Okrugli sto: Rodna ravnopravnost u izbornim procesima na Kosovu nije luksuz, već osnovno pravo

Okrugli sto o rodnoj ravnopravnosti na Kosovu (Foto: Glas Amerike/Budimir Ničić)

Na Kosovu je neophodno povećati učešće žena u političkim procesima, posebno na lokalnom nivou, zaključeno je na okruglom stolu gde se diskutovalo o rodnoj ravnopravnosti u izbornim procesima, koji je uz podršku OEBS-a, u saradnji sa Mrežom žena Kosova, organizovala Centralna izborna komisija (CIK).

Na skupu je istaknut značaj jednakih prava za žene u izbornim procesima i ukazano na izazove u postizanju ravnopravne zastupljenosti.

Direktorka za Odeljenja za demokratizaciju Misije OEBS-a na Kosovu Paskala Ruso istakla je važnost povećanja učešća žena na izborima, naročito na lokalnom nivou, uz napomenu, da ono što zakon garantuje mora biti sprovedeno u praksi.

“OEBS je posvećen promovisanju nediskriminatornih zakona i ponašanja, verujemo da žene treba da budu učesnice i u politici i u izbornim procesima na istom niovu kao i muškarci, jer je to osnovno ljudsko pravo.Učešće žena u javnom životu poboljšava i donosi ravnopravnost i ekonomskom razvoju i promovisanje rodne ravnopravnosti nije samo pravedno, nego je i efektivno. Mi verujemo da ako birači gledaju zastupljenost žena na određenim pozicijama oni će biti sigurni da se tretiraju jednako i imaće više poverenaj u izborne procese”, rekla je Paskala Ruso.

Ne propustite: Borba protiv nasilja nad ženama na Kosovu: Alarmantni podaci i poziv na jaču odgovornost institucija

Član Centralne izborne komisije Arianit Eljšani, istakao je da se žene u izbornim procesima i dalje suočavaju s velikim izazovima, posebno kada je reč o njihovoj zastupljenosti u izbornim telima.

„Mi smo zabrinuti zbog nalaza i nastojaćemo da podstaknemo političke partije da se ozbiljno pozabave ovim pitanjem. Takođe, težimo da birački odbori i posmatrači ne budu samo mladi, već da se poveća zastupljenost žena u ovim telima. Međutim, ta zastupljenost trenutno nije proporcionalna sa muškarcima. Trebalo bi da radimo na tome da kvota bude 50%, a ne 30%, kao što je sada“, poručio je Eljšani.

Poseban izazov, prema rečima Eljšanija, predstavlja nedostatak finansijske podrške za žene koje se kandiduju na izborima, što dodatno otežava njihovu “ravnopravnu borbu u političkoj areni”.

"Nemamo finansijsku podršku za žene koja je neophodna. Moramo podržati nove politike koje će omogućiti napredak, jer se to u svetu već dešava. Kod nas, međutim, ovo pitanje budžetiranja za žene koje se takmiče na izborima još uvek nije otvoreno. Smatram da moramo pokrenuti ove teme", kaže Eljšani.

Aljbana Ljumi iz Agencije za rodnu ravnopravnost rekla je da se na Kosovu ne poštuje Zakon o rodnoj ravnopravnosti, koji predviđa ravnopravnu zastupljenost oba pola . Dodala je i da tenutna zakonska kvota od 30% za zastupljenost žena u političkim procesima na Kosovu nije dovoljna

“Mi u startu tu vidimo da ne poštujemo Zakon o rodnoj ravnopravnosti. Kad smo pokrenuli pitanje kvote, postavljalo se pitanje da li nam je kvota potrebna ili ne. Sada više ne pričamo o kvoti, možda samom činjenicom da smo počeli da imamo zastupljenost u skupštini. Tokom konferencije je rečeno da su 34 žene uspele da uđu u skupštinu bez kvote, a ja vam garantujem da mi bez kvote ne bismo imali ni dve žene. Sama kvota je obavezala partije da imaju 30% žena u svojim redovima za kandidate. Mi znamo koliko je njima teško (partijama), jer oni često žele samo da nađu neke žene i da ih stave na liste. Mi znamo to, ali ja verujem da ćemo u budućem periodu ispoštovati to kako treba”, rekla je Ljumi.

Na debati istaknuto da „rodna ravnopravnost nije luksuz, već osnovno pravo žena“, te je najavljeno da će se slični okrugli stolovi u narednom periodu održavati u svim opštinama širom Kosova, kako bi se povećala svest o važnosti ovog pitanja i podstaklo veće učešće žena u političkim procesima.