Bivši američki predsednik Donald Tramp pobedio je u ponedeljak uveče na kokusima u Ajovi, dobivši prvo državno takmičenje za nominaciju Republikanske partije za kandidata za predsednika SAD koji će se suočiti sa predsednikom Džoom Bajdenom na opštim izborima u novembru.
Tramp je obezbedio više od polovine glasova, oko 51 odsto, dok je guverner Floride Ron DeSantis bio na drugom mestu sa 21 odsto, a bivša guvernerka Južne Karoline Niki Hejli treća sa 19 odsto.
Your browser doesn’t support HTML5
"Ovo je bilo neverovatno iskustvo", rekao je Tramp svojim pristalicama u pobedničkom govoru u De Mojnu. "I rekli su, pa, ako pobedite sa 12 odsto (razlike), to je velika pobeda. To će biti veoma teško izvodljivo. Pa, mislim da smo to više nego udvostručili".
"Hvala Ajova, sve vas volim!!!", napisao je Tramp na svojoj platformi Truth Social i na Instagramu.
S obzirom na to da je Trampova pobeda bila očekivana, sudeći po znatnoj prednosti u istraživanjima javnog mnjenja, intriga je bila oko toga ko osvaja drugo mesto između guvernera DeSantisa i bivše ambasadorke Hejli. Njih dvoje vode sve žešću bitku da postanu glavna alternativa Trampu.
Ono za šta s ekandidati bore tokom procesa nominovanja je broj delegata koje će prikupiti, pri čemu broj glasova birača u svakoj državi određuju koliko delegata će biti dodeljeno svakom kandidatu u njihovom nastojanju da osvoje konačnih 1.215 delegata, koliko je potrebno za osvajanje većine i nominaciju.
Ajova je relativno mala u pogledu broja delegata, ali značajna kao mesto gde se odigrava prvo takmičenje u kalendaru.
Tramp je ovim osvojio 20 delegata za svoju pobedu, DeSantis je dobio osam, a Hejli sedam.
Tri najbolja kandidata pokazala su samopouzdanje nakon kokusa u ponedeljak dok očekuju sledeće takmičenje u Nju Hempširu naredne nedelje i predizbore u Južnoj Karolini krajem februara.
Hejli se predstavila kao "nova generacija konzervativnog rukovodstva" dok je razgovarala sa svojim pristalicama.
"Kada pogledate koliko nam dobro ide u Nju Hempširu, u Južnoj Karolini i šire, mogu sa sigurnošću da kažem da je Ajova večeras ove republikanske predizbore učinila trkom za dve osobe", rekla je Hejli.
DeSantis je opisao svoju kandidaturu kao "nadu za budućnost ove zemlje" dok je zahvalio pristalicama što su ga podržale uprkos onome što je on video kao kampanju "svi protiv nas" u Ajovi.
"Imamo puno posla, ali mogu vam reći ovo, kao sledeći predsednik Sjedinjenih Država ću učiniti da posao za ovu zemlju bude obavljen", rekao je DeSantis.
Ubedljiva pobeda Trampa u Ajovi bi ojačala njegov argument da je on jedini kandidat na republikanskom polju koji je sposoban da se bori protiv demokratskog predsednika Džoa Bajdena na izborima u novembru.
Glasanje uprkos polarnim temperaturama
Kokusima u Ajovi zvanično je počela trka za predsedničke izbore 2024. Stanovnici Ajove glasali su za republikanskog predsedničkog kandidata u danu kada su temperature u toj državi izuzetno niske.
U Ajovi su trenutno temperature ekstremno niske zbog hladnog talasa koji je zahvatio američki srednji zapad i uzrokovao otkazivanje nekih mitinga pred kokuse.
Kandidati su pozvali pristalice da se okupe uprkos polarnim vremenskim uslovima. Nacionalna meteorološka služba predvidela je da bi temperatura mogla da padne i na - 43 stepena Celzijusa u nekim delovima države.
"Izađite i po ovom tremenu i spasite Ameriku“, rekao je Tramp na mitingu.
Ajova je istorijski igrala veliku ulogu u predsedničkim kampanjama zbog toga što se tu prvo glasa. Kandidati često provode mesece predstavljajući se biračima u toj državi, a mnoge kampanje su tu i završene ako se neko loše pokazao.
Međutim, 2008, 2012. i 2016. godine pobednik republikanskih kokusa u Ajovi nije uspeo da obezbedi nominaciju, delimično zbog toga što velika evangelistička populacija Ajove znači da je država socijalno konzervativnija od SAD u celini.
