Bivši potpredsednik Dik Čejni, dugogodišnji republikanac, glasaće za Kamalu Haris za predsednicu.
Vest je prva saopštila njegova ćerka, bivša članica Predstavničkog doma Liz Čejni, na jednom forumu u Ostinu u Teksasu.
Kao i njegova ćerka, Dik Čejni je otvoreni kritičar bivšeg predsednika Donalda Trampa, a posebno se oglašavao tokom neuspešne kampanje Liz Čejni za reizbor u Vajomingu 2022.
Dik Čejni je objavio saopštenje u petak koje skoro u potpunosti zvuči kao protivljenje Trampu, pre nego podrška Kamali Haris.
"U 248 godina istorije naše zemlje, nije postojao pojedinac koji je bio veća pretnja našoj republici od Donalda Trampa", naveo je bivši republikanski potpredsednik u administraciji Džordža Buša mlađeg.
"Njemu se nikada više ne sme poveriti vlast. Kao građani, svako od nas ima društvo da zemlju stavi iznad stranačke pripadnosti, kako bismo odbranili naš Ustav. Zato ću glasati za potpredsednicu Kamalu Haris".
Tramp je odgovorio na svojoj platformi "Istina", nazivajući bivšeg potpredsednika irelevantnim republikancem samo po imenu (RINO) zajedno sa njegovom ćerkom.
Na pitanje da komentariše, Trampov portparol Stiven Čeng je izjavio: "Ko je Liz Čejni?"
Kampanja je potvrdila da je Čeng bio sarkastičan i podsetila na komentar Liz Čejni na internetu pre četiri godine, kada je Kamalu Haris nazvala "radikalnom liberalkom".
Džen O'Meli Dilon, koja vodi izbornu kampanju Haris, izjavila je da je "potpredsednica ponosna što ima podršku potpredsednika Čejnija, i da duboko poštuje njegovu hrabrost da zemlju stavi iznad stranke".
83-godišnji Dik Čejni se retko pojavljivao u javnosti tokom protekle godine. Od svojih 40-ih godina ima srčane probleme a 2012. mu je izvršena transplantacija srca.
Služio je kao potpredsednik u adminstraciji Džordža Buša mlađeg od 2001 do 2009. godine. Tokom godina, grupe za zaštitu ljudskih prava su ga kritikovale zbog velike uloge koju je odigrao u planiranju američkih ratova u Avganistanu i Iraku, koji su doveli do ogromnog broja ubijenih civila i kršenja ljudskih prava. U slučaju Iraka, rat je bio zasnovan na lažnim informacijama da Bagdad poseduje oružje za masovno uništenje, koje nikada nije pronađeno.
Čejnijevo saopštenje u kampanji 2024. je slično onome koje je objavio dok je Liz Čejni 2022. vodila kampanju za četvrti mandat kao predstavnica Vajominga u donjem domu Kongresa. U njemu je Trampa nazvao "kukavicom" zato što je pokušao da "pokrade prethodne izbore pribegavajući lažima i nasilju da bi ostao na vlasti nakon što su ga birači odbacili".
Taj politički oglas nije mnogo pomogao njegovoj ćerki u državi u kojoj je porodica Čejni nekada bila cenjena ali je sada potpuno na Trampovoj strani. Pravnica Harijet Hejgman, koju je podržao Tramp, pobedila je Liz Čejni sa dvostruko više glasova na republikanskim stranačkim izborima.
Dik Čejni je godinama bio u prijateljskim odnosima sa demokratskim političarima, ali nikada nije podržao nekog od njih za predsednika.
I Dik i Liz Čejni su podržali Trampa 2016. ali nakon što je Liz Čejni kritikovala spoljnopolitičke odluke Trampa a Tramp kritikovao "beskonačne ratove" u Avganistanu i Iraku, pokrenute u vreme kada je Dik Čejni bio potpredsednik, njihova podrška je opala.
Ako je bilo ko od njih dvoje podržao Trampa 2020, to nisu otvoreno uradili. Za to vreme, njihova država Vajoming je donela Trampu najubedljiviju pobedu te godine.
Liz Čejni je glasala za opoziv Trampa 2021, a njena istraga protiv bivšeg predsednika zbog upada njegovih pristalica u Kongres 6. januara 2021. dovela je do toga da bude potpuno omražena kod Trampa, a uskoro i većine drugih republikanaca.
Bilo je izuzetaka. Jedan je kongresmen Adam Kinzinger iz Ilinoisa, republikanac i Trampov kritičar, koji je ranije ove godine podržao predsednika Džoa Bajdena i iskazao podršku Haris na Demokratskoj nacionalnoj konvenciji u Čikagu.
Nekoliko drugih istaknutih republikanaca je podržalo Haris dok su neki, među kojima su senator Mit Romni i bivši potpredsednik Majk Pens rekli da neće glasati za Trampa. Od svih njih, samo je Romni, koji se neće boriti za naredni mandat, i dalje na položaju.