Blinken vjeruje u sporazum o primirju u Gazi, u petak glasanje o američkoj rezoluciji u UN

Sjeverni dio pojasa Gaze (Foto: AFP)

Sjedinjene Države su u Ujedinjenim nacijama prvi put predstavile nacrt rezolucije Savjeta bezbjednosti u kojoj se poziva na "hitno" primirje u ratu Izraela i Hamasa, dok se sve više upozorava na glad u opkoljenoj Gazi, prenosi agencija Frans pres.

Prema novoj verziji, u koju su AFP i Rojters imali uvid, ističe se "potreba za hitnim i održivim primirjem" od oko šest nedelja da se zaštite civili i dozvoli isporuka humanitarne pomoći. O rezoluciji bi trebalo da se glasa u petak ujutro po lokalnom vremenu.

Sjedinjene Države poslednjih nekoliko nedelja sa članicama savjeta rade na rezoluciji kojom će se nedvosmisleno podržati tekući diplomatski napori čiji cilj je da se obezbijedi hitno primirje u Gazi u okviru dogovora o taocima, prema kojem bi oni bili oslobođeni i koji bio doprinio naglom povećanju humanitarne pomoći", rekao je u četvrtak portparol američke misije pri UN Nejt Evans.

Vašington je prethodno blokirao usvajanje rezolucija Savjeta bezbjednosti u kojima se koristila riječ "hitno", ali je američki državni sekretar Entoni Blinken u srijedu potvrdio promjenu stava i poručio da bi se podrškom rezoluciji poslala "snažna poruka".

Ne propustite: Zaoštrava se spor SAD i izraelske vlade, Bajden i Šumer distanciraju se od Netanjahua

Blinken je u četvrtak rekao da vjeruje da se na pregovorima u Kataru i dalje može postići sporazum o primirju u Gazi.

U Kairu, Blinken se sastao sa šefovima diplomatija arapskih zemalja i egipatskim predsjednikom Abdelom Fatahom EL-Sisijem.

"Pregovarači i dalje rade. Razlike se smanjuju i nastavljamo da se zalažemo za dogovor u Dohi. I dalje predstoji težak rad. Ali vjerujem da je (sporazum) moguć...Ne mogu da govorim o tajmingu. Mogu samo da kažem da smo riješeni da uradimo sve što je moguće da postignemo sporazum", rekao je Blinken.

Takođe je upozorio da bi planirana izraelska kopnena ofanziva u Rafi bila greška.

"Nema mjesta da se od opasnosti sklone civili u Rafi. Postoji bolji način da se rešava postojeća prijetnja od Hamasa", naglasio je američki državni sekretar.

Lideri Evropske unije pozvali su u četvrtak na "hitnu" humanitarnu pauzu u Gazi koja bi dovela do prekida vatre.

„Snažna i jedinstvena izjava lidera EU o Bliskom istoku večeras na #EUCO!", napisao je na Eksu Šarl Mišel, predsednik Evropskog saveta.

„EU poziva na hitnu humanitarnu pauzu koja vodi ka održivom prekidu vatre".

Pregovori o primirju nastavljeni su ove nedelje u Kataru, a razgovara se o šestonedeljnom prekidu vatre i oslobađanju 40 izraelskih talaca u zamjenu za puštanje na slobodu stotina Palestinaca koji su u izraelskim zatvorima.

Ne propustite: Blinken u Egiptu razgovarao o novom prekidu vatre i pomoći Gazi, Netanjahu poručuje - nastavićemo rat

Međutim, Hamas i dalje insistira na oslobađanju talaca u okviru dogovora o kraju rata, dok Izrael insistira na samo privremenoj pauzi.

Napredak u pregovorima bila je jedna od tema razgovora Blinkena i Sisija, saopšteno je iz Stejt departmenta i kabineta egipatskog predsjednika.

Sisi je naglasio potrebu da se uspostavi primirje da bi se riješila sve veća humanitarna kriza i upozorio na opasnost od vojne operacije u Rafi na granici sa Egiptom, poslednjem bezbjednom utočištu za više od polovinu stanovnika Gaze.

U samoj Gazi, izraelska ofanziva je četvrti dan zaredom bila usredsređena na bolnicu Al Šifa, jedinu djelimično funkcionalnu zdravstvenu ustanovu na sjeveru enklave. Očevici kažu da gore zgrade u bolničkom kompleksu.

Izrael optužuje palestinske ekstremiste da se kriju u kompleksu, a u četvrtak je naveo da je u višednevnoj operaciji ubijeno više od 14o boraca. Hamas tvrdi da je napad na Al Šifu, u kojoj je veliki broj pacijenata i civila, zločin.

Izraelsko bombardovanje Gaze se nastavilo tokom noći, a ministarstvo zdravlja koje kontroliše Hamas saopštilo je da je ubijeno najmanje 70 osoba. Od početka rata - koji je izbio nakon što je Hamas napao Izrael, ubio 1.200 ljudi i oteo 250 talaca - stradalo je najmanje 32.000 Palestinaca.

Civilna infrastruktura u Gazi je uglavnom razorena, a Ujedinjene nacije upozoravaju da je 2,4 miliona stanovnika na ivici gladi.