Par džinovskih pandi na putu je iz Kine u SAD, gde će se o njima brinuti u zoološkom vrtu u San Dijegu u okviru tekućeg partnerstva za očuvanje vrste između dve zemlje.
Zvaničnici Saveza za divlje životinje zoološkog vrta San Dijega bili su u Kini na oproštajnoj ceremoniji povodom odlaska ogromnih pandi, Juna Čuana i Sin Baoa.
Cerenomija je uključivala kulturne nastupe, video pozdrave kineskih i američkih studenata i razmenu poklona među partnerima za zaštitu prirode, navodi se u saopštenju zoološkog vrta. Nakon ceremonije, džinovske pande su počele put ka južnoj Kaliforniji.
"Ovim oproštajem slavimo njihovo putovanje i naglašavamo saradnju između Sjedinjenih Država i Kine na vitalnim naporima za očuvanje (prirode)", rekao je Pol Baribo, predsednik Alijanse za divlje životinje u saopštenju.
"Naše dugogodišnje partnerstvo sa Kineskim udruženjem za zaštitu divljih životinja bilo je ključno u unapređenju očuvanja džinovskih pandi, i radujemo se nastavku našeg zajedničkog rada kako bismo osigurali opstanak i napredovanje ove kultne vrste".
Moglo bi proći nekoliko nedelja pre nego što će džinovske pande biti dostupne posetiocima u San Dijegu, rekli su zvaničnici.
Jun Čuan, mužjak blage naravi koji ima skoro pet godina, ima veze sa Kalifornijom, saopštio je ranije savez za divlje životinje. Njegova majka Džen Džen rođena je u zoološkom vrtu u San Dijegu 2007. godine od roditelja Bai Jun i Gao Gao.
Ksin Bao je skoro četvorogodišnja ženka opisana kao "nežna i duhovita introvertna sa slatkim okruglim licem i velikim ušima" .
Savez divljih životinja u zoološkom vrtu San Dijega ima skoro 30-godišnje partnerstvo sa vodećim institucijama za zaštitu prirode u Kini koje su fokusirane na zaštitu i oporavak džinovskih pandi i bambusovih šuma od kojih zavise.