Ruski predsednik Vladimir Putin preneo je kineskom lideru Ši Đinpingu da države koje predvode deluju u skladu sa sopstvenim interesima – i da to nije usmereno protiv bilo koje druge zemlje.
Dvojica državnika razgovarala su i o Ukrajini i saglasili se da su mirovni pregovori bez prisustva Rusije uzaludni, izjavio je predstavnik za medije ruskog predsednika Dmitrij Peskov.
„U kontekstu Ukrajine, primećena je beskorisnost bilo kakvih formata bez ruskog učešća“, rekao je on.
Ši i Putin susreli su se na Samitu evroazijskog bezbednosnog i odbrambenog bloka koji Moskva i Peking vide kao sredstvo suprotstavljanja uticaju Sjedinjenih Država i njihovih saveznika.
Reč je o organizaciji nastaloj kao Šangajska organizacija za saradnju, osnovanoj 2001, koju čine Rusija, Kina i centralnoazijske države.
Osim Šija, Putinu u kazahstanskoj prestonici razgovara i sa državnicima Turske, Azerbejdžana, Mongolije i Pakistana.
„Lideri zemalja članica razgovaraće o aktuelnom stanju i izgledima za produbljivanje saradnje i unapređenje njenih aktivnosti“, saopštio je Kremlj.
Susretima ne prisustvuje indijski premijer Narendra Modi – već tu državu predstavlja šef diplomatije.
Organizacija se zalaže za formulisanje zajedničkih pristupa spoljnim bezbednosnim pretnjama, usredsređena je na suzbijanje unutrašnjih nestabilnosti i širenje uticaja svog uticaja širom Azije.
Belorusija samitu prvi put prisustvuje kao punopravna članica organizacije, saopštio je Kremlj.
Države koje učestvuju u razgovorima su Bahrein, Kambodža, Egipat, Kuvajt, Mjanmar, Nepal, Katar, Saudijska Arabija i Ujedinjeni Arapski Emirati.
Kina i Rusija proglasile su takozvano bezgranično partnerstvo februara 2022, kada je Putin posetio Peking. Dogodilo se to nekoliko dana pošto je otpočela agresija na Ukrajinu. Od tada su Ši i Putin produbili partnerstvo. Dvojica lidera veruju da se ruši posthladnoratovska era kojom, kako veruju, dominiraju Sjedinjene Države.
Sa druge strane, Sjedinjene Države Kinu smatraju najvećim konkurentom, a Rusiju pretnjom.
Američki predsednik Džo Bajden ocenio je da će tekući vek definisati nadmetanje demokratija i autokratija.
Sjedinjene Države Šija i Putina vide kao autoritarne vladare koji su suzbili slobodu govora, vršeći strogu kontrolu nad medijima. Takođe, smatraju i da čvrsto kontrolišu državne institucije poput sudova.
Bajden se čak usudio Šija da označi diktatorom, a Putina ubicom.
Peking i Moskva kritikovali su američkog predsednika zbog tih komentara.