Putinovo saučešće Prigožinovoj porodici, šta čeka Rusiju posle smrti vođe Vagnera?

Vladimir Putin i Jevgenij Prigožin u obilasku fabrike hrane u Sankt Peterburgu u septembru 2010. (Foto: Alexey DRUZHININ / SPUTNIK / AFP)

Smrt Jevgenija Prigožina, vođe plaćeničke grupe Vagner, u avionskoj nesreći kratkoročno je osnažila poziciju ruskog predsednika Vladimira Putina, pošto je uklonjena ličnost koja je prkosila njegovom autoritetu.

Ali to ga je takođe lišilo snažnog i oštroumnog igrača koji je dokazao da je koristan Kremlju slanjem boraca u neke od najkrvavijih bitaka ukrajinskog rata i čuvanjem ruskih interesa širom Afrike, prenosi agencija Rojters.

Dan posle pada aviona, Putin je uputio poruku saučešća Prigožinovoj porodici i rekao da je on bio "talentovani biznismen".

“Radio je ne samo u našoj zemlji i postigao rezultate, već i u inostranstvu, posebno u Africi. Tamo se bavio naftom, gasom, plemenitim metalima i kamenjem", rekao je Putin u Kremlju, posle sastanka sa Denisom Pušilinom, načelnikom okupirane ukrajinske Donjecke oblasti kojeg je imenovao Kremlj.

“Poznavao sam Prigožina dugo, još od 90-tih. Bio je čovek komplikovane sudbine, pravio je ozbiljne greške u životu, ali je ostvario prave rezultate”, dodao je Putin.

Naveo je da su pripadnici Vagnera koji su poginuli u nesreći dali "značajan doprinos" ofanzivi Moskve u Ukrajini.

Delili su zajednički cilj, rekao je Putin i dodao: „Mi to pamtimo, znamo i to nećemo zaboraviti“.

Predsednik Rusije je u televizijskom obraćanju dodao da je potrebno sačekati ishod zvanične istrage o nesreći, rekavši da će ona potrajati.

“Istraga će biti sveobuhvatna, ali ćemo isterati stvari do kraja. Uopšte ne sumnjajte u to”, kazao je Putin.

Vladimir Putin na sastanku sa pripadnicima tenkovske jedinice u Kremlju 24. avgusta (Foto: Mikhail KLIMENTYEV/POOL/AFP)

Avion oborila namerna eksplozija?

Ruske vazduhoplovne vlasti saopštile su da su Prigožin, njegova desna ruka Dmitrij Utkin i još osam ljudi bili u privatnom avionu koji se u sredu srušio severno od Moskve. Još nije jasno šta je uzrok pada.

Prema preliminarnoj procjeni američkih obavještajnih službi, pad aviona izazvan je namernom eksplozijom, prenela je agencija Asošijeted pres pozivajući se na neimenovane američke i zapadne zvaničnike.

Jedan od zvaničnika naveo je da je tokom početne procene utvrđeno da je "veoma verovatno" da je Prigožin bio meta, te da je eksplozija u skladu sa Putinovom "dugom istorijom pokušaja da ućutka kritičare". Zvaničnici nisu govorili o tome šta je moglo da dovede do eksplozije.

Nisu se pojavili nikakvi dokazi koji podržavaju široko rasprostranjeno uverenje da je Prigožin ubijen kao čin osvete zbog dizanja pobune krajem juna – pretpostavka za koju analitičari kažu da bi zapravo mogla da odgovara Putinovoj nameri.

Ne propustite: Ruske vlasti: Šef Vagnera bio u avionu koji se srušio

“Sjedinjene Države veruju da je projektil zemlja-vazduh ispaljen sa ruske teritorije najverovatnije oborio avion u kojem se pretpostavlja da je bio Prigožin”, rekla su dva neimenovana američka zvaničnika agenciji Rojters. Oni su naglasali da se još uvek radi o preliminarnim informacijama i da analiziraju situaciju.

Iz Pentagona je međutim saopšteno da nema informacija koje bi na to ukazale.

„Kakvi god da su razlozi za pad aviona, svi će to videti kao čin odmazde i odmazde, a Kremlj se neće posebno mešati u to“, rekla je Tatjana Stanovaja, osnivačica konsultantske kuće R.Politik.

„Sa Putinovog stanovišta, kao i mnogih iz bezbednosnih snaga i vojske, Prigožinova smrt bi trebalo da bude lekcija za sve potencijalne sledbenike”, dodala je ona.

Kremlj je na dan pada aviona ćutao, a Putin je nastavio sa uobičajenim poslom tako što je u sredu kasno prisustvovao komemoraciji žrtvama Drugog svetskog rata i video-linkom se obratio na samitu BRIKS-a u četvrtak.

Pogrešna pretpostavka

Do pada je došlo dva meseca pošto su Prigožin i njegovi Vagner plaćenici pokrenuli pobunu u kojoj su preuzeli kontrolu nad jednim južnim gradom i napredovali ka Moskvi, oborivši više aviona ruskih vazduhoplovnih snaga i ubivši njihove pilote.

Putin, koji je u prošlosti govorio o mržnji prema izdajnicima, opisao je to kao „nož u leđa“.

Mesto pada aviona odakle se uzdiže dim i vidi olupina - selo Kužnjekino, u oblasti Tver u Rusiji (Foto: AP)

Od pobune, Prigožin je obustavio sukobe sa vojnim establišmentom, ali je nastavio operacije Vagnera.

