Sjedinjene Države očekuju da će se severnokorejske trupe u ruskoj oblasti Kursk narednih dana početi borbe protiv Ukrajine, izjavio je američki državni sekretar Entoni Blinken.
O severnokorejskim trupama u Rusiji i u Savetu bezbednosti
Američka administracija raspolaže informacijama prema kojima je oko 8.000 severnokorejskih vojnika raspoređeno u ruskoj oblasti Kursk u blizini granice sa Ukrajinom.
Ukazano je da se trupe spremaju da pomognu Rusiji u ratu sa Ukrajinom.
Tu informaciju saopštio je Robert Vud, američki ambasador u Ujedinjenim nacijama, tokom sednice Saveta bezbednosti svetske organizacije.
„Upravo su stigle informacije da se oko 8.000 vojnika Demokratske Narodne republike Koreje (DNRK) nalazi u oblasti Kurska. S poštovanjem pitam svog ruskog kolegu – tvrdi li Rusija i dalje da tamo nema trupa DNRK. To je moje jedino pitanje i poslednja tačka”, rekao je Vud tokom sednice.
Predstavnik Rusije, tokom sednice sazvane na zahtev Moskve čija je tema trebalo da budu međunarodni mir i bezbednosti, nije odgovorio na komentar američkog diplomate. Zasedanje je potom prekinuto.
Brojka koju je saopštio Vud upadljivo je veća od navoda američkog sekretara odbrane Lojda Ostina – koji je u sredu rekao da su se neke od trupa usmerile ka granici Ukrajine u region Kurska.
On je rekao da je Rusija obučavala severnokorejske artiljerce, pružala obuku u upravljanju dronovima, kao i pešadincima.
"Sve to ukazuje na namere da u punom kapacitetu budu uključeni u sukobe", rekao je Blinken.
Prema njegovim rečima u Rusiji se nalazi 10.000 severnokorejskih vojnika, od kojih je 8.000 u regionu Kursk, gde ukrajinske snage drže položaje nakon avgustovskog upada u rusku pograničnu oblast.
"Mogu postati legitimne mete ukoliko se priključe borbama protiv Kijeva”, rekao je Blinken tokom obraćanja medijima u društvu američkog sekretara za odbranu Lojdom Ostinom i zvaničnicima Južne Koreje.
Tokom susreta, predstavnici dve države razmatrale su niz opcija za moguće reagovanje, naveo je Blinken, napomenuvši da je upotreba severnokorejskih vojnika za ratovanje protivv Ukrajine - jasan znak slabosti.
Blinken je za naredne dane najavio dodatnu pomoć u odbrambenim sredstvima za Ukrajinu.
Takođe, pozvao je Kinu da iskoristi svoj diplomatski uticaj na Severnu Koreju.
“Mislim da su svesni naše zabrinutosti i očekivanja i da će nastojati da suzbiju ove aktivnosti“, rekao je Blinken, napomenuvši da je američka strana tokom nedelja imala ozbiljne razgovore sa zvaničnicima Pekinga.
Peking, partner i Moskve i Pjongjanga, pozivao je na deeskalaciju svih strana u sukobu, kao i na politčko rešenje. Međutim, Vašington je upozorio i da je Kina proširila svoje partnerstvo sa Moskvom uoči ruske invazije na Ukrajinu, februara 2022.
Takođe, navodi i da Kina izvozom robe dvostruke namene u Rusiju, podržava njenu vojnu industriju.
Kineske vlasti odbacivale su američke tvrdnje.
Cifra od 8.000 raspoređenih vojnika bi, kako navodi agencija Asošijeted pres značilo da se većina severnokorejskih trupa za koje Sjedinjene Države i saveznici smatraju da su raspoređene u Rusiji, sada nalaze na granici sa Ukrajinom.
Prisustvo severnokorejskih trupa u Rusiji postala je ključna tema susreta američkih i južnokorejskih zvaničnika u Vašingtonu – podstičući zabrinutost da će to dodatno destabilizovati Azijsko-pacifički region i proširiti rat Moskve protiv Ukrajine.
„I dalje smo zabrinuti da će severnokorejske trupe učestvovati u borbi”, rekao je sekretar Ostin u sredu.
Sjedinjene Države procenjuju da se u Rusiji nalazi oko 10.000 severnokorejskih vojnika. Seul i njegovi saveznici procenjuju da je taj broj povećan na 11.000, dok Ukrajina tvrdi da ih je čak 12.000.
Intenziviranje odnosa Severne Koreje i Rusije izazvalo je zabrinutosti širom sveta u vezi sa tim kako bi mogle uticati na sukob, kao i kakva bi ruska vojna pomoć mogla biti isporučena Severnoj Koreji zauzvrat.
U najvećoj meri pažnja je usmerena na vojnu tehnologiju koju bi Rusija mogla ustupiti, kao i da li bi potez Severne Koreje mogao navesti druge države da ponude sopstvene snage za ratovanje.
Osim toga, Severna Koreja je u četvrtak posle skoro godinu dana, ispalila napade dugog dometa na kontinentalni deo Sjedinjenih Država.
Pojedini stručnjaci tumače da je Rusija Severnoj Koreji mogla pružiti pomoć u tehnologiji za to lansiranje. Sjedinjene Države, Južna Koreja i Japan osudili su lansiranje projektila i kritikovali produbljivanje rusko-severnokorejske saradnje.
Inače, Severna Koreja je tokom novembra Rusiji isporučila municiju. Bela kuća je objavila fotografije za koje tvrdi da prikazuju transport 1.000 kontejnera vojne opreme železnicom.