Nobelova nagrada za ekonomiju za otkriće o tome zašto su neke zemlje uspešne

  • AP

Fotografije Darona Ačemoglua, Sajmona Džonsona i Džejmsa A. Robinsona na dodeli Nobelove nagrade za ekonomiju u Stokholmu, 14. oktobar 2024. (REUTERS/Tom Little)

Naučnici Daron Ačemoglu, Sajmon Džonson i Džejms A. Robinson dobili su Nobelovu nagradu za ekonomiju za istraživanje o tome zbog čega su neke zemlje uspešne, a druge nisu.

Trojica ekonomista su pokazala "važnost društvenih institucija za prosperitet neke zemlje", saopštio je Nobelov komitet Švedske kraljevske akademije.

"Društva koja imaju slabu vladavinu prava i institucije koje eksploatišu narod, ne generišu rast i promene na bolje. Laureati su nam pomogli da shvatimo zašto je to tako", navodi se.

Ačemoglu i Džonson rade na Institutu za tehnologiju Masačusetsa (MIT), dok Robinson radi na Univerzitetu Čikaga.

"Smanjenje razlika u prihodima između zemalja je jedan od najvećih izazova današnjice. Laureati su pokazali važnost društvenih institucija u tom pogledu", rekao je Jakob Svenson iz Komiteta za nagradu u oblasti ekonomskih nauka. "Njihovo otkriće nam pomaže da bolje razumemo zašto neke zemlje uspevaju, a druge ne".

Ne propustite: Nobelova nagrada za mir japanskoj organizaciji čiji su članovi preživeli Hirošimu i Nagasaki

Ačemoglu je rekao da je iznenađen i šokiran nagradom.

"Nikada ovako nešto ne očekujete", rekao je.

Nagrada za ekonomiju je formalno poznata kao nagrada za ekonomske nauke Banke Švedske, u znak sećanja na Alfreda Nobela. Centralna banka je uspostavila nagradu 1968. godine.

Iako neki smatraju da nagrada u oblasti ekonomije i nije Nobelova nagrada, uvek se dodeljuje zajedno sa ostalim Nobelovim nagradama.

Prošle nedelje su dodeljene nagrade za medicinu, fiziku, hemiju, književnost i mir.