Izrael je u sredu izveo nove vazdušne napade na Pojas Gaze, dok je izraelska vojska saopštila da je u stanju pripravnosti za napade libanske militantne grupe Hezbolah, nakon udara dronom u kojem je ubijen visoki zvaničnik Hamasa u glavnom grada Libana, Bejrutu.
Hamas i bezbednosni zvaničnici u regionu pripisali su izraelskom dronu napad u kojem je ubijen Saleh al-Aruri.
Hezbolah - kao i Hamas, militantna grupa koju podržava Iran, a koju su Sjedinjene Države označile kao terorističku organizaciju – ispaljuje rakete preko severne granice Izraela od izbijanja rata između Izraela i Hamasa u oktobru.
Lider Hezbolaha Hasan Nasralah trebalo bi da održi govor u sredu popodne.
Aruri je bio visoki zvaničnik u Hamasovom politbirou i jedan od osnivača njegovog vojnog krila, brigada Kasam, koje su izvele smrtonosni napad na teritoriji Izraela 7. oktobra. Sjedinjene Države su prošle godine ponudile pet miliona dolara za informacije o njemu kao deo svog programa Nagrade za pravdu.
Ne propustite: Ko je vođa Hamasa ubijen u Bejrutu?Izraelska vojska je odbila da komentariše vesti o smrti Arurija, ali takav napad jeste u skladu sa namerom Jerusalima da ubije ključne lidere Hamasa, dok se rat s Hamasom u Gazi približava svom trećem mesecu.
"Najvažnije je reći da smo fokusirani i da ostajemo fokusirani na borbu protiv Hamasa", rekao je portparol izraelske vojske kontraadmiral Daniel Hagari na pitanje o ubistvu Arurija.
Aruri je predvodio prisustvo Hamasa na Zapadnoj obali koju je okupirao Izrael. Izraelski premijer Benjamin Netanjahu pretio je da će ga ubiti čak i pre nego što je militantna grupa izvršila invaziju na južni Izrael u oktobarskom napadu.
Libanska državna novinska agencija javila je da su četiri osobe ubijene u napadu na kancelarije Hamasa u prepunom naselju u južnom predgrađu libanske prestonice.
Hezbolah je saopštio da "ovaj zločin neće ostati bez odgovora ili nekažnjen", nazivajući ga "opasnim razvojem događaja u toku rata".
Izrael je upozorio da se - ako Hezbolah ne odustane - nazire totalni rat u Libanu. Iran podržava i Hamas i Hezbolah, a militantni saveznici te zemlje u Siriji, Iraku i Jemenu takođe izvode napade dužeg dometa na Izrael.
Posleratno upravljanje
Šef Hamasa Ismail Hanije rekao je u utorak u televizijskom obraćanju da je otvoren za ideju jedne palestinske administracije za upravljanje ratom razorenom Gazom, kojom je vladao Hamas, i Zapadnom obalom koju su okupirali Izraelci, a gde palestinske vlasti vode neke vladine operacije.
Hanijehov stav je sličan stavu Sjedinjenih Država, koje favorizuju rešenje koje bi predviđalo da palestinske vlasti kontrolišu Gazu i Zapadnu obalu, čemu se protivi Netanjahu. Izraelski lider kaže da jevrejska država mora da kontroliše "ukupnu bezbednost" u Gazi posle rata, ali je nije precizirao šta bi to tačno podrazumevalo.
Ne propustite: Kakva je Bajdenova vizija za Bliski istok posle okončanja rata u Gazi?Sjedinjene Države su naglasile da Palestinci moraju biti deo svake posleratne administracije, ali buduća uloga međunarodno priznatih palestinskih vlasti ostaje nejasna.
Izraelska kampanja za slamanje Hamasa ostavila je ogromne delove Pojasa Gaze u ruševinama. Ministarstvo zdravlja u Gazi, pod upravom Hamasa, saopštilo je da je u izraelskoj ofanzivi ubijeno više od 22.000 ljudi. Ministarstvo ne pravi razliku između militanata i civila, ali naglašava da su 70 odsto ubijenih žene i deca.
Izrael je započeo ofanzivu nakon napada 7. oktobra kada je, prema tvrdnjama te vlasti zemlje, ubijeno oko 1.200 ljudi, dok je oko 240 zarobljenika uzeto za taoce, dok se za 129 veruje da ih još drže Hamas ili drugi militanti u Gazi. Izraelska vojska je saopštila da su do sada u borbama poginula 174 pripadnika njene vojske.
jedinjene Države, Ujedinjeno Kraljevstvo, Evropska unija i drugi proglasili su Hamas terorističkom organizacijom.
Oko 85 odsto od 2,3 miliona stanovnika Gaze je raseljeno, prema Ujedinjenim nacijama. UN su upozorile na povećan rizik od gladi i bolesti, jer se očajne porodice od zimske hladnoće sklanjaju u improvizovane šatore.
Kancelarija UN-a za koordinaciju humanitarnih poslova saopštila je da je pokrajina Rafa, koja se nalazi u južnoj Gazi pored egipatske granice, glavno utočište za one koji su raseljeni usled pojačanih borbi i izraelskih naredbi za evakuaciju. Tamo je više od milion ljudi, "stisnutih u izuzetno pretrpanom prostoru", saopštile su UN.
U izveštaju su korišćeni neki materijali agencija Asošijeted pres, Rojters i Agencije Frans pres.