BEOGRAD - Izložba alternativnih naslovnih strana NIN-a, koje s osmilili čitaoci tog nedeljnika, pod nazivom "NIN: Crno na belo", otvorena je na Filozofskom fakultetu kao deo inicijative "Nije filozofski ćutati".
Čitaoci su pozvani da osmišljavaju naslovne strane NIN-a, nakon što je taj najstariji nedeljnik na Balkanu, izašao 28. novembra bez naslovne fotografije.
To se dogodilo, podsetimo, posle buke koja je u javnosti nastala zbog najavljene naslovnice na kojoj se vidi aktuelni predsednik Aleksandar Vučić kako posmatra eksponate na sajmu naoružanja.
Ne propustite: NIN izašao bez fotografije na naslovnoj nakon napada u javnostiRežimski mediji i predstavnici vlasti protumačili su da se Vučić nalazi ispred cevi izložene snajperske puške i da je to poziv NIN-a na ubistvo predsednika, nakon čega se NIN na kioscima pojavio bez ikakve fotografije na naslovnoj, uz noseći naslov "Ko ruši Krušik".
Čitaoci su poslali preko 100 radova, predloga naslovnih strana, a stručni žiri, u kome su bili likovni umetnik Jugoslav Vlahović, aforističar Aleksandar Baljak i docent na Fakltetu primenjenih umetnosti Slavomir Stojanović Futro odabrao je 39 radova.
Glavni urednik nedeljnika NIN Milan Ćulibrk je rekao da će autori tri najbolja rada biti nagrađeni jednogodišnjom pretplatom na NIN, a njihova dela biće objavljena u sledećem broju tog nedeljnika.
Your browser doesn’t support HTML5
On obećao da će posle "pet belih, ali sadržajnih" naslovnih strana, kada NIN napuni 85 godina, ovaj nedeljnik opet biti jako živahan, i da će "nastaviti u istom ritmu, možda malo brže, bolje i jače", rekao je Ćulibrk i zahvalio se vlastima "što su doprinele da možda i ono koji nisu čitali NIN poslednjih godina se ponovo vrate ovom nedeljniku"
Ako bi se ono koliko je pominjan NIN na televizijama sa nacionalnom frekvencijom računalo u sekundama reklama na tim televizijama, to bi sve vredelo više od pet miliona evra, rekao je Ćulibrk.
Vuk Z. Cvijić, novinar koji je u NIN-u među prvima obelodanio aferu "Krušik", naglasio je važnost uloge koju imaju hrabri građani, poput uzbunjivača iz te valjevske fabrike Aleksandra Obradovića.
"Mi se ovde ne borimo samo protiv loše uprave, nego se borimo i protiv gomile laži sa kojom nas obasipaju - recimo da smo probali da ubijemo predsednika države", rekao je on i podsetio i na slučaj Milana Jovanovića, novinara iz Grocke kome je spaljena kuća "zato što je izneo istinu o gasifikaciji i korupciji".
Ne propustite: Slučaj NIN: Naslovnica važnija od afere "Krušik"?"I kada se jednom stvari promene i kada bude drugačije, ta borba za slobodu i istinu nikada ne prestaje. Dužni smo da je nastavimo svakog dana, to je odluka koja se donosi svakog dana", rekao je Vuk Z. Cvijić.
Miodrag Majić, sudija Apelacionog suda, citirao je Tukiditovu ocenu da je "ključ sreće u slobodi, a ključ slobode je u hrabrosti".
"Biće nam potrebno i hrabrosti, biće nam potreban i NIN i zato hvala vam na svemu što radite za nas", rekao je sudija Miodrag Majić.
Izložba je otvorena do 15. februara.