Šta se zna o bombaškom napadu u Moskvi u kojem je ubijen ruski general

  • Asošijeted pres

Russia Explosion

Ubistvo ruskog generala u bombaškom napadu ispred njegove zgrade u Moskvi do sada je najsmjeliji atentat na jednog visokog vojnog oficira.

Dovelo je i do toga da se posljedice rata u Ukrajini ponovo preliju na ulice ruske prijestonice, prenosi AP.

Šta se dogodilo?

General Igor Kirilov poginuo je u utorak ujutro na putu za posao, u eksploziji bombe sakrivene u električnom skuteru blizu ulaza u njegovu zgradu na jugoistoku Moskve. U napadu je ubijen i Kirilov pomoćnik Ilja Polikarpov.

Bomba je aktivirana daljinski, saopštila je ruska Federalna služba bezbjednosti (FSB). Na videu, snimljenom kamerom iz jednog automobila, vidi se kako Kirilov i njegov pomoćnik izlaze iz zgrade, a zatim i eksplozija.

Kirilov (54) je bio načelnik vojnih snaga za nuklearnu, biološku i hemijsku zaštitu.

Ne propustite: Ruski general ubijen u eksploziji bombe u Moskvi, odgovornost preuzela Ukrajina

Zadatak specijalnih snaga je da vojsku štite od neprijateljske upotrebe nuklearnog, hemijskog ili biološkog oružja i da osiguraju nastavak operacija u kontaminiranoj sredini.

Kirilov je bio pod sankcijama nekoliko zemalja, uključujući Velike Britanije i Kanade, zbog poteza u ruskom ratu u Ukrajini. Ukrajinska bezbjednosna služba (SBU) u ponedeljak je pokrenula istragu protiv ruskog generala, kojeg je optužila da je naložio upotrebu zabranjenog hemijskog oružja.

Rusija je demantovala optužbe da je upotrijebila hemijsko oružje u Ukrajini i optužila Kijev da ga koristi.

Kirilov, koji je položaj preuzeo 2017. godine, jedan je od najviših zvaničnika koji je iznosio te optužbe. Održao je više brifinga na kojima je ukrajinsku vojsku optuživao da koristi otrovne agense i da planira da izvede napade radioaktivnim supstancama - što su Kijev i zapadne zemlje odbacivali kao propagandu.

Ko je preuzeo odgovornost?

Zvaničnik SBU u utorak je rekao da je ta služba odgovorna za napad. Zvaničnik, koji je za AP govorio pod uslovom da ostane anoniman, za Kirilova je naveo da je "ratni kriminalac i potpuno legitimna meta".

Takođe je proslijedio snimak napada.

Ko je priveden?

Ruska FSB u srijedu je saopštila da je privela osumnjičenog za napad, ali ga nije identifikovala. Navedeno je da je riječ o državljaninu Uzbekistana, rođenom 1995. godine.

Prema saopštenju FSB-a, osumnjičeni je naveo da su ga regrutovale ukrajinske specijalne službe. AP nije mogao da potvrdi pod kojm je uslovima osumnjičeni to saopštio bezbjednosnim službama.

Ne propustite: Rusija optužila Ukrajinu za ubistvo ćerke ultranacionaliste Dugina

FSB je navela da je osumnjičenom obećano 100.000 dolara i dozvoljeno da se preseli u neku od članica Evropske unije, u zamjenu za ubistvo Kirilova.

U saopštenju se tvrdi da je po nalogu iz Ukrajine, osumnjičeni otputovao u Moskvu gdje je nabavio bombu ručne izrade i postavio je u skuter koji je parkirao na ulazu u Kirilovu zgradu.

Iznajmio je i automobil da bi nadzirao lokaciju i postavio kameru preko koje je uživo prenošena situacija nalogodavcima u ukrajinskom gradu Dnjepar, a zatim detonirao bombu kada je Kirilov izašao iz zgrade, navela je ruska bezbjednosna služba i dodala da osumnjičenom prijeti doživotna kazna zatvora.

Ruski mediji prenose da je FSB pronašla osumnjičenog zahvaljujući snimcima sa nadzornih kamera i telefonskim pozivima.

Šta se još ne zna?

Osim što nije objavila ime osumnjičenog, FSB nije saopštila ni kako je regrutovan. Prema zvaničnici ministarstva za unutrašnje poslove Irini Volk, koju je citirala novinska agencija Tass, priveden je u jednom selu u Moskovskoj oblasti.

Ne propustite: Putin: Novom raketom Rusija može da pogodi "centre odlučivanja" u Kijevu

Nije poznato ni gdje se osumnjičeni nalazi, niti kada će biti izveden pred sud. To se očekuje narednih dana, da bi mu bili izrečeni uslovi pritvora prije početka suđenja. Prema ruskim zakonima, osoba može da ostane u pritvoru samo 48 sati prije odluke suda.

Kako je Rusija reagovala na napad?

Ruski zvaničnici ocijenili su da je riječ o "terorističkom činu".

Iz Kremlja je u srijedu saopšteno da je "očigledno" da je Ukrajina odgovorna za Kirilovo ubistvo, a portparol Dmitrij Peskov rekao je da se Kijev "ne ustručava od terorističkih metoda".

Ruski predsjednik Vladimir Putin nije javno komentarisao napad, dok je Peskov rekao da je izrazio saučešće zbog Kirilove smrti.

Dmitrij Medvedev, zamenik šefa ruskog Saveta za bezbednost kojim predsedava Vladimir Putin, rekao je da je napad pokušaj Kijeva da skrene pažnju javnosti sa vojnih neuspeha i poručio da će se vojni i politički lideri u Ukrajini suočiti sa "neminovnom odmazdom".

Vjačeslav Volodin, predsjednik donjeg doma parlamenta, za Kirilova je rekao da je bio "profesionalni vojnik, intelektualac, ruski patriota" koji je "uradio mnogo da poveća efikasnost snaga za odbranu od nuklearnog, hemijskog i biološkog oružja, da bi osigurao bezbjednost i suverenitet zemlje".