Bivši američki predsednik Donald Tramp brzo napreduje ka osvajanju treće uzastopne republikanske predsedničke nominacije i novembarskim izborima koji su za njega prilika da se revanšira demokrati Džou Bajdenu, koji ga je pobedio na izborima 2020.
Tramp je u subotu lako odneo pobedu nad Niki Hejli, poslednjom preostalom kandidatkinjom u trci za republikansku nominaciju i nekadašnjom ambasadorkom u Ujedinjenim nacijama. Osvojio je 60 odsto glasova u Južnoj Karolini, gde je Hejli bila guvernerka od 2011. do 2017.
Tramp je do sada ubedljivo pobedio na svim stranačkim izborima i kokusima u ranoj fazi izbora. Te države dodeljuju delegate koji će formalno izabrati kandidata Republikanske stranke na nacionalnoj konvenciji tokom leta. Svi drugi kandati osim Hejli su već ispali iz trke.
Niki Hejli je objavila da ishod u Južnoj Karolini "nije kraj njene priče" i otputovala je u Mičigen pred stranačke izbore u toj državi koji se održavaju u utorak. Obećala je da će nastaviti trku do "super utorka", 5. marta, kada glasa 15 država.
Hejli je više puta ponovila da, kao što pokazuju nacionalne ankete, većina Amerikanaca ne želi da gleda revanš utakmicu Trampa i Bajdena. Ona prognozira da će Tramp, koji se suočava sa četiri krivične optužnice, a jedno od suđenja počinje narednog meseca, po drugi put izgubiti od Bajdena.
Tramp je, za to vreme, bio trijumfalno raspoložen posle pobede u Južnoj Karolini, a svojim pristalicama je poručio:
"Nikada nisam video Republikansku partiju tako jedinstvenu kao što je sada."
Ne propustite: Zašto su Amerikanci osuđeni na revanš Bajden-Tramp u novembruVećina istaknutih republikanskih zvaničnika u toj državi je podržala Trampa. Kongresmen Rasel Fraj rekao je da su to "uvek bili stranački izbori samo po imenu" i da Trampu nije pretila nikakva opasnost da izgubi izbore od Hejli. Guverner Teksasa Greg Abot rekao je da je bivši predsednik na putu da osvoji stranačku nominaciju. Senator Južne Karoline Lindzi Grejem sugerisao je da je vreme da se Niki Hejli povuče iz republikanske trke.
Ostavka predsednice Republikanske stranke
Predsednica Republikanske partije Rona Mekdanijel saopštila je da podnosi ostavku, dok se rukovodstvo stranke menja devet meseci uoči predsedničkih izbora pod pritiskom Donalda Trampa.
Posle sastanka sa Mekdanijel početkom februara, Tramp je na društvenim mrežama napisao da će se zalagati za promene u Republikanskom nacionalnom komitetu (RNC) posle primarnih izbora u Južnoj Karolini.
Pre dve nedelje, Tramp je podržao predsednika Republikanske partije Severne Karoline Majkla Veltija kao sledećeg predsedavajućeg stranke na nacionnalnom nivou i svoju snaju Laru Tramp za kopredsedavajuću, čim je načinio novi korak da potpunon učvrsti svoju kontrolu nad strankom. Vetli je ponavljao Trampove lažne tvrdnje o izbornoj krađi 2020. godine, prema izveštaju CNN-a.
RNC ima ključnu ulogu u prikupljanju novca za kandidate, promovisanju stranačke poruke i motivisanju birača.
Mekdanijel, koja je služila četiri dvogodišnja mandata kao predsednica stranke, ponovo je izabrana prošle godine, ali su je neki republikanci kritikovali zbog skupljanja donancija i rezultata stranke na izborima. Tramp je poražen 2020. godine a njegova partija je imala slabiji od očekivanog rezultata na izborima za Kongres 2022.
Kritike su pojačane u februaru, kada su finansijski izveštaji pokazali da je RNC imao samo 8 miliona dolara gotovine krajem decembra - što je najniži nivo u deset godina, i da je Demokratski nacionalni komitet prikupio više sredstava za kampanju od RNC.
Jedan član Republikanske partije je predložio rezoluciju koja bi zabranila stranci da plaća njegove troškove u sudskim procesima. Bivši predsednik, koji poriče sve optužbe, optužen je u četiri krivična slučaja, a nedavno mu je naređeno da plati oko 540 miliona dolara odštete u dve građanske parnice.
Lari Tramp je prošle nedelje postavljeno pitanje da li misli da bi Republikanski nacionalni komitet trebalo da plaća račune njenog svekra, i tada to nije isključila kao mogućnost.
Tramp uložio žalbu na odluku suda u Njujorku
Donald Tramp je uložio žalbu na odluku suda u Njujorku da treba da plati 454 miliona dolara zbog finanansijskih malverzacija, osporavajući zaključak sudije da je Tramp lagao o svom bogatstvu dok je razvijao imperiju nekretnina.
Trampovi advokati su tražili od suda srednjeg nivoa da obori presudu sudije Artura Engorona po tužbi koju je podigla glavna tužiteljka države Njujork, Letiša Džejms.
U sudskim dokumentima naveli su da traže od apelacionog suda da razmotri da li je Engoron počinio "pravne ili činjenične greške" i da li je zloupotrebio svoje nadležnosti i diskreciona prava.
Ne propustite: Kako će novčana kazna i zabrane uticati na Trampovo bogastvo i kompaniju?Engoron je zaključio da su Tramp, njegova kompanija i njeni direktori, među kojima su Trampovi sinovi Erik i Donald Tramp Mlađi, godinama obmanjivali banke i osiguravajuće kompanije preuveličavajući vrednost svoje imovine da bi dobili ugovore pod povoljnijim uslovima. Među ostalim kaznama, sudija je uveo stroga ograničenja za Trampovu organizaciju da posluje u državi Njujork.
Ako sud podrži presudu Engorona, Tramp će morati da se odrekne značajnog dela svog bogatstva. Engoron je naredio Trampu da plati 355 miliona dolara, ali uz kamatu je ukupna suma porasla na skoro 454 miliona. Ta suma će se povećavati 112.000 dolara dnevno dok je ne bude isplatio.