Opozicione poslaničke grupe Novi DSS-POKS, Ekološki ustanak i Narodni pokret Srbije-Novo lice Srbije predale su Ustavnom sudu Srbije predlog za ocenu ustavnosti i zakonitosti Uredbe o primeni Uredbe o utvrđivanju Prostornog plana područja posebne namene za realizaciju projekta eksploatacije i prerade minerala jadarita "Jadar" od 16. jula.
Kako je na današnjoj konferenciji za medije ispred Ustavnog suda poručila poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović, tom uredbom koju su potpisala 72 narodna poslanika, se na nezakonit način u pravni život vraća nepostojeći pravni akt, koji je povrh svega potpisala Ana Brnabić koja je u tom trenutku predsednica parlamenta, a ne premijerka Srbije:
Ne propustite: Protest u Loznici: „Rio Tinto nije problem, već oni koji hoće da nas prodaju“„Ovo je jedan pravni paradoks gde se potpuno nevažeći pravni akt ponovo vraća praktično u pravni promet i u pravni poredak, iako je nepostojeći. Kada je Ana Brnabić 2022. ukinula uredbu i uredba je odlukom Ustavnog suda proglašena neustavnom, jasno je naloženo da se projekat ne može ponovo oživljavati“, izjavila je Nestorović i dodala:
„Novom uredbom iz 16. jula ove godine Vlada Srbije je učinila grubu povredu ustava i mi kao narodni poslanici ovim putem na vrlo obrazložen i detaljan način predajemo zahtev, uz vid privremene mere, kojim bi se obustavili svi dalji pravni akti koji bi se vezivali na ovu neustavnu i nezakonitu uredbu“.
Poslanica Narodnog pokreta Srbija Ana Jakovljević je istakla da je uredbom iz jula meseca ove godine vlada prekršila načelo podele vlasti i vladavine prava, jer, kako je rekla, vlada nije nadležna da upravlja mineralnim resursima, već je za to nadležna Narodna skupština Srbije koja je ovlašćena da donese strategiju upravljanja mineralnim resursima.
Ne propustite: Skupština odbila zakonski predlog o zabrani rudarenja litijuma i boraUz zahtev Ustavnom sudu da zabrani aktivnosti i postupanje po svim dokumentima koji su protiv Ustava i zakona, Jakovljević je podsetila i na to da bi novi prostorni plan morao da ima u vidu činjenicu da je planina Cer 2023. postala zaštićeno dobro od posebnog značaja:
„Ono što je takođe važno reći je da su sve dosadašnje radnje koje su se sprovodile na osnovu ovakvog projekta sprovođene na poljoprivrednom zemljištu od prve do pete kategorije, što je po Zakonu o poljoprivrednom zemljištu zabranjeno“.
Poslanik NDSS-POKS Dejan Šulkić je ukazao na to da se država, društvo, građani i institucije nalaze u situaciji u kojoj je vlada uzurpirala nadležnosti narodne skupštine i da je nastavila da postupa ponašajući se kao da ne postoji obaveza usvajanja strategije, jer tu strategiju nije ni predložila narodnoj skupštini:
Ne propustite: Fernandez: Projekat Jadar omogućiće baterije za više od milion električnih vozila godišnje„Ne treba društvo i država, institucije i građani u zapadnom delu Srbije, a i na teritoriji cele republike, da imaju bilo kakav problem sa ovom, ako tako mogu da kažem, hokus-pokus igrom Ane Brnabić kad je u pitanju donošenje uredbi. Ona je bila nekoliko puta predsednica vlade, čas donosi uredbu, pa je onda ukida, pa onda ponovo donosi, pa neke objavljuje, neke ne objavljuje, zato kažem da je to hokus-pokus jedno postupanje“, izjavio je Sulkić i istakao da je aktuelni premijer Miloš Vučević dostavio parlamentu na usvajanje uredbu koju je potpisala Brnabić.
Takođe, on je ocenio i da je sada na delu zastrašivanje građana tvrdnjama da će država morati da plati Rio tintu odštetu ukoliko se ne nastavi projekat iskopavanja litijuma, i da su se takvi navodi pojavili tek letos, nakon odluke Ustavnog suda u julu mesecu:
Ne propustite: Rio Tinto za Glas Amerike: Ako se projekat "Jadar" realizuje bićemo u Srbiji još najmanje 40 godina„Dakle, 2022. godine, kada je vlada Ana Brnabić donela uredbu kojom je stavila van snage uredbu iz 2020. godine, da li je imala na umu odštetu koju bi možda država trebalo da plati, da li je uopšte za to znala, i da li je nakon 2022. godine, do 2024. godine, kada je doneta ova uredba u julu mesecu, da li se iko obraćao Srbiji sa odštetnim zahtevom. Ili su se te milijarde pojavile tek nakon 2022. godine, kada je uredba ukinuta. U svakom slučaju, nikakva obaveza bilo kojom izmenom zakona, kako je navođeno, nije stvorena od strane Republike Srbije“, rekao je još Sulkić i naglasio da do sada nikakav odštetni zahtev ne postoji.