Belgijski premijer Aleksander de Kro u petak je objavio da se vodi istraga o, kako se sumnja, ruskom miješanju u izbore za Evropski parlament u junu, navodeći da su belgijske obavještajne službe potvrdile da postoji mreža koja pokušava da podrije podršku za Ukrajinu, prenosi agencija Asošijeted pres.
"Belgijske obavještajne službe potvrdile su postojanje proruskih mreža za miješanje, sa aktivnostima u nekoliko evropskih zemalja i takođe u Belgiji", rekao je De Kro, čija zemlja trenutno predsjedava Evropskom unijom.
Portparol kancelarije tužioca potvrdio je za agenciju Frans pres (AFP) da je istraga pokrenuta u četvrtak.
De Kro je rekao da belgijske agencije tijesno sarađuju sa češkim vlastima, nakon što je u toj zemlji otkrivena proruska operacija širenja uticaja.
Ne propustite: Rusija pojačava špijunski rat protiv ZapadaČeška je prošlog mjeseca saopštila da je njena obavještajna služba otkrila mrežu koja je koristila poslanike EP da šire rusku propagandu preko sajta Glas Evrope sa sjedištem u Pragu, prenosi AFP.
Belgija je saopštila da su njene službe utvrdile da je nekim poslanicima plaćano da šire propagandu Moskve. Govoreći o ostrazi belgijskih tužilaca, De Kro je rekao da "se novac nije isplaćivao u Belgiji, ali da je bilo miješanja".
"Ako ima podmićivanja - a naše službe sugerišu da je bilo isplata - potrebne su vam dvije strane da se to dogodi. Imate ljude koji to organizuju, ali i onih koji primaju (isplate)...Ne možemo da dozvolimo da među nama postoji takva ruska prijetnja. Moramo da reagujemo, i na nacionalnom i na nivou EU", rekao je De Kro.
"Prema informacijama naše obavještajne službe, ciljevi Moskve su veoma jasni. Cilj je da se izabere više proruskih kandidata u Evropskom parlamentu i osnaži određeni proruski narativ u toj instituciji", rekao je belgijski premijer novinarima.
Izbori za novi Evropski parlament održavaju se od 6. do 9. juna.
Poslanici EU moraju da poštuju stroge propise kada je riječ o nezavisnosti i etičkim pitanjima, i ako ih prekrše mogu da budu kažnjeni - finansijski ili na druge načine.
Grupa Zelenih u Evropskom parlamentu i jedan češki dnevnik naveli su da su osumnjičeni poslanici iz Belgije, Francuske, Njemačke, Mađarske, Holandije i Poljske, prenosi AFP.
Vebsajt Politiko prenio je da je identifikovano 16 poslanika koji su se pojavili na Glasu Evrope, svi ekstremno-desničarski političari.
Češki dnevnik Denik N i njemački časopis Der špigl imenovali su dvojicu vodećih njemačkih kandidata iz ekstremno-desničarske partije Alternativa za Njemačku - Petra Bristona i Maksimilijana Kaa - kao političare koji su osumnjičeni da su primali ruski novac da šire narativ Kremlja.
Ne propustite: Kako Rusija dezinformacijama o imigraciji pokušava da podrije američku pomoć UkrajiniBriston i Ka su odbacili optužbe. Denik N je prenio da češke tajne službe imaju audio snimak koji ukazuje na krivicu Bristona. Češka je Glas Evrope i dvojicu proruskih ukrajinskih političara - Viktora Medvečuka i Artema Marčevskog - stavila na spisak sankcija povezanih sa aktivnostima proruske mreže.
U Belgiji, De Kro je u petak naglasio da je cilj jasan: oslabljena evropska podrška Ukrajini od koristi je Rusiji na ratištu i to je, kako je naveo, stvaran cilj otkriven poslednjih nedelja.
Evropske zemlje izdvojile su milijarde eura za pomoć Ukrajini, uz značajne količine oružja i municije. Takođe su uvele sankcije najvišim ruskim zvaničnicima, među kojima je i ruski predsjednik Vladimir Putin, bankama, kompanijama i energetskom sektoru od ruske pune invazije na Ukrajinu 2022. godine.
Međutim, kako rat i dalje traje a ruske trupe sada imaju manju prednost na ratištu, podršku je sve teže održati. Mađarska, Putinov najbliži evropski pristalica, blokira sredstva za Ukrajinu i traži održavanje mirovnih pregovora.
Belgijske vlasti su u decembru 2022. godine otkrile operaciju širenja uticaja u Evropskom parlamentu u koju su bili uključeni zvaničnici Katara. Katarska vlada odbacila je te optužbe.