Ramasvami suspendovao kampanju, podržao Trampa
Države sa prevremenim glasanjem prekinule su kampanju kandidata koji nisu dobro plasirani, a poslanički klubovi u ponedeljak doveli su do kraja kampanje preduzetnika u oblasti biotehnologije, Viveka Ramasvamija.
Nakon što je zauzeo četvrto mesto sa 7,7 odsto glasova, Ramasvami je najavio da suspenduje svoju predsedničku kampanju i da podržava Trampa u daljoj trci.
Ramasvami je rekao da je doneo odluku nakon što je utvrdio da nema puta za njega u trci, "bez stvari koje ne želimo da se dešavaju u ovoj zemlji".
Ovaj 38-godišnji politički novajlija, koji je pokušao da ponovi Trampov uspon kao bombastičnog, bogatog autsajdera, rekao je da je pozvao bivšeg predsednika ranije u ponedeljak uveče da mu čestita na pobedi u Ajovi.
Ramasvami je rekao pristalicama okupljenim u hotelu u Des Moineu da će Tramp imati njegovu "punu podršku za predsednika".
Dodao je: "I mislim da ćemo učiniti pravu stvar za ovu zemlju. I zato ću vas zamoliti da me pratite u podizanju našeg pokreta Amerika na prvom mestu na viši nivo".
Tramp je, u svom pobedničkom govoru nekoliko minuta ranije, rekao da je Ramasvami "odradio sjajan posao" u kampanji. Ramasvami je rekao da će se verovatno pojaviti sa Trampom u Nju Hempširu u utorak uveče i sugerisao da bi DeSantis i Hejli trebalo da "slede njihov primer" u povlačenju iz trke.
Tokom kampanje, Ramasvami je proganjao većinu svojih protivnika, ali je Trampa hvalio kao "najboljeg predsednika 21. veka". On je, međutim, tvrdio da bi republikanci trebalo da se odluče za "sveže snage" dok i dalje podržavaju Ameriku na prvom mestu.
Ne propustite: Predsedavajući EU: Temelji demokratije na iskušenju tokom izbora u SADOvaj pristup, uključujući njegov poziv na "revoluciju", ubacio je Ramasvamija u grupu kandidata koji se bore da prestignu Trampa – ili barem da postanu održiva alternativa. Njegova odluka da odustane, međutim, postaje najnovija potvrda da bivši predsednik, čak i sa 77 godina i pod više krivičnih optužnica, i dalje dominira republikanskom politikom i ostaje najveći favorit za osvajanje nominacije za GOP-a po treći put zaredom.
Ramasvami je rekao da će biti otvoren za moguće mesto kandidata za potpredsednika.
Zvanični kandidat republikanaca u julu, demokrata u avgustu
Čak i pre glasanja u Ajovi, nedostatak podrške označio je kraj nekoliko drugih republikanskih kampanja, uključujući kampanje Trampovog potpredsednika Majka Pensa, bivšeg guvernera Nju Džersija Krisa Kristija i senatora Južne Karoline Tima Skota.
Iako se trka sužava, republikanci neće zvanično imenovati svog predsedničkog kandidata do svoje partijske konvencije u julu, dok se očekuje da će demokrate imenovati Bajdena kao svog kandidata na konvenciji u avgustu.
Većina anketa i političkih analitičara predviđa da će na kraju biti upriličeno još jedno nadmetanje između dva ostarela političara, Trampa (77) i Bajdena (81). To bi bila repriza spornih izbora 2020. kada je Bajden osujetio Trampovu kandidaturu za reizbor.
Ne propustite: Većina republikanaca u Ajovi smatra da je Tramp pogodan za predsednika, čak i ako bude osuđenTramp se suočava sa 91 krivičnom optužbom bez presedana u četiri optužnice i suđenja. Neki od slučajeva bi se mogli desiti u narednim mesecima, uključujući onaj u Vašingtonu koji je zakazan za 4. mart u kojem ga optužuje da je nezakonito pokušao da smanji svoj izborni poraz 2020. Ali krivične optužbe su igrale malu ulogu u predizborima u Ajovi.
I Hejli, i DeSantis, klonili su se doslednih, glasnih političkih napada na Trampa iz straha da će se udaljiti od njegovih pristalica, iako su kritikovali njegovo odbijanje da prisustvuje na pet do sada održanih debata na kojima su mogli direktno da se suoče sa njim.
Zamerili su mu zbog sve većeg državnog duga tokom njegovog mandata u Beloj kući i njegovog neuspeha da izgradi zid duž granice između SAD i Meksika, što je obećao u svojoj uspešnoj kampanji 2016. da spreči prelazak migranata.