Rasističke SMS poruke u kojima se pominje ropstvo stigle su Afroamerikancima širom SAD - muškarcima, ženama, studentima, pa čak i srednjoškolcima. FBI i druge nadležne agencije otvorile su istragu da utvrde ko je slao te poruke.
SMS poruke su poslate anonimno stanovnicima Njujorka, Alabame, Kalifornije, Ohaja, Pensilvanije, Južne Karoline, Tenesija. Imale su sličan ton, ali negde su se razlikovale u tekstu.
U porukama se navodi da oni koji su ih dobili treba da se jave na plantaže da "beru pamuk", saopštila je Nacionalna asocijacija za unapređenje prava rasnih manjina (NAACP). Neke poruke su pominjale i novu američku administraciju.
FBI je saopštio da je u kontaktu sa Sekretarijatom za pravosuđe, a Federalna komisija za komunikacije takođe je objavila da istražuje poreklo SMS poruka u saradnji sa policijom.
Taša Danam iz Lodija u Kaliforniji rekla je da je njena 16-godišnja ćerka dobila poruku u kojoj se kaže da treba da se javi na "plantažu" u Severnoj Karolini. Danam kaže da tamo nikada nisu živeli, a kada su pogledali detaljnije lokaciju, videli su da je na tom mestu muzej.
"Veoma je uznemiravajuće, pokušavamo da shvatimo šta ovo znači? Definitivno sam uplašena i zabrinuta", rekla je majka 16-godišnjakinje.
Prvo su mislile da se neko šali, ali su emocije postale intenzivne posle predsedničkih izbora u utorak, i odlučile su da ipak prijave policiji.
"Ja nisam robinja, moja majka nije bila robinja, ali smo samo nekoliko generacija udaljene od toga. Kada pomislite koliko je brutalno i užasno ropstvo bilo za naš narod, onda je to zaista zabrinjavajuće", kaže Danam.
Ne propustite: Tramp javno preispitivao da li je Kamala Haris crnkinjaŠestoro srednjoškolaca u okrugu Montgomeri u Pensilvaniji takođe je primilo poruke, rekla je Megan Šafer iz školskog distrikta Merion.
"Rasistička priroda ovih poruka je jako uznemiravajuća, posebno što su ih dobila deca", napisala je u pismu roditeljima.
I studenti na univerzitetima Klemson u Južnoj Karolini i Univerzitetu Alabame dobili su rasističke poruke. Istorijski crnački univerzitet Fisk iz Nešvila u Tenesiju poruke je ocenio kao "duboko uznemiravajuće" i istovremeno poručio studentima da su ih uputili "maliciozni akteri koji nemaju kredibilitet".
Predsednik ogranka NAACP u Mizuriju Nimrod Čapel kaže da su studenti, koji su članovi organizacije, dobili poruke u kojima se govori o pobedi Donalda Trampa na izborima i pozivaju se da odu da "beru pamuk" sledećeg utorka.
"To ukazuje na dobro organizovanu grupu koja ima resurse, i odlučna je da targetira Amerikance na osnovu boje kože", naveo je Čapel.
Ne propustite: Izveštaj: Afroamerikanci i dalje glavna meta zločina iz mržnjeNik Ladlam, potpredsednik trgovinske grupacije CTIA koja okuplja provajdere bezičnog interneta, kaže da se "agresivno radi na tome da se utvrdi ko je slao poruke".
Dejvid Brodi iz digitalnog tima Komiteta za ljudska prava i zakon, kaže da nisu sigurni odakle su stigle poruke, ali da se pretpostavlja da su poslate iz više od 10 država - uključujući one na jugu, Merilend, Oklahomu, Distrikt Kolumbija.
Lideri mnogih organizacija za ljudska prava osudili su poruke.
"Pretnje i pominjanje ropstva u 2024. godini nisu samo duboko uznemiravajuće, nego i vraćaju zlo nasleđe iz Džim Krou ere (rasističkih pravila koja su važila za crnce, prim.nov) i pokušavaju da spreče Afroamerikance da uživaju jednaka prava na život, slobodu i sreću. Ovo nije normalno i odbijamo da ovakve akcije normalizujemo", kaže Derik Džonson, predsednik NAACP.