Građevinska industrija pronalazi nove načine za upotrebu veštačke inteligencije. U projektu izgradnje višespratnice u Sijetlu, autonomni roboti su zaduženi da dokumentuju napredak i otkrivaju potencijalne opasnosti.
Kada građevinska ekipa završi radni dan na izgradnji višespratnice u saveznoj državi Vašington, dva autonomna robota, uz podršku veštačke inteligencije, tek počinju da rade.
"Robot ulazi u svaku sobu. Ima već ubačene nacrte svih spratova, tako da zna gde su zidovi. I ono što radi jeste da se kreće kroz svaku prostoriju i snima trodimenzionalne fotografije visoke rezolucije. Prolazi ceo sprat i onda ubacuje te fotografije na klaud, gde ih analizira veštačka inteligencija, a zatim se šalju timu koji radi ovaj projekat", objašnjava Stjuart Džermejn, direktor za inovacije u kompaniji Skanska.
Kada su roboti predstavljeni osoblju, u sklopu pilot projekta saradnje između građevinske kompanije Skanska i bostonske firme Nekstera robotiks, neki su bili skeptični.
Geret Mec, inženjer projekta, priseća se da nije bio siguran da li će roboti moći sami da se kreću u sklopu projekta.
"Nisam video robota koji može da samostalno manevriše kroz gradilište koje se stalno menja. Uvek ima stvari na putu. Uvek ima ljudi koji ulaze i izlaze. Ali ovi roboti zaista dobro obavljaju posao", kaže on.
Slike koje su snimili roboti prolaze kroz model veštačke inteligencije programiran da prepozna hiljade objekata povezanih sa izgradnjom, tako da inženjeri na licu mesta i dizajneri na drugoj obali Amerike mogu da nadgledaju napredak radova i prepoznaju potencijalne opasnosti.
"Analiziraju ih i kažu, u redu, šta vidimo ovde? Da li su zidovi ofarbani, da li su gipsani? Da li plafon ima okosnicu? Da li je ofarban beton? Da li je ventilacija postavljena? Da li ima izolaciju? Traži sve te stvari i onda ih obrađuje u našoj onlajn platformi i zatim ih prikazuje u skraćenoj formi", kaže Džejkob Rijals iz kompanije Nekstera Robotiks.
Lica radnika su zamagljena na snimcima koje pravi robot kako bi im bila zaštićena privatnost. Rukovodioci projekta insistiraju da su roboti tu da pomognu ljudima sa dosadnim ili opasnim zadacima, a ne da im oduzmu posao.
"Robot uštedi mnogo vremena samo zato što bi čoveku da prođe i uslika fotografije sa tolikom preciznošću trebalo više od 40 sati nedeljno”, kaže Stjuart Džermejn.
"To da imate mogućnost da pratite napredak u svim parametrima na zgradi koja ima 31 sprat i 324 stana, kao što je ta u Sijetlu, to je nešto što bi oduzelo izuzetno mnogo vremena i bilo veoma teško za čoveka", kaže Džejkob Rijals.
Uprkos koristima tehnologije, građevinske kompanije sporo prihvataju veštačku inteligenciju, ali Džermejn misli da će se to promeniti.
"Građevinska industrija je zrela za mnogo veće uključivanje robotike u budućnosti. Mislim da će roboti uvek raditi ruku pod ruku sa ljudima na lokalitetima, kao sredstvo i korist za radnike. Mislim da neće preuzimati proces izgradnje na sebe".
Džermejn kaže da je šire usvajanje veštačke inteligencije za optimizaciju procesa, uvid u realnom vremenu i procenu rizika u građevinarstvu, samo pitanje vremena.