Poslanici Evropskog parlamenta iz Evropske narodne partije (EPP), Zelenih i Socijaldemokrata (S&D) uputili su pismo predsednici Evropske komisije, komesaru za proširenje i visokom predstavniku EU za spojlnu politiku i bezbednost, u kom traže da se pokrene međunarodna istraga parlamentarnih, pokrajniskih i lokalnih izbora pod okriljem OEBS-a, Saveta Evrope i Evropske komisije, prenosi portal European Western Balkans (EWB).
U pismu se traži i da se ne priznaju rezultati izbora dok se ne završi potpuna nezavisna istraga izbornih nepravilnosti. Poslanici zahtevaju istragu sa posebnom pažnjom na izbore za Skupštinu grada Beograda, kao i da se ti rezultati prijave Evropskom parlamentu.
“Mi ostajemo potpora građanima Srbije koji protestuju za svoju šansu da iskoriste svoje demokratska prava, kao i za pristupanje Srbije Evropskoj uniji. Nažalost, ozbiljne tvrdnje u vezi sa nedavnim izborima nisu u skladu sa demokratskim standardima i podrivaju ovaj cilj”, navodi se u pismu poslanika EP.
Ne propustite: Evropski parlament raspravljao o izborima u Srbiji: "Uslovi nisu bili pošteni, potrebna nezavisna istraga"Oni podsećaju na saopštenje Visokog predstavnika EU Đuzepa Borelja i komesara za proširenja Olivera Varheljila nakon održanih izbora u kom se sami spomenuli da nalazi međunarodnih posmatrača iz OEBS/ODIHR predstavljaju razlog za zabrinutost u vezi sa izbornim procesom.
“Nekoliko međunarodnih i domaćih misija za posmatranje zaključilo je da se izbori u Srbiji ne mogu smatrati slobodnim i poštenim i pronašli su dokaze o nepravilnostima i otvorenoj izbornoj prevari. Posmatračka misija CRTA izrazila je takođe zabrinutost u vezi sa lokalnim izbrorima u gradu Beogradu”, navodi se u pismu.
Dodaje se da neki od nalaza uključuju tvrdnje o kupovini glasova, zloupotrebi javnih resursa, falsifikovanim potpisima podrške na izbornim listama, nesrazmernom uticaju vlade na medijske kuće, ozbiljnim i dobro planiranim manipulacijama biračkim spiskom i migracijama birača, uključujući iz susednih zemalja, kao i pritiske na korisnike socijalne pomoći i zaposlene u državnim preduzećima da glasaju za vladajuću stranku kako bi zadržali svoje poslove i beneficije.
Ne propustite: Rasprava u Parlamentarnoj skupštini Saveta Evrope: Izbori u Srbiji nisu bili ferPismo su potpisali poslanici: Tomas Vajc (Zeleni/EFA), Gvendolin Delbos Korfild (Zeleni/EFA), Lukas Mandl (EPP), Tonino Picula (S&D), Andreas Šider (S&D), Tineke Strik (Zeleni/EFA).
Evropski parlament glasaće 8. februara o rezoluciji izborima u Srbiji. Rezoluciju su pratile debate na plenarnoj sednici u Strazburu, kao i Odboru za spoljne poslove u EP (AFET).
U izveštaju su korišćene informacije portala EWB