Kosovo je pokrenulo Nacionalni program rehabilitacije počinilaca nasilja u porodici, koji će uskoro biti primenjen u zatvorima, uključujući Dubravu gde je uspešno započeo.
Cilj ovog programa koji je usklađen sa Istanbulskom konvencijom, je promena destruktivnog ponašanja nasilnika kroz psihosocijalni tretman i multisektorski pristup, uključujući kontrolu emocija i razvijanje poštovanja prema ženama.
Ovaj program je predstavljen na okruglom stolu "Prekidanje kruga nasilja”, koji je okupio relevantne institucije i organizacije civilnog društva.
Zamenik šefa Kancelarije Saveta Evrope na Kosovu Tankut Sojkan, naglasio je značaj ovog programa kao dela napora usklađivanja sa Istanbulskom konvencijom, ističući da nije "nagrada” za počinioce, već psihosocijalna intervencija koja ima za cilj promenu njihovog ponašanja.
Your browser doesn’t support HTML5
"Ovaj program ne treba gledati kao sredstvo za smanjenje kazne. On je psihosocijalna podrška koja ima za cilj da pomogne počiniocima da promene stavove i ponašanje prema ženama, pomažući im da razviju odnose zasnovane na poštovanju”, rekao je Sojkan.
Adeljina Toplica, lokalna konsultantkinja Saveta Evrope i ekspertkinja uključena u razvoj Nacionalnog programa rehabilitacije, istakla je značaj psihosocijalnih tretmana za počinioce nasilja u porodici. Naglasila je da je suočavanje počinilaca sa svojim postupcima ključno za smanjenje ponavljanja nasilja i obezbeđivanje sigurnosti žrtava.
"Ovaj program nije klasično savetovanje niti samo oblik podrške, već je strukturirani psihosocijalni pristup zasnovan na psihološkim, edukativnim i kognitivnim metodama. Program se sastoji od 24 sesije koje traju šest meseci i koje su osmišljene za grupni rad sa po 10 do 12 učesnika. Svaka sesija, u trajanju od sat i po do dva sata, usmerena je na podizanje svesti, promenu stavova i kontrolu emocija kod počinilaca, posebno kroz rad na upravljanju ljutnjom“, rekla je ona.
Toplica je predstavila primere dobre prakse iz različitih zemalja, koje su uspele da smanje stopu ponavljanja nasilja kroz slične programe. Naglasila i značajne rezultate postignute tokom pilot projekta sa 20 učesnika u zatvoru u Dubravi, dodajući da veruje da će se program uspešno nastaviti.
Ne propustite: Od početka godine na Kosovu skoro 2.000 žena pretrpelo nasilje u porodici"Velika Britanija, Španija, Australija i Švajcarska imaju uspešne programe za rehabilitaciju počinilaca nasilja, slične onom koji je sada pokrenut na Kosovu. Ovi programi su dali značajne rezultate, jer su učesnici pokazali poboljšanja u ponašanju i stavovima prema ženama, a stopa ponavljanja nasilja među njima se smanjila. Verujemo da će naš program slediti te pozitivne primere i doprineti sigurnijem društvu", istakla je ona.
Ministarka pravde Aljbulena Hadžiu istakla je da su kazne za nasilje nad ženama na Kosovu često minimalne i da nijedan slučaj nije dobio maksimalnu kaznu od tri godine yatvora. Smatra da su postojeće kazne nedovoljne da bi promenile ponašanje počinilaca, koji se nakon kazne vraćaju sa istim destruktivnim stavovima. Program rehabilitacije, prema njenim rečima, prvi put se uvodi kao ozbiljan pokušaj da se nasilnici promene kroz psihosocijalni tretman.
"Do sada smo bili fokusirani na podršku žrtvama, što je ključno, ali je vreme da proširimo napore i na počinioce nasilja. Često se dešava da nasilnici, po izdržavanju kazne, nastave sa istim ponašanjem jer nije bilo programa koji bi im pomogao da promene svoje stavove i ponašanje. Ovaj program koji uvodimo ima za cilj da, kroz psihosocijalni tretman, utiče na ponašanje počinilaca nasilja", navela je Hadžiu.
Prema podacima Kosovske policije, u prvoj polovini 2024. godine registrovano je 1.475 slučajeva nasilja u porodici, dok je tokom 2023. godine prijavljeno 2.639 slučajeva. Žrtve su uglavnom žene. Od 2010. do avgusta 2024. godine, na Kosovu je ubijeno 58 žena.