Javna rasprava o izmenama zakona o obrazovanju, započeta u sredu u Skupštini grada Niša, prekinuta je nakon pola sata, kada je u salu ušlo nekoliko desetina studenata fakulteta u tom gradu. Oni su pravili buku, uzvikivali parole i izviždali ministarku prosvete Srbije Slavicu Đukić Dejanović koja je nedugo potom napustila skup, navodeći da "nema uslova za rad”.
“Hoćemo pravdu”, “Studenti se pitaju”, “Izađi, mala” i “Slavicu u maricu” - uzvikivali su studenti najpre ispred zgrade Skupštine, a zatim i unutar nje.
Ministarka Đukić Dejanović sedela je i gledala studente sa predsedavajućeg stola, a u prvom redu bili su predstavnici Grada Niša na čelu s gradonačelnikom Dragoslavom Pavlovićem koji je dan ranije izjavio da ne bi voleo da studenti, "kada se sutra probude, shvate da su bili instrument u nečijim rukama", prenosi agencija Fonet.
Nakon nekoliko minuta Slavica Đukić Dejanović je rekla da "nema uslova za rad” i prekinula javnu raspravu, a građane je pozvala da joj mejlom dostave sugestije.
Po okončanju javne rasprave, studenti su ministarki pevali pesmu "Kukavica", a zatim i pozvali na “civilizovan razgovor” na kom se nije pojavila, zbog čega su joj vikali "Zone pobegulja" (replika iz filma Zona Zamfirova) i krenuli ka prostorijama Socijalističke partije Srbije (SPS) da je traže.
U Nišu je trebalo da bude organizovana prva javna rasprava o nacrtima izmena i dopuna četiri zakona u oblasti obrazovanja - Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, Zakona o predškolskom vaspitanju i obrazovanju, Zakona o osnovnom obrazovanju i vaspitanju i Zakona o srednjem obrazovanju i vaspitanju.
U blokadi oko 60 fakulteta
U blokadi se trenutno nalaze svi fakulteti Univerziteta u Beogradu i Novom Sadu, kao i svi državni fakulteti u Nišu i Kragujevcu - ukupno oko 60, a pridružii su im se i pojedini privatni fakulteti, više škole i sve veći broj srednjih škola na teritoriji cele Srbije.
Odluku o blokadi još nisu doneli fakulteti koji pripadaju Niškom univerzitetu, a nalaze se u Leskovcu, Vranju i Kruševcu.
U blokadi nisu još ni pojedini fakulteti u Užicu, Jagodini, Kraljevu, Čačku i Vrnjačkoj Banji, koji su deo Kragujevačkog univerzitata.
Podršku studentima u blokadi pružilo je više od 20 udruženja i organizacija, veliki broj javnih ličnosti, kolega koje studiraju u inostranstvu i građana iz dijaspore.
Studenti odbacuju tvrdnje predstavnika vlasti da su svi njihovi zahtevi ispunjeni i poručuju da i dalje nastavljaju blokade svojih fakulteta.
U sredu je na više lokacija u gradovima širom Srbije ponovo održana akcija "15 minuta tišine" u znak odavanja počasti petnaestoro nastradalih u padu nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra.
Prema dostupnim informacijama, skupovi su završeni mirno, bez incidenata.
VJT: Identifikovani napadači na studente FDU
Više javno tužilaštvo (VJT) u Beogradu saopštilo je u sredu da je, na osnovu krivične prijave dekana Fakulteta dramskih umetnosti (FDU), identifikovano pet osoba za koje se sumnja da su 22. novembra napala studente FDU koji su protestovali, a radi se o A.J, D.K, M.K, I.S. i M.A.
Tužilaštvo je najavilo da će uputiti pozive osumnjičenima za saslušanja, koja su planirana za 9. i 10. januar 2025. godine. Oštećeni će biti pozvani da daju iskaz u tužilaštvu 30. i 31. januara.
Pored toga, tužilaštvo je saopštilo i da preduzima druge radnje iz svoje nadležnosti u cilju provere navoda krivične prijave koju je 2. decembra Trećem osnovnom javnom tužilaštvu u Beogradu podneo dekan FDU protiv nepoznatih lica. VJT je na nadležnost za taj slučaj preuzelo 12. decembra.
U prijavi je navedeno da su nepoznata lica napala studente, zaposlene i novinare koji su se okupili ispred FDU u 11:52 časova kako bi odali počast stradalima u padu nadstrešnice na Železničkoj stanici u Novom Sadu. Radilo se o skupu koji su studenti prijavili policiji sa planom da na 15 minuta bude zatvoren Bulevar umetnosti ispred FDU.
Među zahtevima studenata FDU i njihovih kolega koji blokiraju fakultete širom Srbije je i otkrivanje odgovornih za napad na studente FDU i podnošenje krivičnih projava protiv njih.