Linkovi

SAD i Velika Britanija izvele više napada na Hute u Jemenu, ubijeno najmanje pet boraca


Borbeni avion "Tajfun" britanskih Kraljevskih vazdušnih snaga (RAF) poleće iz vazdušne baze RAF-a na Kipru na misiju u Jemenu, na fotografiji koju je objavilo britansko ministarstvo odbrane, 11. januara 2024.
Borbeni avion "Tajfun" britanskih Kraljevskih vazdušnih snaga (RAF) poleće iz vazdušne baze RAF-a na Kipru na misiju u Jemenu, na fotografiji koju je objavilo britansko ministarstvo odbrane, 11. januara 2024.

Sjedinjene Države i Velika Britanija izvele su više napada na Hute, koje u Jemenu podržava Iran.

Udari su usledili kao reakcija na više od dvadeset napada na brodove koji saobraćaju međunarodnim plovnim putevima u Crvenom moru i Adenskom zalivu.

Portparol pobunjeničke grupe Huti rekao je da je u napadima ubijeno najmanje pet boraca i da je ranjeno šest drugih, ne precizirajući mete koje su pogođene.

Centralna komanda SAD (CentKom) kasno u četvrtak saopštila je da je u seriji napada pogođeno više od 60 ciljeva na 16 lokacija u delovima Jemena koje kontrolišu Huti, uključujući komandne i kontrolne punktove, skladišta municije, sisteme za lansiranje i proizvodne pogone.

"Pogodili smo ih prilično jako, prilično dobro", rekao je za Glas Amerike jedan američki odbrambeni zvaničnik, koji je želeo da ostane anoniman kako bi govorio o detaljima operacije, dodajući da su napadi bili usmereni i na radarske instalacije Huta i sisteme protivvazdušne odbrane koji na napade nisu uzvratili.

Udari SAD i Velike Britanije, izvedeni uz pomoć Australije, Kanade, Holandije i Bahreina, izvedeni su iz borbenih aviona, površinskih plovila i podmornica, rekao je zvaničnik odbrane.

Samo su SAD bacile više od 100 precizno vođenih projektila na Huti instalacije, rekli su zvaničnici, dok su mornarički brodovi i podmornice ispaljivali rakete Tomahavk Land Attack kako bi uklonili predviđene ciljeve.

Zvaničnik je takođe rekao da su mete izabrane i zbog pretnje po brodove i zbog nedostatka prisustva civila.

Američki predsednik Džo Bajden i britanski premijer Riši Sunak potvrdili su izvođenje napada.

Bajden je saopštio da su udari sprovedeni uz podršku Australije, Bahreina, Kanade i Holandije.

Napadi su direktan odgovor na udare Huta na brodove u Crvenom moru. Njima su ugroženi američko ljudstvo, mornari i naši partneri, trgovina i slobodna plovidba. Nećemo oklevati da primenimo dalje mere u zaštiti ljudi i slobodne trgovine", saopštio je američki predsednik.

Mapa Jemena
Mapa Jemena

Premijer Sunak takođe je osudio napade Huta kao destabilizujuće, potvrdivši učešće britanskih borbenih aviona u napadima u četvrtak.

"Njihove nepromišljene akcije dovode živote na moru u rizik i pogoršavaju humanitarnu krizu u Jemenu", naveo je Sunak u saopštenju. "Ovo ne može da izdrži."

Reč je o prvom udaru na Hute u Jemenu, od kada su militanti počeli napade na plovila u Crvenom moru, nakon upada ekstremista Hamasa na Izrael 7. oktobra.

Od sredine novembra 2023. počinjeno je 27 napada sa područja Jemena koja pod kontrolom drže Huti.

Rusija zatražila hitnu sednicu Saveta bezbednosti UN

Rusija je saopštila da je zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija kako bi se razgovaralo o vojnim udarima Sjedinjenih Država i Britanije na Jemen.

"Rusija je zatražila hitan sastanak Saveta bezbednosti UN 12. januara u vezi sa udarima SAD i Velike Britanije na Jemen", saopštila je stalna misija Rusije pri UN.

Američki zvaničnici u četvrtak kasno još uvek proučavaju uticaj napada na Hute, ali početna procena pokazuje da je šteta po sposobnosti Huta "značajna".

Visoki američki vojni zvaničnik, koji je informisao novinare pod uslovom anonimnosti, rekao je da su ciljane specifične mete na specifičnim lokacijama.

"Ovo je bila značajna akcija", dodao je visoki zvaničnik američke administracije, naglašavajući da postoje "sva očekivanja" da će sposobnost Huta da pokreću upravo one vrste napada koje su izvodili poslednih nedelja biti "na značajan način degradirana".

Pre vojne reakcije, više američkih zvaničnika pozvalo je Hute i Iran na suzdržanost.

"Biće posledica", poručio je u četvrtak predstavnik za medije Pentagona general-major Pat Rajder, odgovarajući na pitanje Glasa Amerike.

"Hute u velikoj meri finansira, obučava i oprema Iran. Svesni smo uloge Irana u ovim bezobzirnim, opasnim i nezakonitim aktivnostima", rekao je on.

Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija usvojio je u sredu rezoluciju, pozivajući Hute da hitno obustave napade.

Međutim, upitno je da li će bilo šta odvratiti Teheran.

"Iran ima luksuz da se bore sa veoma malo Iranaca na terenu", izjavio je bivši komandant američke Centralne komande, penzionisani general Kenet Frenk Mekenzi.

Međutim, prema njegovim rečima, ukoliko Iran nastavi da ohrabruje Hute da se bore, rizik od šire eskalacije je neznatan.

"Ne verujem da će se eskalacija proširiti iz Jemena. I verujem da će Iran sopstvene partnere ostaviti svojoj sudbini", rekao je on.

Protekle sedmice, Sjedinjene Države i dvanaest saveznika upozorili su Hute na moguće posledice - ukoliko se njihovi napadi u Crvenom moru nastave.

"Šaljemo jasnu poruku: pozivamo na hitan prekid nezakonitih napada i oslobađanje brodova i posada", navodi se u saopštenju velike Britanije, Australije, Kanade, Nemačke i Japana.

Ovi nije prvi put da su američke snage reagovale povodom napada militanata na brodove i plovila.

U oktobru 2016, američki razarač "USS Nici" raketirao je tri lokacije sa radarima duž obale Crvenog mora pod kontrolom Jemena - kako bi onesposobio Hute da prate i gađaju brodove.

XS
SM
MD
LG