Antisemitizam u Nemačkoj skočio za 320 odsto od početka sukoba Izraela i Hamasa

  • Asošijejted Pres

Član jevrejske zajednice ispred sinagoge u Berlinu na koju je bačen Molotovljev koktel, 18. oktobar 2023. (foto: Rojters/Fabrizio Bensch)

Organizacija koja prati antisemitizam u Nemačkoj objavila je u utorak da je zabeležila drastičan porast incidenata motivisanih antisemitizmom od 7. oktobra, kada je Hamas napao Izrael.

RIAS grupa (Odeljenje za istraživanje i informisanje o antisemitizmu) je saopštila da je dokumentovala 994 incidenta - u proseku 29 dnevno, odnosno porast od 320 odsto u odnosu na isti period prošle godine.

Među 994 incidenta bilo je tri slučaja ekstremnog nasilja, 29 napada, nanošenja štete na 72 objekta, 32 pretnje, 854 slučaja upućivanja uvreda.

Mnogi Jevreji u Nemačkoj iskusili su antisemitske incidente u svakodnevnom životu, dok je veliki broj njih prijavio da je iskusio strah ili nesigurnost otkako je počeo rat na Bliskom istoku.

RIAS je saopštio da je 59 incidenata bilo povezano sa vandalizovanjem domova Jevreja. Recimo, u gradu Gezenu na jugozapadu Nemačke, dvojica muškaraca upala su u kuću jedne osobe i skinula zastavu Izraela koja je visila kroz prozor. Nekoliko Jevreja je prijavilo da su na njihovim kućama nacrtane Davidove zvezde.

Jedan od najozbiljnijih incidenata bio je napad na sinagogu u Berlinu 18. oktobra.

Ne propustite: Kako jača antisemitizam širom sveta

Zabeležen je i porast antisemitizma i anti-izraelske propagande na univerzitetima u Nemačkoj, ukupno se dogodilo 37 incidenata. RIAS je dokumentovao tvrdnje jevrejskih studenata koji kažu da su ih kolege krivile za aktuelnu politiku Izraela. Neki od njih više ne dolaze na predavanja zbog pretnji.

RIAS navodi da je jedan od pet incidenata povezan sa anti-izraelskim aktivizmom.

"Oko šest odsto incidenata ima islamističku pozadinu, pet odsto je klasifikovano kao levičarsko/anti-imperijalističko, desničari i teoretičari zavere su odgovorni za dva odsto incidenata", precizirala je ova organizacija.

U većini slučajeva, 63 odsto, politička pozadina nije bila poznata.

Vlada Nemačke je jedan od najvećih podržavalaca Izraela, ali su građani izlazili na proteste koji su ponekad bili nasilni - poput onog u Berlinu.

Ne propustite: Crvenom farbom na Belu kuću: Demonstranti u Vašingtonu tražili prekid vatre u Gazi, Bajden na meti kritika

Jevreji u glavnom gradu Nemačke su prijavili antisemitske incidente u prodavnicama, javnom prevozu ili u komunikaciji sa komšijama. Prema njihovim navodima, prolaznici koji su svedočili indicentima im nisu pomogli.

"Pozivamo stanovnike Berlina da ne ostavljaju žrtve antisemitizma same, pogotovo u svakodnevnim situacijama", kazala je Rut Hatlapa iz organizacije RIAS.

U ovom izveštaju se zaključuje da Jevreji, više nego ikada, žele sebe da učine nevidljivima kako bi izbegli napade.

"Kriju svoje simbole, ne govore hebrejski na ulici. Život Jevreja u Berlinu je sve manje otvoren i sve manje vidljiv", piše u izveštaju.