Tokom prethodnog mandata Donalda Trampa glasine o racijama i hapšenjima migranata zastrašivale su područje Oregona u kom je Gustavo Balderas bio lokalni školski zvaničnik.
Širile su se priče da će agenti upadati čak i u škole. Uprkos tome što su se ispostavile kao neistinite, pojedini učenici izbegavali su nastavu, zbog čega je školsko osoblje, neretko, bilo prinuđeno da ih nagovara da se vrate.
„Ljudi su počeli da se kriju”, rekao je Balderas agenciji Asošijeted pres.
Prosvetni radnici širom Sjedinjenih Država sada su u pripravnosti – iščekujući da li će novoizabrani predsednik ispuniti obećanje o deportovanju miliona imigranata koji su u zemlji ilegalno.
Čak i ukoliko se bude samo govorilo o tome, deca imigranata će patiti, smatraju prosvetni radnici i pravnici.
“Ako učestalo pretite ljudima masovnim deportacijama, to ih sprečava da funkcionišu u društvu, kao i da njihova deca steknu obrazovanje“, kaže Hiroši Motomura - profesor na Pravnom fakultetu Univerziteta u Kaliforniji.
Taj strah je kod mnogih već prisutan.
„Deca dolaze u školu, ali su uplašena“, opisuje Almudena Abejta, nadzornica javnog školstva Čelsija, predgrađa Bostona - koje je dugo bilo prvo odredište za imigrante iz Centralne Amerike koji pristižu u Masačusets.
Škole u tom mestu pohađaju deca haićanskih imigranata.
“Pitaju da li će biti deportovani”, kaže Abejta.
Prisetila se da je dan nakon američkih izbora pisala roditeljima, uveravajući ih da su njihova deca dobrodošla i bezbedna, bez obzira na to ko će obavljati funkciju američkog predsednika.
Imigracioni zvaničnici izbegavaju privođenje roditelja ili dece u obrazovnim institucijama.
Od 2011. godine, smernice nadležnih su da se ne interveniše u blizini škola, bolnica i verskih objekata – koje su definisane kao osetljive lokacije.
Međutim, u publikaciji konzervativne fondacije “Heritidž” pod nazivom “Projekat 2025” poziva se na ukidanje smernica o osetljivim lokacijama.
Donald Tramp pokušao je tokom kampanje da se distancira od te fondacije i njenih predloga – ali je nominovao brojne kandidate, koji su radili na tom planu, za članove svoje administracije. Među njima je i Tom Homen – koji će biti zadužen za graničnu politiku.
“Ukoliko bi agenti zaduženi za imigraciju uhapsili roditelja koji je dopratio dete u školu – to bi moglo izazivati masovnu paniku. Ako se nešto desi u jednoj školi, prošriće se kao požar i deca će prestati da dolaze u školu”, upozorava Anđelika Salas – zvaničnica Koalicije za ljudska prava imigranata u Los Anđelesu.
Gustavo Balderas, sada školski zvaničnik u Bivertonu, jednom od predgrađa Portlanda, nedavno je poručio da je potrebno pripremiti se za odlučnije poteze Trampove administracije.
Ako bi kontrole počele da se sprovode po školama, u Bivertonu je odlučeno da se agentima za imigraciju ne dozvoli pristup tim obrazovnim institucijama.
„Ukoliko se nešto dogovori – biće mnogo brže nego prošli put”, kaže on.
Neki od školskih zvaničnika nerado govore o planovima ili zabrinutostima, strahujući da će skrenuti pažnju na učenike imigrante.
Jedan od sagovornika AP-a, koji je govorio pod uslovom anonimnosti, kaže da je škola za koju je zadužen kontaktirala imigracione advokate u nameri da pomognu roditeljima da pripreme planove za brigu o njihovoj deci ukoliko budu deportovani. Reč je o školskom sistemu koji pohađa veliki broj dece meksičkog porekla i zemalja Centralne Amerike.
„Radi se o veoma delikatnom pitanju”, kaže Viradajana Carizales, izvršna direktorka nevladine organizacije koja pruža obuku školama za podršku učenicima imigrantima.
Ukazala je da joj je poslednjih nedelja, nakon izbora, prispelo trideset molbi za pomoć – uključujući i dva od školskih zvaničnika iz Teksasa koji smatraju da tamošnji konzervativni školski odbori ne bi dozvolili da učenici imigranti pohađaju nastavu, ili planove da se agentima za imigraciju ne odobri pristup školama.