Republikanski kongresmen iz Luizijane Majk Džonson izabran je za predsednika Predstavničkog doma Kongresa posle višenedeljnog haosa i nekoliko neuspelih krugova izbora kandidata. Džonson je ultrakonzervativni advokat, predstavnik vrednosti „dubokog juga” i blizak je bivšem predsedniku SAD Donaldu Trampu.
Evo nekoliko činjenica o novom predsedniku donjeg doma Kongresa.
Biografija
Rođen je oktobra 1972. u Šrivportu u Luizijani, i najstariji je od četvoro dece. Njegov otac bio je vatrogasac koji je teško povređen dok je bio na dužnosti. Završio je ekonomiju, a potom se okrenuo pravu i osnovao sopstvenu advokatsku kancelariju.
Pre ulaska u Kongres, Džonson je bio advokat koji se uglavnom bavio pitanjem religijskih sloboda i uspešno odbranio zabranu sklapanja istopolnih brakova u Luizijani 2004.
"Ja sam hrišćanin, suprug, otac, dugogodišnji konzervativac, advokat specijalizovan za ustavno pravo i mali preduzetnik, baš tim redom", rekao je za Baptistički magazin Luizijane 2016. godine.
Ne propustite: Republikanci izabrali lidera Predstavničkog doma posle višenedeljnog haosaU skupštinu Luizijane izabran je 2015. godine i kandidovao se za Kongres 2016. Predstavlja četvrti kongresni distrikt Luizijane koji se nalazi na severozapadu zemlje.
Društveni konzervativac
Džonson je konzervativac koji je možda najbolje poznat po svojoj odbrani bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa kada je pokušavao da preokrene rezultat izbora 2020.
Kao advokat je učestovao u slučaju pokušaja da se ponište rezultati izbora u Pensilvaniji - gde je pobedio Bajden, i pozvao Trampa da "nastavi da se bori".
Ne propustite: Trampova saradnica priznala krivicu za pokušaj prekrajanja izbornih rezultata u DžordžijiProtivi se istopolnim brakovima i 2022. je predložio zakon koji bi školama zabranio da promovišu ili razgovaraju o rodnom identitetu. Protivnik je abortusa, a odluku Vrhovnog suda da ukine federalnu zaštitu prava na abortus nazvao je "radosnom vešću".
Protivnik pomoći Ukrajini
Džonson se protivi da SAD šalju pomoć Ukrajini u odbrani od Rusije. Od grupe Republikanci za Ukrajinu, koja ocenjuje kako kongresmeni stoje po pitanju podrške toj zemlji, Džonson je dobio najnižu ocenu.
Lidersko iskustvo
Novi predsedavajući Predstavničkog doma služio je kao predsedavajući kokusa konzervativnih članova Republikanske stranke u Predstavničkom domu, a bio je i potpredsednik republikanske konferencije. Drugog liderskog iskustva nema, što bi mogla da bude prepreka u budućim pregovorima sa demokratskim Senatom i Belom kućom.
Ne propustite: Istraživanje: Opada podrška američke javnosti naoružavanju UkrajineTakođe, nema puno iskustva u skupljanju novca, što je jedna od ključnih uloga predsedavajućeg.
Odnosi sa Trampom
Džonson je osvedočeni pristalica Trampa, koji ga je 2020. podržavao u pokušajima da preokrene rezultate izbora. Tramp je podržao Džonsonovu nominaciju za predsedavajućeg.
"Mislim da će biti fantastičan na mestu predsedavajućeg", rekao je Tramp u sredu u Njujorku, prenosi AP.