Američka agencija za građanska prava tužila je kompaniju Tesla, tvrdeći da je proizvođač električnih automobila tolerisao ozbiljno uznemiravanje zaposlenih crnaca u fabrici u Frimontu u Kaliforniji, u optužbama sličnim slučajevima koje su pokrenuli država i zaposleni u Tesli.
Američka komisija za jednake mogućnosti zapošljavanja (EEOC) navela je u tužbi podnetoj federalnom sudu u Kaliforniji da su od 2015. do danas, crni radnici u fabrici Tesla rutinski bili izloženi rasističkim uvredama i grafitima, uključujući kukaste krstove i omče.
Kompanija Tesla nije uspela da istraži pritužbe na rasističko ponašanje i otpustila je ili na drugi način se osvetila radnicima koji su prijavili uznemiravanje, navodi EEOC u tužbi.
Tužba dodaje federalne optužbe uz one za diskriminaciju države Kalifornije i zaposlenih u Tesli.
Ne propustite: Ilon Mask ponovo najavio da seli sedište Tesle u TeksasTo je usledilo nakon prekida pregovora o poravnanju sa EEOC nakon što je Tesla objavila da je agencija formalno izrazila zabrinutost prošle godine. EEOC rutinski rešava tužbe sa poslodavcima, a relativno je retko da slučajevi agencije idu na suđenje.
Tesla se suočava sa nekoliko drugih tužbi za rasnu diskriminaciju koje iznose slične tvrdnje, uključujući grupnu tužbu radnika u fabrici u Frimontu i tužbu kalifornijske agencije za građanska prava. Kompanija je u tim slučajevima saopštila da ne toleriše diskriminaciju i ozbiljno shvata pritužbe radnika.
Kompanija Tesla nije odmah odgovorila na zahtev za komentar.
EEOC u tužbi je naveo da je počeo da istražuje Teslu nakon što je predsednica petočlane komisije, Šarlot Berouz, podnela internu žalbu poznatu kao "Optužbe protiv kompanije".
Pošto je prošle godine zaključila da postoji "razuman razlog" da veruje da je kompanija Tesla prekršila federalni zakon kojim se zabranjuje rasna diskriminacija na radnom mestu, agencija je pokušala i nije uspela da sklopi sporazum o nagodbi, navodi se u tužbi.
Berouz je u saopštenju navela da je borba protiv šireg uznemiravanja na radnom mestu ključni prioritet EEOC.
"Svaki zaposleni zaslužuje da se njegova građanska prava poštuju, a nijedan radnik ne bi trebalo da trpi sramotnu rasnu fanatičnost koju je otkrila naša istraga", rekla je ona.
Ne propustite: Maskova kompanija planira da uskoro testira moždani implant na ljudimaU tužbi EEOC traži se odšteta za neodređeni broj crnih radnika, zajedno sa nalogom koji zahteva od Tesle da revidira svoju politiku o zabrani diskriminacije i odmazde.
Tesla takođe pokušava da odbije slične tvrdnje Kalifornijskog odeljenja za građanska prava. Odeljenje tvrdi da je Tesla diskriminisala crne radnike kada je donosila odluke o plaćanju, unapređenju i radnim zadacima.
Tužba Agencije se odnosi na kršenje kalifornijskog zakona, dok slučaj EEOC uključuje slične federalne zakone.