Južnokorejski predsednik se posle krize sa vanrednim stanjem suočava sa opozivom

Protest protiv predsednika Južne Koreje Jun Suk Jeola pred nacionalnim parlamentom (Foto: AFP/Philip FONG)

Čelnik južnokorejske "Partije narodne moći" najavio je podršku suspendovanju dužnosti predsednika države Jun Suk Jeol - što se tumači neočekivanim potezom koji povećava šanse za opoziv tog konzervativnog političara sa funkcije.

Predsednik Jun je u utorak uveo vanredno stanje, koje je nacionalni parlament istog dana proglasio nevažećim.

Na stranačkom sastanku lider "Partije narodne moći" Han Dong Hun pozvao je na, kako je označio, brzu suspenziju nadležnosti predsednika Juna.

Ne propustite: Nakon ukidanja vanrednog stanja, južnokorejske političke partije traže ostavku ili opoziv predsednika Juna

Ukazao je da je otkriveno da je Jun pokušao da upotrebi obaveštajne agencije za hapšenje istaknutih poslanika - optužujući ih da su antidržavne snage.

Predsednik Jun nije priznao da je nezakonito uvedeno vanredno stanje bila greška. Ukoliko nastavi da obavlja predsedničke dužnosti postoji značajan rizik od ponavljanja takvih ekstremnih akcija koje bi mogle predstavljati pretnju za Republiku Koreju i njene građane", rekao je Han.

Jun, izražavajući višemesečno nezadovoljstvo zbog, kako je tumačio, pokušaja opozicije da opstruira njegovu vlast, proglasio je u utorak vanredno stanje.

Ne propustite: SAD pozdravljaju odluku predsednika Južne Koreje da ukine vanredno stanje

Tokom televizijskog obraćanja je ustvrdio da je neophodno, kako je naznačio, slomiti antidržavne snage i očuvati ustavni poredak.

U nekoliko narednih sati, južnokorejski poslanici poništili su ukaz, pošto su se probili kroz policijske kordone i pripadnike vojske koji su bili raspoređeni pred zgradom južnokorejskog parlamenta.

Južnokorejska opozicija, koja ima većinu u parlamentu, o Junovom opozivu planira da glasa u subotu.

Povećanje napetosti

Južnokorejsku javnost su u petak uzdrmali navodi o planiranju drugog pokušaja uvođenja vanrednog stanja. Međutim, Kvak Džong Geun - šef Specijalne vojne komande, izjavio je da neće primeniti ukaz o vanrednom stanju, ukoliko dobije takva naređenja.

Rekao je i da je tokom kratkotrajnog vanrednog stanja u utorak odbio naredbe da se poslanici izbace iz zgrade parlamenta - smatrajući takav potez nezakonitim.

Inače, u državnom parlamentu je u petak bilo kratkotrajnih napetosti, usled mogućnosti dolaska predsednika Juna - koji bi sa poslanicima razgovarao o mogućem načinu za stišavanje tenzija koji ne bi podrazumevao njegov opoziv.

Međutim, stotine parlamentaraca, kada su saznale za mogućnost posete predsednika Južne Koreje, okupile su se na ulazu uz upozorenje da bi trebalo da se drži podalje od tog zdanja.

Poslanik Demokratske stranke Kim Min Seok poručio je da je stranka čiji je predstavnik obavestila kancelariju predsednika da Junu neće biti dozvoljen pristup parlamentu. Iz predsedničkog kabineta je kasnije stigla informacija da Junova poseta nije bila planirana.

Lider "Partije narodne moći" kao ključna ličnost

Nešto ranije, južnokorejska policija saopštila je da je pokrenula istragu u vezi sa optužbama da su predsednik Jun i drugi visoko pozicionirani lideri počinili izdaju u utorak.

Demonstranti tokom protesta se kreću do sedišta južnokorejskog predsednika

List "Chosun Ilbo" u petak je izvestio da je Jun naredio južnokorejskoj službi bezbednosti da privede Hana, lidera konzervativne partije i njegovog nekadašnjeg bliskog saradnika.

Han, koji je u korejskoj administraciji obavljao funkciju ministra pravde, odigrao je ključnu ulogu pošto je predsednik Jun proglasio vanredno stanje u državi.

Usprotivio se tom ukazu, a osamnaest poslanika "Partije narodne moći" glasalo je protiv.

Međutim, u četvrtak su Han i drugi poslanici poručili da će se suprotstaviti opozivu i tvrdili da će to paralizovati zemlju.

Ne propustite: Ukinuto vanredno stanje u Južnoj Koreji

Potom je Han promenio stav i u petak naveo da raspolaže verodostojnim dokazima da je Jun pokušavao da uhapsi istaknutije poslanike.

Čvrsto verujem da je sada vreme da se razmišlja isključivo o državi i njenim građanima“, rekao je lider "Partije narodne moći".

Neizvesnost opoziva

Da bi opoziv predsednika Juna bio izglasan, potrebno je da najmanje osam članova "Partije narodne moći" podrži zahtev za to.

Međutim, do sada su se samo dvojica javno deklarisala da će podržati opoziv.

Ipak, tumači se da bi nakon Hanovog istupa u petak, opoziv predsednika Juna mogao biti potvrđen.

Ukoliko se to dogodi, odmah bi bio suspendovan, dok Ustavni sud razmatra da li će biti smenjen sa funkcije - što je proces koji bi mogao da potraje nedeljama ili čak mesecima.