Članovi Kongresa i visoki američki zvaničnici, kao i članovi parlamenata evropskih zemalja i zapadnog Balkana, izrazili su u sredu zabrinutost zbog zloćudnog uticaja Rusije i Kine u tom evropskom regionu.
O ovoj temi su govorili na forumu u Kongresu SAD. Učesnici su rekli da Rusija i Kina pokušavaju da povećaju uticaj političkim mešanjem i dezinformacijama u slučaju Moskve, kao i uglavnom kroz ekonomska i infrastrukturna ulaganja u slučaju Pekinga.
Oni su istakli potrebu za jačanjem koordinacije između SAD i njenih saveznika sa zemljama Zapadnog Balkana. Govorili su i o potrebi regionalnih integracija.
Republikanski kongresmen Pit Sešns, jedan od kopredsedavajućih i organizatora diskusije, rekao je za Glas Amerike da Rusija godinama pokušava da destabilizuje Balkan i da je jasno da koristi dezinformacije i silu kada želi da ostvari svoje ciljeve.
„Destabilizacija Balkana (od Moskve) je nešto što svaka od tamošnjih zemalja vidi i vide da ne samo da se to dešava, već da postoji smišljen pokušaj da se te zemlje potkopaju“, kazao je on. Dodao je da SAD i zapadne organizacije treba da podrže stabilnost regiona.
„EU, NATO i Sjedinjene Države moraju da budu ujedinjene i snažno da kažu 'podržavamo ove zemlje i stajaćemo uz njih'. Ovo je ono što je ovim zemljama potrebno: da Sjedinjene Američke Države čvrsto stoje na njihovoj strani“, rekao je Sešns.
Ne propustite: Izveštaj: Zapadne kompanije nesvesno finansiraju medije koji šire rusku propagandu na BalkanuAnalitičar za balkanska pitanja Edvard Džozef rekao je za Glas Amerike da je podsetio članove Kongresa i američke zvaničnike koliko je Balkan važan.
„Ovaj region je deo Putinove strategije. On želi da odvoji Evropu od Sjedinjenih Država i želi da podeli Evropu unutar sebe, a Balkan je glavni način da se to uradi“, rekao je on.
Džozef je poručio da Rusija u svojim nastojanjima ima pomoć Srbije. "Srbija je u medijskom prostoru domaćin RT-u i Sputnjiku. Ovo su platforme koje daju proruske narative širom regiona. I to je samo jedan od načina na koji Srbija utiče, na negativan način, na unapređenje ruske agende".
Ali on je rekao da su karte u rukama Zapada za pravac regiona. „Mi držimo karte, Zapad, Sjedinjene Države, Evropska unija, NATO. Moramo da ih pravilno koristimo i da prestanemo da dozvoljavamo manipulacije Aleksandra Vučića njegovom šaradom o zainteresovanosti za ulazak u Evropsku uniju".
Dodao je da situacija na Balkanu drugačija u odnosu na Ukrajinu, jer članice NATO-a okružuju taj region.
"Sve zemlje regiona, osim Srbije, žele u NATO“, kazao je on.
Ne propustite: Da li je moguć novi sukob na Balkanu?Republikanski kongresmen Robert B. Aderholt izrazio je zabrinutost da je kampanja za uticaj Rusije i Kine u porastu i zbog toga "... balkanske zemlje su danas više nego ikada od vitalnog značaja za partnerstvo sa Sjedinjenim Državama i mora postojati jedinstven stav protiv negativnih uticaja".
Bivši albanski ministar odbrane Fatmir Mediu, koji je organizovao sastanak zajedno sa kongresmenima Sešnsom i Ejderholtom, rekao je da je jasno da je bezbednost danas glavno pitanje u svetu. „Čini se jasnim da postoji potez Rusije, ali i Kine, možda i Irana, da stvaraju probleme u regionu Balkana, da imaju još jednu tačku sukoba i da skrenu pažnju sa Ukrajine“, rekao je on Glasu Amerike.
Mediu je dodao da i balkanske zemlje, koje su članice NATO-a, moraju preduzeti mere za stvaranje preventivnih političkih i vojnih mehanizama u regionu Balkana.
„Moramo zajedno da razgovaramo o tome šta su brige i koja su rešenja za Zapadni Balkan. Ako pogledamo kako te sile poput Rusije i Kine deluju, prvo je da pokušavaju da rasplamsaju nove sukobe, drugo je da stvore neku vrstu statusa kvo u vezi sa nerešenim problemima, da spreče članstvo u Evropskoj uniji i NATO i proširuju svoj geoekonomski i geopolitički uticaj“.
Naz Durakoglu, pomoćnik državnog sekretara za zakonodavna pitanja, naglasio je da su SAD veoma zabrinute zbog uticaja Kine i Rusije u regionu, prve kroz infrastrukturu, a druge kroz gas i dezinformacije, a njihov fokus je protiv NATO i Sjedinjenih Država.
„Koristimo stranu pomoć da pomognemo integraciji zemalja Zapadnog Balkana u EU i međusobno“, rekla je ona. Istakla i značaj reformi, borbe protiv korupcije i jačanja demokratije.