Uz predsednika, glasači u SAD su birali su i ceo nov Predstavnički dom Kongresa i trećinu od 100 članova Senata.
Republikanci su uspeli da osvoje većinu u Senatu, koju su do sada imale demokrate i procenjuje se da će imati najmanje 53 senatora, prognoze su agencije AP. Demokrate su za sada osvojile 45 mesta. Republikanska većina u Senatu omogućiće novoizabranom predsedniku Donaldu Trampu da lakše sprovodi svoju agendu i postavlja ljude na ključne pozicije u administraciji. Svake dve godine bira se jedna trećina članova Senata, a mandat senatora traje 6 godina.
Kada je reč o Predstavničkom domu, gde su republikanci imali većinu, glasovi se i dalje broje. Prema trenutnoj proceni agencije AP, republikanci su osvojili 211 od 435 mesta, a demokrate 199. Ishod trka za preostalih 25 mesta još nije poznat.
Ako republikanci osvoje većinu i u Predstavničkom domu, moći će da diktiraju agendu u Vašingtonu - makar do narednih kongresnih izbora 2026. godine. Mandat članova Predstavničkog doma traje dve godine.
Your browser doesn’t support HTML5
Koje su bile ključne trke za republikance u Senatu?
Mič Mekonel, lider aktuelne republikanske manjine u Senatu, rekao je nakon izbora da je ovo "dan za slavlje za Republikansku stranku".
Do većine u Senatu, republinakci su došli pobedom u ključnoj državi Pensilvaniji, i Teksasu gde je aktuelni senator Ted Kruz pobedio demokratskog protivkandidata, i dobio još jedan mandat.
“Boriću se za vas, za vaša radna mesta, bezbednost i ustavna prava”, poručio je Kruz, inače protivnik Trampa na primarnim izborima u stranci 2016. godine.
Demokrate su dobile izbore za senatora u Kaliforniji - mesto je osvojio Adam Šif, nekadašnji član Predstavničkog doma koji je bio aktivan u procesu opoziva Donalda Trampa.
“Posvećen sam borbi za naše slobode i demokratiju”, poručio je Šif.
Republikanci su dobili dodatna mesta u Senatu zahvaljujući i pobedama u neizvesnim trkama – poput onih u Ohaju i Montani, gde je dobio republikanac Tim Šihi.
Sa većinom u Senatu, Tramp će moći lako da dobije podršku za nominovanje svojih kadrova – uključujući i sudije Vrhovnog suda, a samim tim i da lakše sprovodi svoju agendu.
“Većina u Senatu omogućava Donaldu Trampu da lako postavi članove svog kabineta, bez da mora da traži podršku demokrata. U izvršnoj vlasti biće postavljene hiljade novih kadrova, a biće novih imenovanja i u sudovima”, kaže Kejsi Barget sa Univerziteta Džordž Vašington.
Poslednji put, republikanci su imali totalnu kontrolu nad kongresom u prve dve godine Trampovog mandata, od 2017.