Kurti: Kosovo se uspešno bori protiv korupcije, oslobodili smo sever od "kriminalnih bandi"

Aljbin Kurti (Foto: AP/Visar Kryeziu)

Kosovski premijer Aljbin Kurti rekao je u Prištini da je korupcija bila jedan od glavnih faktora koji su sprečavali demokratski razvoj i evroatlantske integracije, ali tvrdi da je u poslednjih nekoliko godina napravljen značajan pomak na tom polju.

On je naveo da je korupcija ranije bila duboko ukorenjena u javnim institucijama, ali da je njegova vlada preduzela odlučne korake kako bi se ta praksa zaustavila.

"Konkretno 2018. i 2019. godine Kosovo je u dokumentima stručnjaka EU bilo predstavljeno kao država u kojoj je endemski i sistemski zastupljena korupcija, prožimajući sve nivoe vlasti i javnih institucija. To je sprečavalo demokratski razvoj i integraciju Kosova u evropske i međunarodne strukture, dok je istovremeno omogućavalo bogaćenje interesnih grupa na štetu građana. Taj period je završen. Za samo godinu dana uspeli smo da podignemo Kosovo i postanemo lider u region u borbi protiv korupcije", rekao je Kurti na otvaranju Regionalne konferencija o najboljim praksama u prevenciji korupcije i perspektivama za nove strategije borbe protiv korupcije.

Your browser doesn’t support HTML5

Kako se Kosovo bori protiv korupcije?

Premijer Kosova je istakao i uspehe u borbi protiv organizovanog kriminala, posebno na severu Kosova.

"U borbi protiv organizovanog kriminala, Vlada je zatvorila 37 ilegalnih puteva, razbila 34 kriminalne grupe i konfiskovala značajne količine nelegalne imovine, uključujući više od 3.300 komada oružja, 18 laboratorija za proizvodnju droge, 16 kriptovalutnih farmi i 37 nelegalno stečenih dobara. Oslobodili smo sever Kosova od kriminalnih bandi koje su terorisale građane. Sada je red i zakon osnova za ekonomski razvoj i društvenu pravdu", poručio je Kurti.

U četiri opštine na severu Kosova većinsko stanovništvo čine Srbi, a prethodnih godina su napetosti bile visoke uoči lokalnih izbora, kao i zbog odluka vlasti u Prištini da zatvore institucije i objekte koje imaju veze sa Beogradom. U septembru 2023, grupa naoružanih Srba napala je patrolu kosovske policije. Ubijeni su jedan policajac i trojica napadača, a kao glavnog organizatora napada kosovske vlasti su navele Milana Radoičića, nekadašnjeg potpredsednika lokalna Srpske liste, organizacije bliske zvaničnom Beogradu. Sa druge strane, predstavnici lokalnih Srba na severu Kosova tvrde da su godinama žrtve policijske brutalnosti i prekoračenja ovlašćenja kosovske policije u kojoj dominiraju Albanci.

Ne propustite: Analiza: Ruski i srpski narativi pretnja za nacionalnu bezbednost Kosova

Prema njegovim rečima “reforma pravosudnog sistema, kroz digitalizaciju i jačanje efikasnosti, ostaje jedan od prioriteta vlade kako bi poverenje građana u sudstvo dostiglo nivo poverenja koje Vlada ima. "Naš cilj je da odgovorni za nezakonito bogaćenje budu procesuirani, a imovina vraćena državi i građanima", zaključio je Kurti.

Ministarka za javnu upravu i borbu protiv korupcije Albanije, Adea Pirdeni, predstavila je, kako je rekla, ključne rezultate reformi koje Vlada Albanije sprovodi u borbi protiv korupcije, sa posebnim naglaskom na pravosudni sistem i digitalizaciju javnih usluga.

"Sproveli smo kontrolu nad 105 sudija i tužilaca, što je postavilo temelje za nezavisno sudstvo. Digitalizacija preko 2.000 javnih usluga značajno je smanjila mogućnosti za zloupotrebe. Na osnovu rezultata ovih reformi, sada imamo dokaze da smo postavili temelje za nezavisno sudstvo, što je jedan od najvažnijih koraka u našoj borbi protiv korupcije", rekla je Pirdeni, nazivajući ove reforme među "najznačajnijim u modernoj istoriji Albanije".

Regionalnu konferenciju o najboljim praksama u prevenciji korupcije i perspektivama za nove strategije u borbi protiv korupcije organizuju Kancelarija Ujedinjenih nacija za drogu i kriminal (UNODC) i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), uz finansijsku podršku Misije Ujedinjenih nacija na Kosovu (UNMIK).

"Ovaj samit je od ključnog značaja, jer pruža platformu za razmenu iskustava i jačanje globalne saradnje u borbi protiv korupcije. Parlamentarna skupština UN-a naglasila je da, ukoliko ne uspemo u borbi protiv korupcije, suočićemo se s velikim izazovima u postizanju razvojnih ciljeva. Korupcija podriva društva i usporava napredak, a njenim suzbijanjem možemo osigurati bolje šanse za buduće generacije", rekao je glavni predstavnik UNDP-a na Kosovu Nuno Keiroš.

Konferencija će trajati dva dana, tokom kojih će, kako je istakao Nuno Keiroš, biti predstavljene najbolje regionalne prakse i diskutovano o novim strategijama za suzbijanje korupcije. Zaključci i preporuke sa konferencije biće usmereni na jačanje institucija i implementaciju konkretnih strategija za prevenciju i suzbijanje korupcije u regionu.