Slavlje u Siriji i najava formiranja nove, prelazne vlade nastavljaju da podstiču optimizam, ali nisu usporili međunarodne napore da se osigura da dugotrajne tenzije i neprijateljstva ne gurnu u stranu napore da se izgradi bolja budućnost zemlje.
Zvaničnici SAD su u utorak pojačali svoje napore, delimično fokusirane na to da, terorističke grupe kao što je Islamska država, ne budu u mogućnosti da iskoriste prelazni period kao šansu za osvajanje novih pozicija.
Komandant američkih snaga na Bliskom istoku doputovao je u Siriju gde se sastao sa pripadnicima Sirijskih demokratskih snaga (SDF), formacija koje predvode Kurdi i koje uživaju podršku SAD, a koje su bile ključne u borbi protiv ostataka terorističke grupe Islamska država, poznate kao IS, ISIS ili ISIL.
Centralna komanda SAD je saopštila da je general Majkl "Erik" Kurila posetio nekoliko baza u istočnom delu zemlje, gde je dobio "prvu procenu mera zaštite snaga, situacije koja se brzo razvija i tekućih napora da ISIS bude sprečen u pokušaju da iskoristi trenutnu situaciju", navodi se u saopštenju CentKoma.
Kurila je zatim otputovao u Irak, gde se sastao sa iračkim premijerom Muhamedom Šija al-Sudanijem, kao i sa iračkim vojnim komandantima.
"Ostajemo posvećeni trajnom porazu ISIS-a i posvećeni bezbednosti naših partnera koji su susedi Siriji — uključujući Irak, Jordan, Liban i Izrael", rekao je Kurila.
Državni sekretar SAD Entoni Blinken takođe je proveo deo dana u utorak u telefonskim razgovorima sa saveznicima u vezi sa dešavanjima u Siriji.
Stejt department je saopštio da je Blinken razgovarao sa kolegama u Jordanu, Ujedinjenim Arapskim Emiratima, Kataru i Egiptu.
Američka aktivnost događa se nakon što su sirijski pobunjenici, koji su zbacili dugogodišnjeg vladara Bašara el Asada, imenovali u utorak prelaznog šefa vlade koji će upravljati zemljom do 1. marta.
Nakon sastanka u Damasku pobunjeničkih vođa i zbačenih zvaničnika iz Asadove vlade, Muhamed al-Bašir, ličnost malo poznata većem delu Sirije, koja je ranije vodila administraciju u malom delu na severozapadu koji kontrolišu pobunjenici, rekao je da je izabran da vodi privremenu vladu.
Tema sastanka je bila prenos vlasti, rekao je Bašir.
On je stajao ispred dve zastave: zeleno-crno-bele trobojke koju su nosili protivnici Asada tokom građanskog rata i bele zastave sa islamskom verskom zakletvom ispisane crnim slovima, koju obično u Siriji ističu sunitski islamistički borci.
Zvaničnici SAD koji su takođe bili u kontaktu sa pobunjenicima, uključujući glavnu pobunjeničku grupu Hajat Tahrir al-Šam (HTS), rekli su da su i dalje oprezni.
"Hajat Tahrir al-Šam koristi prave reči, ali mi ćemo, naravno, suditi o njima ne po tim rečima, već po njihovim postupcima u narednim danima, narednim nedeljama, narednim mesecima", rekao je portparol Stejt departmenta Metju Miler.
Hajat Tahrir al-Šam vuče, korene iz sirijskog ogranka Al Kaide i mnoge zapadne vlade ga smatraju terorističkom organizacijom, iako je grupa nastojala da ublaži svoju retoriku.
"Nismo priznali HTS kao vladajući organ u Siriji", rekao je Miler novinarima. "Nismo ih priznali kao vladu Sirije".
SAD nisu usamljene u svojim upozorenjima upućenim sirijskim pobunjenicima.
Geir Pjederšon, izaslanik Ujedinjenih nacija za Siriju, rekao je u Ženevi da grupe koje su primorale Asada da pobegne moraju da transformišu svoje "dobre poruke" u akcije na terenu.
"Oni su slali poruke jedinstva, inkluzivnosti", rekao je Pjederšon, dodajući da smo u Alepu i Hami "takođe videli... ohrabrujuće stvari na terenu".
Ali "ono što ne bi trebalo da vidimo je naravno da dobre izjave i ono što vidimo na terenu na početku, da se to ne isprati u praksi u danima i nedeljama koje su pred nama".
Odmazda i pravda
Ipak, u utorak su se pojavili znaci da mnogi u Siriji traže odmazdu ili pravdu, ili oboje, nakon decenija teške vladavine pod Asadovim režimom.
Abu Muhamed al-Golani, lider HTS-a koji je predvodio ofanzivu koja je primorala Asada da napusti zemlju, obećao je da će goniti bivše visoke vladine zvaničnike odgovorne za mučenje i ratne zločine.
"Nagrade će biti ponuđene onima koji daju informacije o visokim vojnim i bezbednosnim oficirima umešanim u ratne zločine", naveo je Golani u saopštenju.
