Španija će legalizovati oko 300.000 ilegalnih migranata godišnje, od sledećeg maja do 2027. godine, saopštila je ministarka za migracije u vladi te zemlje.
Cilj ovakve politike je da “pojača” sve stariju radnu snagu u zemlji i omogući strancima koji žive u Španiji bez odgovarajuće dokumentacije da dobiju radne dozvole i boravak. Španija je uglavnom ostala otvorena za prijem migranata čak i dok druge evropske nacije pokušavaju da pooštre svoje granice za ilegalne prelaske i tražioce azila.
Španiji je potrebno oko 250.000 registrovanih stranih radnika godišnje, rekla je ministarka za migracije Elma Saiz. Ona je navela da politika legalizacije nije usmerena samo na „kulturno bogatstvo i poštovanje ljudskih prava, već i na prosperitet“. „Danas možemo reći da je Španija bolja zemlja“, rekla je Saiz za nacionalnu radioteleviziju Espanjola.
Španski premijer Pedro Sančez često je opisivao migracionu politiku svoje vlade kao sredstvo za borbu protiv niske stope nataliteta u zemlji. Sančez je u avgustu posetio tri zapadnoafričke zemlje u pokušaju da se pozabavi ilegalnim migracijama na španska Kanarska ostrva.
Mnogi vide arhipelag kraj afričke obale kao korak ka kontinentalnoj Evropi. Mladići iz Malija, Senegala, Mauritanije i drugih zemalja kreću na opasna morska putovanja u potrazi za boljim prilikama za posao ili bežeći od nasilja i političke nestabilnosti kod kuće.
Ne propustite: Neizvesna budućnost za ilegalne kineske migrante u Americi pod TrampomNova politika, koju je u utorak odobrila španska levičarska manjinska koaliciona vlada, pojednostavljuje administrativne procedure za kratkoročne i dugoročne vize i pruža migrantima dodatnu zaštitu na radu. Produžuje vizu koja je ranije ponuđena osobama koje traže posao na tri meseca do jedne godine.
Do sredine novembra, oko 54.000 migranata bez dokumenata stiglo je u Španiju ove godine morem ili kopnom, prema podacima Ministarstva unutrašnjih poslova. Nejasan je tačan broj stranaca koji žive u Španiji bez dokumenata.
Mnogi ilegalni migranti zarađuju za život kao deo “crnog” tržišta ekonomije Španije - kao berači voća, čuvari, dostavljači ili obavljajući druge slabo plaćene, ali neophodne poslove koje domaće stanovništvo često ne želi da radi.
Bez pravne zaštite, oni mogu da budu ranjivi i laka meta za eksploataciju i zloupotrebu. Saiz je rekla da će nova politika pomoći u sprečavanju takve zloupotrebe i „služiti u borbi protiv mafije, prevara i kršenja prava“.
Španska privreda je ove godine među najbrže rastućim u Evropskoj uniji, delimično podstaknuta imigracijom i snažnim oživljavanjem turizma posle pandemije.
Španija je 2023. godine izdala 1,3 miliona viza strancima, navodi vlada.