CINS: SNS najviše dobija i najviše troši iz budžeta

Koliko dobijaju i koliko troše stranke u Srbiji (Ilustracija: CINS)

Sa 49,2 miliona evra, koliko je Srpska napredna stranka dobila iz budžeta u periodu od 2015. do 2023. godine za svoj redovan rad, ona je finansijski najmoćnija politička partija u Srbiji, pokazalo je istraživanje "Stranačke kase: kako zarađuju i troše stranke u Srbiji", koje je danas predstavio Centar za istraživačko novinarstvo Srbije (CINS).

Od tog novca moglo bi da se finansiraju troškovi redovnog rada 38 drugih stranaka i grupa građana“, rekla je novinarka CINS-a Teodora Ćurčić na predstavljanju izveštaja i dodala da su sve druge stranke dobile 46,5 miliona evra iz budžeta za finansiranje svog rada.

Ne propustite: Fridom haus: Demokratija u Srbiji u najvećem padu od svih zemalja u tranziciji

Kako je objasnila Ćurčić, u toj grupi od 38 stranaka se nalazi i Socijalistička partija Srbije (SPS), koja sa SNS-om čini vladajuću koaliciju u Srbiji. Ukoliko bi se poredile finansije stranaka iz vladajuće koalicije i opozicije - razlika u odnosu na opoziciju bi bila još veća.

Inače, SPS je od 2015. do 2023. godine prihodovala 25,7 miliona evra, od čega je 13,3 dobila iz budžeta, a još 12,4 miliona od priloga građana, izdavanja nekretnina i drugih oblika prihoda.

Zanimljivo je da je SPS, koja je nasledila veliki broj nekretnina u Srbiji, samo od izdavanja tih objekata i prostorija zaradila 3,8 miliona evra, istakla je Ćurčić.

Iznoseći podatke o tome koliko su stranke plaćale medijima za iznajmljivanje termina i reklamnog prostora, ona je rekla da i tu prednjači SNS, a da je najveću korist imala TV Pink.

"Podaci koje smo prikupili pokazuju da je SNS stranka koja je dala ubedljivo najviše novca na oglašavanje tokom kampanja u ovih devet godina i ti troškovi dominiraju u odnosu na njihove ostale troškove. Od ukupno skoro 75,2 miliona evra rashoda, 30,3 miliona evra je dato na oglašavanje", izjavila je Ćurčić na panelu i iznela podatak da su naprednjaci platili TV Pink 8,4 miliona evra više nego Prvoj, B92 i Hepi televiziji zajedno.

Ne propustite: Netransparentnost javnih nabavki u Srbiji i kako sprečiti rasipanje javnih resursa

Inače, posle Pinka, od oglašavanja SNS najviše je profitirala Radiotelevizija Srbije, koja je na taj način za devet godina zaradila oko 5,4 miliona evra.

Na ime „ostalih troškova“ stranke su prijavile trošak od 27,6 miliona evra, ali se po rečima Ćurčić iz njihovih izveštaja ne može videti na šta je taj novac potrošen.

Kao primer ona je navela podatak da je SNS 2018. godine dala oko 845 hiljada evra za "politički marketing i istraživanja", ali se iz izveštaja ne vidi kome je taj novac isplaćen.

Slična je situacija sa novcem koji su stranke, po vlastitim navodima, potrošile za rad sa članstvom i njihovo usavršavanje – u proteklih devet godina dale su nepunih 9,4 miliona evra, od čega najviše SNS – oko 4,6 miliona evra.

Zlatko Minić iz organizacije Transparentnost Srbija je rekao da kada prijave sumnju u nešto od Agencije za sprečavanje korupcije vrlo često ne dobiju rešenja, već nešto što nema pravnu normu.

"Dobijemo dopis, obaveštenje kako je utvrđeno da nema osnova za pokretanje postupka", rekao je Minić.

Ne propustite: Dijalog opozicije i vlasti se nastavlja u četvrtak bez SzS i DSS

Kako je rekao advokat Vladimir Tupanjac u Agenciji za sprečavanje korupcije, koja se između ostalog bavi i kontrolom finansijskog poslovanja stranaka, sede ljudi koji znaju svoj posao, ali nemaju odgovarajuće alate niti podršku direktora i "srednjeg menadžmenta“.

Zato uvek kada se pojavi sumnja da poslovanja stranaka imaju veze sa sumnjivim tokovima novca, u Agenciji "pronalaze opravdanja", izjavio je Tupanjac i dodao da od usvajanja Zakona o finansiranju političkih aktivnosti 2011. godine nije prošlo previše vremena da bi se pokazali ozbiljniji pomaci.

On je rekao i da tamo gde su veliki iznosi u pitanju, a naročito ako su firme koje sponzorišu političke stranke sporne, treba insistirati na detaljima jer oni mogu ukazati na moguću korupciju ili neke druge nepravilnosti.

(U tekstu korišćeni materijali agencije FoNet)