Još četiri osobe privedene zbog napada na studente Pravnog fakulteta u Beogradu

Zbog napada na studente, u utorak uveče je ispred Pravnog fakulteta u Beogradu protestovalo nekoliko hiljada akademaca i građana (Glas Amerike / S. Miljuš)

Tužilaštvo i policija u Beogradu priveli su još četiri osobe osumnjičene za napad na studente Pravnog fakulteta u noći između 13. i 14. januara, saopštilo je Prvo osnovno javno tužilaštvo u Beogradu 15. januara.

Kako se navodi u saopštenju, tužilaštvo je, u saradnji sa policijskim službenicima PS Palilula i Uprave kriminalističke policije PU za grad Beograd, utvrdilo identitet četiri lica i to R.M.,M.S., K.M. i M.l., kojima je određeno zadržavanje od 48 sati.

„U odnosu na sve osumnjičene, javni tužilac, odredio je zadržavanje u trajanju od 48 sati zbog postojanja sumnje da su izvršili krivično delo Nasilničko ponašanje iz člana 344 Krivičnog zakonika. U navedenom roku, osumnjičeni će biti saslušani, nakon čega će biti doneta odluka o daljem postupanju, o čemu će javnost biti blagovremeno obaveštavana“, navode iz tužilaštva.

Ne propustite: "Strah je promenio adresu": Ko je i zašto napao studente na Pravnom fakultetu u Beogradu

Dan ranije, ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić je saopštio da su zbog napada na studente beogradskog Pravnog fakulteta privedene tri osobe – M.R., Đ.N. i A.K.

Prethodno je Dačić saopštavajući da je priveden jedan od napadača rekao da je utvrđeno da je bio pod dejstvom alkohola i da je podnet zahtev za pokretanje prekršajnog postupka protiv njega.

Prethodno je javni tužilac Prvog osnovnog javnog tužilaštva u Beogradu naložio policijskim službenicima da utvrde identitet svih učesnika događaja sa kojima je potrebno obaviti razgovor, kao i pribavljanje medicinske dokumentaciju o zadobijenim povredama oštećenih lica.

Naloženo je i da se pribave snimci kamera video nadzora koje se nalaze unutar zgrade fakulteta, platoa ispred fakulteta kao i okolnih ulica, kao i ostalih podataka neophodnih za rasvetljavanje navedenog događaja, saopštili su.

Dačić: Incident nema političku pozadinu

Ministar unutrašnjih poslova Srbije Ivica Dačić izjavio je da incident na Pravnom fakultetu nema bilo kakve veze sa državnim organima, policijom i bezbednosnim službama, a da nema ni političku pozadinu.

Dačić je, gostujući na Radio-televiziji Srbije (RTS), naveo da je do sada saslušano devet osoba, a zadržane su četiri.

Arhiva - Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić (Foto: FoNet)

On je rekao da je sukob počeo unutar zgrade Pravnog fakulteta, a završio se tučom ispred zgrade fakulteta.

Prema njegovim rečima, dva studenta koja su učestvovala u incidentu su sa drugih fakulteta, a bili su, kako kaže, pozvani na obeležavanje "pravoslavne nove godine" na Pravnom fakultetu.

"Nepobitno je utvrđeno da je reč o dva muškarca, studenata drugih fakulteta, kao i dve punoletne devojke, koje su srednjoškolke", rekao je ministar policije i dodao:

"Pozvao ih je njihov prijatelj koji je bio na Pravnom fakultetu, i čije su sestra i devojka studentkinje tog fakulteta. Sačekao ih je ispred zgrade fakulteta, bez ikakavih problema su prošli, noseći flaše. To je bilo u 00:38. Posle pola sata dolazi do prvih pokušaja fizičkog obračuna i verbalnih sukoba unutar same zgrade. Oko dva sata ujutru dolazi do dva incidenta napolju".

Studenti u blokadi saopštili su da je sedmoro studenata, koji blokiraju Pravni fakultet, povređeno tokom noći između 13. i 14. januara u tri incidenta koja su izazvale nepoznate osobe.

Kako su naveli, napadači su studente gađali staklenim i plastičnim flašama.

Studenti u blokadi navode i da su po završetku incidenta nepoznate osobe došle kolima, "kako bi uklonile dokaze sa platoa" Pravnog fakulteta.

Zbog napada na studente, u utorak uveče je u Beogradu protestovalo nekoliko hiljada akademaca i građana.

Studenti nose transparent na kom piše "Generalni štrajk" na protestu ispred Pravnog fakulteta u Beogradu u utorak uveče (Glas Amerike / S.Miljuš)

Posle teške nesreće koja se 1. novembra dogodila u Novom Sadu, kada je u padu nadstrešnice na železničkoj stanici poginulo 15 ljudi, počeli su protesti građana, kojima su se kasnije priključili i studenti.

Studenti su svoje zahteve saželi u četiri tačke: objavljivanje kompletne dokumentacije o rekonstrukciji železničke stanice u Novom Sadu, odbacivanje optužbe protiv uhapšenih i privedenih studenata na protestima koji su održani poslednjih nedelja, podnošenje krivičnih prijava protiv svih koji su napadali studente i profesore, kao i da se za 20 odsto poveća izdvajanja iz budžeta Srbije za materijalne troškove visokoškolskih ustanova.

Vlast osuđuje proteste i blokade i tvrdi da su ispunjeni svi zahtevi studenata.

Akademci, s druge strane, poručuju da su zahtevi samo delimično ispunjeni i da se obustava rada na fakultetima nastavlja do daljnjeg.

U tekstu su korišćeni pojedini materijali televizije N1 i agencije Fonet