Međutim, u glavnom gradu Sirije, Damasku, vlada osećaj normalnosti sa primetnim smanjenjem broja naoružanih ljudi na ulicama. Izvori bliski pobunjenicima rekli su da su komandanti naredili borcima da se povuku iz gradova i da se umesto njih rasporede policija i snage unutrašnje bezbednosti povezane sa HTS-om.
Banke i prodavnice ponovo su otvorene prvi put od Asadovog svrgavanja u nedelju i njegovog bekstva u azil u Rusiji. Saobraćaj se uspostavio na putevima, građevinski radnici su se vratili i popravljaju kružni tok u centru grada Damaska, a čistači čiste puteve.
"Jedna od stvari kojih moramo imati na umu je da prelazna vlada još uvek ne kontroliše celu zemlju", rekao je Brajan Karter, menadžer portfelja za Bliski istok u Projektu američkog Poslovnog instituta za ključne pretnje.
"Realnost je da na terenu mnoge različite grupe zapravo kontrolišu teren", rekao je on za Glas Amerike. "Postojaće niz nadmetanja i pregovora za vlast u narednih nekoliko meseci kako bi se videlo ko će biti na vrhu. I da li će taj proces biti miran? Mislim da postoji pravi rizik".
Vide se i znaci efekta ostalih sukoba na Bliskom istoku.
Izrael je pokrenuo vazdušne napade na baze sirijske vojske, čije su se snage raspale pred munjevitim napredovanjem pobunjenika koji su zbacili Asada u periodu od dve nedelje.
Izrael je poslao snage preko granice u demilitarizovanu zonu unutar Sirije, saopštivši da su njihovi vazdušni napadi imali za cilj da spreče da oružje padne u neprijateljske ruke. Demantovali su izveštaje da su njihove snage napredovale izvan zone razdvajanja u selo jugozapadno od Damaska.
Izaslanik UN Pjederšon rekao je u utorak da svetsko telo nastavlja da prati izraelska kretanja i bombardovanja na sirijsku teritoriju.
"Ovo treba da prestane", rekao je Pjederšon.
Izraelske trupe bile su u utorak na sirijskoj strani zone razdvajanja, na oko 25 kilometara jugozapadno od Damaska, prema nekoliko bezbednosnih izvora na koje se pozivaju Rojters i Sirijska opservatorija za ljudska prava sa sedištem u Britaniji.
Portparol Izraelskih odbrambenih snaga Avičaj Adrai rekao je da su izveštaji da se izraelske snage približavaju Damasku netačne. On je rekao da su izraelske trupe locirane unutar zone razdvajanja i na odbrambenim tačkama blizu granice.
Izraelski ministar spoljnih poslova Gideon Sar rekao je u ponedeljak da su izraelske snage napale sumnjiva mesta za proizvodnju hemijskog oružja, kao i rakete dugog dometa, kao deo napora da spreče da to oružje završi u posedu neprijateljskih aktera.
Saudijska Arabija je osudila akcije Izraela u Siriji, navodeći u saopštenju od utorka da one krše međunarodno pravo i "sabotiraju šanse Sirije da obnovi svoju bezbednost, stabilnost i teritorijalni integritet".
Rusija "pažljivo prati situaciju", Iran negira da je oslabljen
Rusija je u sredu saopštila da pažljivo prati stanje u Siriji i da je u kontaktu sa "onima koji trenutno kontrolišu situaciju".
Portparol Kremlja Dmitrij Peskov istakao je potrebu Rusije da osigura bezbednost svojih diplomatskih objekata i vojnih baza u Siriji, gde su ruske trupe godinama bile stacionirane i podržavale sirijsku vojsku predsednika Bašara al Asada u građanskom ratu u zemlji.
Asad je pred napredovanjem pobunjenika pobegao u Rusiju, gde mu je dat azil.
Asadov pad takođe je naneo udarac interesima Irana u regionu, presecajući kopnenu rutu za isporuku oružja militantnoj grupi Hezbolah koju podržava Iran u Libanu, kao i teritoriju na kojoj bi iranske milicije mogle da deluju.
Iranski vrhovni vođa ajatolah Ali Hamnei odbacio je u sredu ideju o oslabljenoj iranskoj mreži u regionu, što uključuje podršku militantima Hamasa u Pojasu Gaze, milicijama u Iraku i militantima Huti u Jemenu.
Hamnei je takođe rekao da je ono što se dogodilo u Siriji rezultat američko-izraelskog plana i da je "država sused Sirije" igrala ulogu u Asadovom svrgavanju. On nije imenovao na koju susednu državu misli, ali je Turska, koja se graniči sa Sirijom, bila glavni pobornik grupa koje su se suprotstavljale Asadu.
Dok Sirijci rade na uspostavljanju budućnosti svoje zemlje, papa Franja je u sredu rekao da se nada političkom rešenju koje promoviše "stabilnost i jedinstvo zemlje".
"Molim se... da sirijski narod može da živi u miru i sigurnosti u svojoj voljenoj zemlji i da različite religije koračaju zajedno u prijateljstvu i međusobnom poštovanju za dobro te nacije pogođene tolikim godinama rata", rekao je papa.