Ruska raketa koja je u četvrtak pogodila ukrajinski grad Dnjepar dostigla je brzinu od više od 13.000 kilometara na sat, a do mete je posle lansiranja stigla za oko 15 minuta, saopštili su u utorak ukrajinski zvaničnici, dajući prvu javnu procjenu novog oružja.
"Raketa je imala šest bojevih glava: svaka je bila opremljena sa šest podmunicija", saopšio je glavni obavještajni direktorat ukrajinske vojske, prenosi agencija Rojters.
Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenski osudio je rusku upotrebu brze, snažne nove rakete u napadu na Dnjepar i ocijenio da je riječ o "nuklearnoj avanturi" i velikoj eskalaciji rata.
Napad je podstakao strahovanja od opasne nove faze u ratu. U obraćanju javnosti u četvrtak, ruski predsjednik Vladimir Putin potvrdio je da je na Ukrajinu ispaljena balistička raketa srednjeg dometa.
Ne propustite: Rusija gađala Ukrajinu eksperimentalnom raketom, Zelenski poručio da je reč o "jasnoj eskalaciji rata"Zelenski je rekao da napad nagoveštava širu strategiju Moskve.
"Očigledno je da Putin koristi Ukrajinu kao probni poligon za oružje koje prijeti svijetu", rekao je ukrajinski lider.
U petak je rekao da Ukrajina radi na novom tipu protivvazdušne odbrane "zbog novih rizika" i ponovio da je potreban "ozbiljan odgovor" na ispaljivanje rakete, kako bi se Putin spriječio da proširi rat i kako bi osjetio stvarne posljedice svojih akcija.
Njegova izjava ukazala je na sve veća strahovanja u Kijevu zbog upotrebe savremenih ruskih raketnih sistema za napade na civilne mete.
Upotrebu rakete sa nuklarnim kapacitetima, Putin je u svom govoru predstavio kao redovni test u konfliktu.
"Ruska Federacija testirala je balističku raketu srednjeg dometa, poznatu kao Orešnik, tokom svoje operacije u Ukrajini", rekao je Putin u četvrtak.
U petak je najavo da će Rusija nastaviti da testira hipersoničnu raketu kojom je gađala Ukrajinu i početi serijsku proizvodnju novog sistema. Ustvrdio je da raketa ne može biti presretnuta.
Analitičari kažu da je cilj upotrebe rakete, kao i Putinovo priznanje o tome, po svemu sudeći da se NATO-u i Sjedinjenim Državama pokažu ruski vojni kapaciteti.
U Vašingtonu, zamjenica portparola Pentagona Sabrina Sing rekla je da je raketa zasnovana na ruskom modelu interkontinentalne balističke rakete RS 26.
"Sjedinjene Države su informisane neposredno pred lansiranje, putem kanala za smanjenje nuklearnog rizika", rekla je Sing.
Strateška eskalacija
Valerij Čali, bivši ukrajinski ambasador u SAD, rekao je da je napad "nova faza" ruske agresije i izazov, ne samo za Ukrajinu već i njene zapadne saveznike.
"To nema veze samo sa Ukrajinom. To je izazov evropskom bezbjednosnom sistemu i SAD. Moskva signalizira spremnost za dramatičnu eskalaciju da bi uticala na Zapad", rekao je Čali za Glas Amerike.
Takođe je poručio da odgovor na napad "mora da bude jasan, jedinstven i odlučan". U suprotnom, kako navodi, Rusija bi mogla da bude dodatno ohrabrena, a globalna bezbjednost ugrožena.
Ne propustite: Da li izmjena ruske nuklearne doktrine znači i vjerovatniju upotrebu atomskog oružja?Zapadni lideri su brzo osudili napad. Britanski premijer Kir Starmer ocijenio je da je "bezobziran i opasan", dok je portparol diplomatske službe Evropske unije Peter Stano naglasio da je riječ o "kvalitativnoj eskalaciji" ruske taktike.
Napad na Dnjepro
Meta raketnog napada bili su industrijski objekti u Dnjepru. Povrijeđene su dvije osobe i pričinjena značajna šteta. Ukrajinski zvaničnici prvobitno su naveli da je Rusija ispalila interkontinentalnu balističku raketu, pozivajući se na brzinu i putanju oružja.
Međutim, neki analitičari, uključujući i one u SAD, vjerovali su da je vjerovatno riječ o balističkoj raketi srednjeg dometa, što je Putin posle i potvrdio.
Oleksij Poltorazki, stanovnik Dnjepra, opisao je napad.
"Naučili smo kako da prepoznamo zvukove različitih raketa. Ova je bila drugačija, pogodila je gotovo odmah posle sirene", rekao je Poltorazki.
Mnogi su bili potreseni zbog brzine i jačine napada. Poltorazki međutim nije klonuo duhom.
"Nema panike, apokalipse kako svi govore. Moramo da ovo preživimo, podignemo djecu, zaštitimo porodice i poslove. Moramo da se borimo i uradimo sve što možemo za našu zemlju", poručio je za Glas Amerike.
Your browser doesn’t support HTML5
Džordž Baros, ekspert za Rusiju u Institutu za ratne studije, rekao je za Glas Amerike da bi Ukrajinci trebalo da pokušaju da ne paniče zbog napada.
"Čini se da su Rusiji napali grad sa R-26 IRBM", rekao je Baros ukazujući na raketu srednjeg dometa iz sovjetskog doba.
"Glavno je ne paničiti. Nema razloga da se misli da je vjerovatnoća da će Putin upotrijebiti nuklearno ili oružje za masovno uništenje veća nego u bilo kojem drugom trenutku tokom rata. Ovo nije prvi put da je Rusija upotrijebila oružane sisteme sa nuklearnim kapacitetom protiv Ukrajine. Rusija redovno koristi oružje sa nuklearnim kapacitetom Iskander i čini se da je cilj da se spriječi buduća zapadna podrška Ukrajini", kaže Baros.
Strateška dvosmislenost
Putin je potvrdio lansiranje rakete, ali portparol Kremlja Dmitrij Peskov i portparolka ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova nisu iznijeli mnogo detalja o napadu.
Zaharova je tokom konferencije za novinare u četvrtak navodno dobila instrukcije da ne govori o napadu.
Proračunata uzdržanost produbljuje globalna strahovanja, dok Moskva ide od oštrih upozorenja do prikrivenih prijetnji, kažu neki analitičari, sugerišući da je dvosmislenost dio šire strategije da se zapadne nacije tjeraju da nagađaju šta će biti naredni ruski potezi.