Pucnjava u srednjoj školi u Džordžiji u sredu bila je oštar podsetnik da od vatrenog oružja strada više Amerikanaca po glavi stanovnika nego u bilo kojoj drugoj velikoj zemlji sa visokim prihodima, kažu zdravstveni eksperti. Potpredsednica Kamala Haris želi strože propise o oružju. Njen protivnik, bivši predsednik Donald Tramp, obećava da će povući ograničenja u vezi sa oružjem.
U pucnjavi u srednjoj školi Apalači u Vajnderu, u saveznoj državi Džordžiji, ubijene su četiri osobe, dok ih je devet ranjeno. Potpredsednica i demokratska kandidatkinja za predsednika Kamala Haris govorila je o tom incidentu tokom kampanje u Nju Hempširu.
“Moramo da okončamo epidemiju oružanog nasilja u našoj zemlji jednom za uvek, znate, ne mora da bude ovako", rekla je Haris.
Tema oružanog nasilja u Sjedinjenim Državama bila je istaknuta na ovogodišnjoj Nacionalnoj konvenciji demokrata.
Your browser doesn’t support HTML5
Haris je obrazložila svoje prioritete još na početku kampanje.
“Kada pobedimo u novembru, konačno ćemo da usvojimo univerzalne bezbednosne provere kupaca oružja, zakone o prevenciji i zabranu automatskog oružja."
Haris kaže da traži razumne mere bezbednosti i da “ne pokušava da svima oduzme oružje."
Predsednica Centra za sprečavanje oružanog nasilja Brejdi, Kris Braun, veruje da će Haris to i da sprovede.
“Kandidatkinja Haris je bila veoma jasna da je oružano nasilje ubica broj jedan američke dece, problem koji treba da se reši na više nivoa. Treba nam bolja politika", kaže Braun.
Bivši predsednik Donald Tramp reagovao je na pucnjavu u Džordžiji objavom na svojoj platformi Tru sošal (Truth social). On je izrazio podršku žrtvama i nazvao ubicu “bolesnim i poremećenim čudovištem”.
Konzervativci često zagovaraju pravo na oružje, ali ovogodišnja Nacionalna konvencija republikanaca nije postavila to pitanje kao prioritet.
Your browser doesn’t support HTML5
Republikanska konvencija je održana u julu, samo dva dana nakon što je Tramp, njihov kandidat za predsednika, bio meta atentata. To iskustvo nije promenilo njegov stav o američkom pristupu oružju.
“Ako oduzmete oružje, ne možete to da uradite. Zato što ljudima treba oružje za zaštitu", rekao je on.
Tramp je podržavao vlasnike oružja dok je bio predsednik i obećao je da će povući ograničenja koja je uvela Bajdenova administracija.
Grupe koje se zalažu za prava na oružje kažu da, ako vlasnici oružja izađu na glasanje u novembru, mogli bi da prevagnu u svoju korist u državama ključnim za ishod izbora.
“Da vratimo Belu kuću tako da imamo izvršnu vlast koja ne krši prava na oružje, i u kongresnim okruzima, jačanjem prava na oružje u Predstavničkom domu i preuzimanjem kontrole nad Senatom", objašnjava Alen Gotlib, iz Fondacije Drugi amandman.
Gotlib, međutim, ističe da prava na oružje istorijski nisu bila ispred pitanja ekonomije ili imigracije na listi prioriteta birača.