Prvog dana Globalne nedelje medijske i informacione pismenosti i u trenutku kada se navršava osam meseci od ruske invazije na Ukrajinu, Evropska služba za spoljne poslove (EEAS) predstavila je novi alat koji gađanima treba da pomogne u snalaženju u sve većem okruženju dezinformacija.
"Dezinformacije su jedan od ključnih izazova našeg vremena. Ponekad se čini da su svuda oko nas. Od porodičnih okupljanja na kojima se vode burne rasprave o politici, društvu, pa čak i ličnim zdravstvenim izborima, do interneta, društvenih medija, pa čak i međunarodne politike", kaže se u uvodu na podsajtu Learn ("Učite"), na sajtu posvećenom borbi protiv dezinformacija - Euvsdisinfo ("Evropska unija protiv dezinformacija").
"Nisu samo pojedinci na internetu ti koji s vremena na vreme stvaraju i šire dezinformacije. Strane države, posebno Rusija i Kina, sistematski su koristile dezinformacije i manipulaciju informacijama da poseju podele u našim društvima i da potkopaju naše demokratije, narušavajući poverenje u vladavinu prava, izabrane institucije, demokratske vrednosti i medije", navodi se i dodaje da "dezinformacije kao deo manipulacije stranim informacijama i mešanja predstavljaju bezbednosnu pretnju koja utiče na bezbednost Evropske unije i njenih država članica".
Predstavljeni novi alat trebalo bi da poduči čitaoce kako da procene relevantnost i pouzdanost izvora i sadržaja, kao i kako da prijave i reaguju na dezinformacije.
"Šta je tačno dezinformacija? Kako možemo izbeći da padnemo na to, ako uopšte? Kako možemo da odgovorimo na to? Cilj platforme "Learn" je da vam pomogne da pronađete odgovore na ova i druga aktuelna pitanja na osnovu kolektivnog iskustva EUvsDisinfo stečenog od njegovog stvaranja 2015. Ovde ćete pronaći neke od naših najboljih tekstova i izbor korisnih alata, igara, podcasta i drugih resursa da biste izgradili ili ojačali svoju otpornost na dezinformacije", navodi se uz poziv građanima da nauče da budu otporniji".
Novi alat proizvod je radne grupe "Istočni stratkom" (East Stratcom), koja je osnovana za borbu protiv ruske propagande. Pridodat je postojećem i svako može da ga koristi kako bi bolje razumeo pretnje u medijskom prostoru i od njih se odbranio, saopštio je EEAS.
"Ova stranica objašnjava mehanizme, taktike, uobičajene narative i aktere koji stoje iza dezinformacija i manipulacije informacijama. Nudi uvid u prokremljovski medijski ekosistem, a takođe objašnjava filozofiju koja stoji iza stranih manipulacija informacijama i mešanja. U delu sa odgovorima, čitaoci mogu pronaći laku tehniku odgovora koju svako može da primeni, a zatim mogu da vežbaju svoje novostečene veštine kroz kvizove i igre", navodi se u saopštenju na sajtu EEAS-a.
EEAS navodi da je još pre godinu dana, od jeseni prošle godine, postalo očigledno pripremanje terena za agresiju u informacionom prostoru.
Ne propustite: Fejsbuk i Tviter prvi put zatvorili naloge koji šire prozapadne narativeU poslednja tri meseca koja su prethodila invaziji 24. februara, nastavlja se, EEAS Istočna StratKom radna grupa EEAS-a primetila karakteristični skok u narativima dezinformacija koje je promovisao ruski (dez)informacioni ekosistem.
"U medijima poznatim po širenju dezinformacija, upotreba ključne reči 'nacistički' u odnosu na Ukrajinu porasla je za skoro 300 odsto, dok je ključna reč 'genocid' porasla za više od 500 odsto. U poslednjih 12 meseci zabeleženo je više o 1.200 slučajeva dezinformacija u EUvsDisinfo repozitorijumu – napada na Ukrajinu, Evropsku uniju, njene države članice i celu zajednicu istomišljenika koja se suprotstavljala ruskoj agresiji i nastavlja da podržava Ukrajinu", navodi EEAS.
Kako se nastavlja ilegalna vojna agresija, nastavljaju se i kampanje manipulacije informacijama i dezinformacija, nastavlja se: "U toku su potpune aktivnosti dezinformacije i manipulacije informacijama na više jezika i na desetinama platformi, van mreže i na mreži. Pokušava se da se zabiju klinovi u naše društvo, da se hrane podele, stvori konfuzija i skrene pažnju sa agresije Rusije i njenih ratnih zločina".
EEAS navodi da su se poslednjih meseci još jasnije pokazali koliko je dezinformacija velika pretnja i "koliko je ključno da se od nje odbranimo – i na individualnom nivou".