Članovi pravnog tima koalicije "Biramo Niš“ nastavili su u sredu ujutro u Gradskoj izbornoj komisiji da pregledaju kompletan izborni materijal sa izbora održanih 2. juna, zbog "osnovane sumnje" da je došlo do prekrajanja izborne volje birača u tom gradu.
Članica pravnog tima "Biramo Niš“ Ana Eraković izjavila je listu Danas da su za sada na svakom biračkom mestu pronašli nepravilnosti.
"Najmasovnije su one u vezi sa glasanjem ili navodnim glasanjem van kuće, gde potvrde biračkih odbora o tome da su izlazili na teren ne postoje, ili nisu potpisane od strane birača ili je potpis predsednika biračkog odbora isti kao potpis birača. Takođe, neki džakovi nisu bili zatvoreni, a dosta nevažećih listića je brojano kao da su važeći", kazala je Ana Eraković.
Pravni tim koalicije "Biramo Niš" podelio se u dve grupe - jednu koja u GIK nastavlja uvid u birački materijal i drugu koja radi na prigovorima na izborne nepravilnosti, koji moraju da budu podnti GIK večeras do 20 časova.
Ne propustite: Lokalni izbori u Srbiji: Bitka za prevlast u Nišu i Novom Beogradu i "tvrđenje pazara" na VračaruPrema rečima Ane Eraković, izborni materijal trebalo bi da pregledaju sve četiri opozicione organizacije - Grupa građana "Dr Dragan Milić", "Ujedinjeni - Nada za Niš", "Kreni-promeni" i "Biramo Niš".
Od juče od 16 časova to je činila samo koalicija "Biramo Niš“, kojoj je najpre dozvoljen uvid. Predstavnici "Biramo Niš“ su pregledali izborni materijal juče do 20 časova, kada je predstao da im stiže, jer je, kako im je rečeno, isteklo radno vreme GIK.
Oni su tada višem javnom tužiocu u Nišu podneli usmenu krivičnu prijavu protiv v.d. načelnice Gradske uprave za organe grada i građanska stanja Marine Janković zbog zloupotrebe službenog položaja, navodeći da je "radno vreme GIK tokom izbornog procesa 24 časa dnevno" i da su oni "sprečeni da zaštite izbornu volju građama".
Najavili su da neće napustiti sedište GIK, u kojem će ostati "danima, pa i mesecima", sve dok im se ne omogući uvid u izborni materijal, na šta po zakonu imaju pravo.
Potom je došla predsednica GIK Danijela Milićević i rekla da će nastaviti da dobijaju izborni materijal.
Prema saznanjima Danasa, policija je 3. juna pred ponoć iz sedišta GIK, u Oficirskom domu, iznosila crne džakove i odvezla ih svojim vozilom, ali se još uvek ne zna šta je bilo u džakovima, kao ni zbog čega i gde su odvezeni.
Opozicione organizacije su zatražile uvid u biračke spiskove nakon što je GIK 3. juna saopštila privremene rezultate, na osnovu obrađenog kompletnog izbornog materijala sa 197 biračkih mesta, prema kojima su koalicija oko Srpske napredne stranke i opozicija osvojile po 30 odborničkih mandata u Skupštini grada koja ima ukupno 61 odbornika.
U niškom SNS su nakon toga zvanično proglasili pobedu, navodeći da će formirati gradsku vlast sa manjinskom Ruskom strankom, koja je dobila jedan odbornički mandat.
GIK je u odluci o rezultatima izbora navela da je Grupa građana "Dr Dragan Milić" osvojila 16 mandata, "Biramo Niš" deset, a "Ujedinjeni-Nada za Niš" i "Kreni-promeni" po dva mandata.
Opozicija je prethodno proglasila pobedu, pozivajući se na zapisnike koji su stigli u GIK, a u koje su njeni predstavnici u toj komisiji imali uvid, kao i na prvobitne procene Cesida i Ipsosa.
Prema rezutatima koje poseduju opozicioni izborni štabovi, četiri opozicione liste imaju 31 mandat, koalicija oko SNS 29, a Ruska stranka jedan.
Dr Milić: Opozicija je nedvosmisleno pobedila u Nišu
Doktor Dragan Milić, čija grupa građana je na izborima u Nišu dobila najveću podršku građana među opozicionim strankama, izjavio je da je nedvosmisleno opozicija pobedila u Nišu i da niko nije negirao da imaju 3.332 glasa više od aktuelne vlasti.
"Rezultate koji su u rano ujutru stavljeni od strane GIK priznajemo, a sve što se naknadno dešavalo ne priznajemo", rekao je Milić na konferenciji za novinare niške opozicije, prenosi N1.
"Opozicione liste su pobedile u Nišu. Svi mi zajedno imamo 3.332 glasova više od vladajuće stranke. Ako računate glasove, oni koji nisu prešli cenzus, koji su nesumnjiva opozicija, ta cifra se približava broju od 6.000. Dakle, nemojte nikoga da ubeđujete da kada dobijete 3.332 glasa manje, da ste vi pobedili", rekao je Milić.
On je istakao da je tim opozicije odlučio da pravnim sredstvima dokaže pobedu i da neće podleći pritiscima da se demonstrira na ulici.
Tepić o predlogu Save Manojlovića: Štetna naknadna pamet
Potpredsednica Stranke slobode i pravde (SSP) Marinika Tepić izjavila je u sredu da opozicija treba da postavlja ultimatume političkim protivnicima na vlasti, a ne opozicionim kolegama, reagujući time na poziv lidera Kreni-promeni Sava Manojlovića da opozicija napusti skupštine pojedinih gradova zbog izbornih mahinacija.
Ne propustite: Savo Manojlović pozvao opoziciju da izađe iz parlamenta i krene u građansku neposlušnostOna je u pisanoj izjavi podsetila da je SSP upozoravala da će režim "ponovo pokrasti izbore" i pozivala da mu se učestvovanjem u tome ne daje legitimitet, ali da, nažalost, neke opozicione kolege nisu poslušale.
"Tri dana nakon 'izbora' gospodin Manojlović traži da se brani rezultat samo nekoliko opština, dok se mi od početka borimo za pobedu nad režimom i da za to, pre svega, moramo insistirati na izbornim uslovima", navela je Marinika Tepić.
Ta naknadna pamet, kako je ocenila, nanela je mnogo štete građanima, jer su izlaskom na izbore legitimizovali Vučićevu “izbornu” pobedu.
Marinika Tepić rekla je i da opozicija ultimatume treba da postavlja političkom protivniku Aleksandru Vučiću, a ne opoziciji, kao i da opozicione organizacije treba međusobno direktno da razgovaraju, a ne preko medija.
Prema njenim rečima, deo opozicije koji nije izašao na izbore očekivao je da će kolege koje su izašle na izbore, u izbornoj noći, kao što je urađeno 17. decembra, reći da su izbori pokradeni i da su pogrešili što su na njima učestvovali, ali se to nije desilo.