Linkovi

Majkrosoft sumnja da Kina koristi veštačku inteligenciju za uticanje na američke izbore


Majkrosoft je u istraživanju naveo da su pomenuti nalozi na društvenim mrežama deo, kako je ukazano, sumnjive kineske informativne operacije. (Foto: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration)
Majkrosoft je u istraživanju naveo da su pomenuti nalozi na društvenim mrežama deo, kako je ukazano, sumnjive kineske informativne operacije. (Foto: REUTERS/Dado Ruvic/Illustration)

Istraživači tehnološke kompanije Majkrosoft objavili su da su otkrili mrežu lažnih naloga na društvenim mrežama za koje veruju da su pod kineskom kontrolom.

Upozorili su da bi im svrha mogla biti uticaj na američke glasače upotrebom veštačke inteligencije.

Majkrosoft je u istraživanju naveo da su pomenuti nalozi na društvenim mrežama deo, kako je ukazano, sumnjive kineske informativne operacije.

Kampanja je imala sličnosti sa aktivnostima koje je američki Sekretarijat za pravosuđe pripisao elitnoj grupi unutar kineskog Ministarstva javne bezbednosti“, ukazao je Majkrosoft.

U dokumentu nije precizirano na koje društvene mreže konkretno aludira – mada se u tekstu, kako izveštava agencija Rojters, mogu videti fotografije sa simbolima Fejsbuka i Eks-a, ranije poznatog kao Tviter.

Takođe, trenutno stanje u polju društvenih mreža označeno je kao napeto u okolnostima u kojima se građani pripremaju za predsedničke izbore 2024.

Portparol Majkrosofta rekao je agenciji Rojters da su istraživači te kompanije koristili metode zasnovane na dokazima tehničke, bihevijoralne i kontekstualne prirode.

Precizirano je da je kampanja, koja se pripisuje kineskoj strani, počela da koristi veštačku inteligenciju marta 2023. da bi kreirala sadržaje političke konotacije na engleskom jeziku i ostavljala utisak da se radi o objavama američkim građana i glasača, navodi kompanija Majkrosoft.

U izveštaju je opisan primer fotografije generisane veštačkom inteligencijom, za koju Majkrosoft navodi da je objavljenja na kineskom nalogu. Prikazuje jedno od poznatih američkih obeležja, njujorški spomenik Kip slobode sa automatskom puškom. Uz fotografiju stoji napis “Sve se baca. Boginja nasilja”, navedeno je u tekstu.

Majkrosoft je saopštio da je navedena lokacija naloga pod istragom bila u Sjedinjenim Državama. Sa njih su objavljivani slogani povezani sa američkom političkom scenom i odrednice koje se odnose na unutrašnja politička pitanja.

Portparol kineske ambasade u Vašingtonu poručio je da su optužbe prema kojima Kina koristi veštačku inteligenciju za kreiranje lažnih naloga na društvenim mrežama, kako je navedeno, pune predrasuda i zlonamernih spekulacija.

Precizirao je da se ta država zalaže za bezbedno korišćenje veštačke inteligencije.

Američke vlasti su tokom prethodnih godina optuživale Rusiju za mešanje u predsedničke izbore 2016. koristeći se, kako je naznačeno, prikrivenom kampanjom na društvenim mrežama.

Ukazivano je i na naknadne napore Kine, Rusije i Irana da utiču na birače.

XS
SM
MD
LG