koji se u svrhu potvrđivanju svojih tvrdnji pozivao na smrtni slučaj devojke Lejken Rajli. Izgubiila je život tokom džoginga u kampusu Univerziteta u Džordžiji, a za njeno ubistvo osumnjičen je venecuelanski imigrant bez dokumenata.
Tramp, koji je tokom svog mandata pokušao da izgradi veliki zid na američko-meksičkoj granici razgovarao je sa guvernerom Gregom Abotom i lokalnim zvaničnicima.
Nekoliko stotina Trampovih pristalica okupilo se na ulicama blizu Šelbi parka, područja koje je ograđenno da bi se sprečio ilegalni ulazak migranata. Nosili su zastave na kojima je pisalo "Učinimo Ameriku ponovo velikom", i "Nema predaje".
Bajden je započeo mandat u Beloj kući 2021. godine obećanjem da će ukinuti tvrdu imigracionu politiku koju je vodio Tramp, ali je u međuvremenu zauzeo oštriji pristup.
Pod pritiskom republikanaca, koji ga optužuju da ne uspeva da kontroliše granicu, Bajden je pozvao Kongres prošle godine da izdvoji veća sredstva za sprovođenje zakona i najavio da će "zatvoriti granincu" ako dobije nova ovlašćenja da migrante vrati sa granice. Bela kuća razmatra i primenu predsedničkih ovlašćenja da se migrantima na granici uskrati azil, naveo je jedan izvor upućen u to pitannje.
Ne propustite: Šta piše u novom predlogu Senata o zaštiti granice i pomoći Ukrajini i ima li šanse da prođe?Granična bezbednost je u središtu debate u američkom Kongresu. Bajdenova administracija se zalaže za predlog zakona koji sadrži nova finansijska sredstva za Ukrajinu i Izrael. Republikanci, posebno u Predstavničkom domu, zalažu se za veće mere zaštite granice u okviru istog zakonskog paketa.
Tramp je pozivao da se odbaci dvostranački predlog u Senatu koji je uz pomoć Ukrajini sadržao i niz odredbi koje se odnose na graničnu bezbednost, što je dovelo do toga da predlog, na kraju, bude poražen u Senatu. Republikanci u Predstavničkom domu insistiraju na tome da se pitanje granice razmatra odvojeno, pre bilo kakvog glasanja o pomoći stranim zemljama.
U izveštaju su korišćene i informacije agencija Rojters i Asošijeted pres.