Zbog zakona o predsjedniku blokada puteva širom Crne Gore

Protest ispred Skupštine Crne Gore, arhiva

PODGORICA - U okviru protesta zbog usvajanja Zakona o predsjedniku grupa građana blokirala je, u četvrtvrtak u podne, puteve u više crnogorskih gradova. Pristalice pokreta “Ima nas” blokirale su saobraćaj na ulazu u Cetinje, Mojkovac i Nikšić. Oni, između ostalog, traže povlačenje Zakona o predsjedniku i raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora.

Organizatori protesta u saopštenju navode da je “nakon gaženja Ustava i predaje svih institucija u ruke Vučićevih i Putinovih agenata i sluga njihova dužnost i obaveza da brane zemlju”.

“Oni koji su doveli u pitanje dalji opstanak države i narušili građanski mir držeći zemlju na ivici sukoba pokušavaju širenjem straha i hapšenjem zaustaviti legitimne građanske proteste dok spremaju poslednji čin kapitulacije – uvođenje Crne Gore u Vučićev Otvoreni Balkan”, navedeno je u saopštenju organizatora protesta.

Ne propustite: Eskobar u CG: Zabrinutost zbog Zakona o predsjedniku, pronaći kompromis za Ustavni sud

Predstavnik organizacije “Nikšićki perjanici” Ilija Bojović, sa blokade kod tunela Budoš, gdje su građani blokirali magistralni put Nikšić-Danilovgrad, poručio je da “neće odustati od protesta do ispunjenja njihovih zahtjeva”.

“Tražimo poštovanje Ustava Crne Gore, stavljanje zabrane ulaska Crne Gore u Otvoreni Balkan najmanje u narednih pet godina. Uz to, tražimo otvaranje pitanja o položaju pravoslavnih Crnogoraca, regulisanje pitanja koja se tiču državnih simbola, a insistiramo i da se formira nezavisna vanparlamentarna komisija koja će kontrolisati sve privatizacije i rad državnih organa od 2006.godine do danas. Ništa više ne tražimo, a nadamo se da će nas podržati građani svih nacionalnosti”, kazao je Bojović prenose lokalni mediji.

Iz Uprave policije prethodno su saopštili da će snimati najavljene blokade.

Ne propustite: Đukanović vratio Skupštini Zakon o predsjedniku

Protesti su počeli nakon što je Skupština Crne Gore 1.novebra prvi put usvojila izmjene Zakona o predsjedniku kojima se dio nadležnosti za izbor mandatara prenosi sa predsjednika na parlament, gdje tijesnu većinu imaju koalicije predvođene Demokratskim frontom, Demokratama i URA-om.

Skupština Crne Gore ponovo je u ponedjeljak, glasovima 41 poslanika parlamentarne većine, usvojila izmjene Zakona o predsjedniku Crne Gore, nakon što je predsjednik Milo Đukanović odbio da ga potpiše kada je prvi put izglasan. Posle glasanja, ispred skupštine je došlo do okršaja policije i učesnika protesta protiv izmjena Zakona o predsjedniku.

Venecijanska komisija prethodno je preporučila je da se ne usvajaju izmjene Zakona o predsjedniku Crne Gore, jer bi u suštini one predstavljale promjenu Ustava i to manjom skupštinskom većinom od propisane.