Vlada konstatovala ostavku šefa ANB-a, Ivica Janović izabran za v.d. direktora

Sednica vlade u Podgorici (Foto: Flickr/Vlada Crne Gore)

Vlada Crne Gore saopštila je u petak da je konstatovala ostavku dosadašnjeg direktora crnogorske Agencije za nacionalnu bezbjednost, Borisa Milića, imenujući za vršioca dužnosti Ivicu Janovića.

Boris Milić, koji je više od 30 godina obavljao različite funkcije u službi bezbjednosti, ostavku je obrazložio ličnim razlozima, a lokalni mediji pišu da je novoizabrani vršilac dužnosti preduzetnik iz Budve blizak vrhu vladajućeg Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića.

"Milić, koji je bio na pozicijama u bezbjednosnom sektoru preko 30 godina, nastaviće rad u ANB-u, dalje doprinoseći svojim angažmanom ovoj instituciji. Milić je za vršioca dužnosti direktora ANB-a imenovan 8.10.2022. godine, a u punom mandatu na tom mjestu bio je od 18.05.2023. godine. Vlada Crne Gore se zahvaljuje dosadašnjem direktoru ANB-a na saradnji i profesionalnom radu na čelu te institucije", piše u saopštenju Vlade.

Ne propustite: Policija i ANB: Informacije o ugroženosti Milatovića vjerovatno dezinformacija trećih zemalja

Novi vršilac dužnosti šefa bezbjednosne službe nepoznat je široj javnosti, a opozicione Vijesti navode njegove rođačke i kumovske veze sa vrhom Pokreta Evropa sad premijera Milojka Spajića. Glas Amerike nezvanično saznaje da se Janović bavi malim biznisom i da je vlasnik nekoliko butika u Budvi.

Zakon predviđa da, u slučaju prestanka funkcije direktoru ANB-a prije isteka vremena na koje je imenovan, Vlada može imenovati vršioca dužnosti najduže na period od šest mjeseci.

Prema Zakonu o ANB-u, direktora Agencije imenuje i razrješava Vlada na predlog premijera, a predlog za imenovanje direktora Agencije, Vlada dostavlja Skupštini koja, nakon rasprave u nadležnom radnom tijelu, daje mišljenje.

Direktor ANB imenuje se na period od pet godina i može biti ponovo imenovan, a za svoj i rad Agencije odgovoran je Vladi.

Takođe, zakon predviđa da direktor ANB-a ne može biti član političke stranke, niti biti politički aktivan.