Američki državni sekretar Entoni Blinken rekao je u utorak da je razgovarao sa Polom Vilanom, bivšim marincem zatočenim u Rusiji, i da je obećao kontinuirane napore da se on oslobodi, kao i zatvorenik Evan Gerškovič.
Govoreći zajedno sa kanadskim kolegom na događaju o talačkoj diplomatiji, Blinken je rekao da je razgovarao telefonom sa Vilanom u ponedeljak.
"Naši intenzivni napori da vratimo Pola kući nastavljaju se svakog dana i biće nastavljeni sve dok se on i Evan Gerškovič i svaki drugi Amerikanac koji je nezakonito pritvoren ne vrati sa svojim najmilijima", rekao je Blinken u Vilson istraživačkom centru u Vašingtonu.
Ne propustite: Rusija: Novo produženje pritvora za novinara GerškovičaVilan, koji je radio u obezbeđenju američke kompanije za proizvodnju delova za vozila u Rusiji, priveden je u decembru 2018. i služi 16-ogodišnju kaznu zbog špijunaže, koju on i američka vlada poriču.
Gerškovič, dopisnik Volstrit žurnala, uhapšen je u martu 2023. tokom reporterskog putovanja u uralskom gradu Jekaterinburgu.
On je prvi zapadni novinar od sovjetskih vremena koga je Rusija optužila za špijunažu, što su optužbe koje su Gerškovič, njegov poslodavac i američka vlada oštro demantovali.
Bela kuća je u decembru saopštila da priprema novi predlog za oslobađanje dvojice Amerikanaca nakon što je Rusija odbila raniju ponudu, koju je Stejt department opisao kao "značajnu".
Vašington je nedavno izvršio dve razmene zatvorenika sa Moskvom, uključujući oslobađanje košarkaške zvezde Britni Grajner, uprkos slomu većeg dela diplomatskog delovanja zbog rata u Ukrajini.
Putin je u intervjuu objavljenom prošle nedelje sa konzervativnim američkim tok-šou voditeljem Takerom Karlsonom rekao da se "može postići dogovor" da se Gerškovič oslobodi.
Ne propustite: Blinken: SAD "neće predahnuti" dok se Amerikanac zatvoren u Rusiji ne vrati kućiKanada je 2021. pokrenula koaliciju sa ciljem da se suprotstavi proizvoljnom pritvaranju stranih državljana iz političkih razloga nakon pritvora dvojice njenih državljana u Kini.
Ta dvojica državljana, oslobođeni krajem 2021. nakon tri godine zatvora, držani su u očiglednom činu odmazde zbog kanadskog hapšenja kineskog tehnološkog direktora po američkoj poternici.
Kanadska ministarka inostranih poslova Melani Džoli rekla je tada da se 75 zemalja pridružilo koaliciji.
"Zajedno šaljemo snažnu poruku da se ova praksa neće tolerisati. Građani se ne mogu koristiti kao pioni u geopolitičkoj igri", rekao je Džoli.