Izgleda da je slobodno ulazio u Rusiju i izlazio iz nje, uprkos dogovoru sa Kremljom prema kojem je trebalo da ode u Belorusiju.

Abas Galjamov, bivši pisac govora u Kremlju koga je Rusija sada označila kao „stranog agenta“, rekao je da je Prigožin pogrešno pretpostavio da je on neophodan Putinu zbog obima i značaja njegovih aktivnosti.

To je obuhvatalo opsežne operacije u Africi, gde je Vagner proširio plaćeničke usluge u zemljama kao što su Mali i Centralnoafrička Republika u zamenu za koncesije za iskopavanje zlata i dijamanata.

Dok ga predstavlja kao čisto privatnu komercijalnu operaciju, Kremlj je koristio Vagner da proširi ruski uticaj na kontinentu u konkurenciji sa zapadnim silama kao što su Francuska i SAD.

Prigožin je „pretpostavio da Putin neće želeti da rizikuje sve ovo“, rekao je Galjamov.

„(On) je potcenio koliko je važno da Putin pošalje signal svim potencijalnim pobunjenicima: momci, nemojte misliti da možete ovo da uradite, a zatim da ostanete živi”.

Ne propustite: Jevgenij Prigožin - od Putinovog kuvara do izazova režimu

Igra prestola

Ali Prigožinova smrt, ako bude potvrđena, nije bez posledica po Putina.

Analitičari kažu da to otvara šanse za komplikovanu borbu za kontrolu nad ogromnim Vagnerovim poslovnim carstvom i mogući raskol između pragmatičara spremnih da se integrišu sa ministarstvom odbrane i ultranacionalističke frakcije koja već iskaljuje bes na kanalima društvenih medija.

„Mislim da je moguće da će na mnogo načina to postati neka vrsta okruženja tipa 'Igre prestola' ili 'Porodice Soprano' u kojem postoje konkurentske frakcije i delovi Vagnera", rekao je Endru Boren, izvršni direktor službe o pretnjama u firmi Flashpoint i bivši zvaničnik američke obaveštajne službe.

„Dugoročno, mislim da je to strateški gubitak (za Rusiju)“, rekao je on.

Plaćenici ispred sedišta Vagnera u gradu Novosibirsku (Foto: Reuters)

Semjuel Ramani, analitičar londonskog istraživačkog centra RUSI i autor knjige „Rusija u Africi“, rekao je da bi gubitak Prigožinove široke mreže bio negativna strana za Putina.

„On gubi mnoge lične kontakte koje je Prigožin uspeo da razvije na tom kontinentu, uključujući i one koji bi bili neophodni za izvoz zlata i dijamanata iz sankcionisanih zemalja kao što su Mali i Centralnoafrička Republika“, rekao je Ramani.

Avionska nesreća se dogodila istog dana kada su ruski državni mediji objavili vest o smeni Sergeja Surovikina, bivšeg komandanta ruskih ratnih snaga u Ukrajini, sa mesta šefa ruskog vazduhoplovstva.

Nepotvrđeni izveštaji kažu da je Surovikin stavljen pod istragu zbog mogućeg saučesništva u Prigožinovoj pobuni.

Ne propustite: Rusija smijenila "Generala Armagedona"

Pad obojice – koji se u javnosti smatraju za dva najefikasnija operativca u ratu u kojem je Rusija doživela mnogo neprijatnih neuspeha – mogao bi da ugrozi sposobnost Moskve da sprovede održive ofanzivne operacije u narednoj godini, rekao je Ramani.

Ako je Putin odgovoran za Prigožinovu smrt, navodi Ramani, to pokazuje da je spreman da se upusti u brutalnu represiju protiv bilo koje vrste neslaganja.

„Ali to takođe pokazuje ranjivost jer on sada treba da upotrebi silu da potisne ove ultranacionaliste koje je ranije mogao da kooptira i pacifikuje uključivanjem u svoju koaliciju. A to ne govori dobro o Putinovoj održivosti posle 2024. godine."

Reakcije u Rusiji

Pristalice Prigožina okupile su se u četvrtak ispred sedišta Vagnera u Sankt Peterburgu da odaju počast šefu plaćeničke grupe.

Iako ga je Putin u junu nazvao “izdajnikom”, Prigožin je zadržao popularnost među stanovništvom Rusije koje je hvalilo dostignuća Vagnerovih plaćenika, uprkos mnogim optužbama za zloupotrebe i ratne zločine.

„Moglo bi se reći da je to kao da izgubiš oca. On nam je bio sve, jer su svi uvek čekali šta će čika Ženja (Prigožin) da kaže“, rekao je Igor za agenciju AFP.

Iako ga je Putin posle pokušaja junske pobune nazvao izdajnikom, Prigožin je ostao popularan u Rusiji (Foto: AP/Dmitri Lovetsky)

Poput Igora, koji je nosio šešir sa Vagnerovim logom i nacionalnom zastavom, mnogi Rusi su željno iščekivali Prigožinove video-snimke i audio poruke na društvenim mrežama.

Snimci, puni psovki, bili su oštar kontrast strogo kontrolisanom narativu ruskih zvaničnika.

Njegova poletna i neobuzdana kritika ruske regularne vojske pretvorila ga je u kultnu ličnost za delove ruskog društva - i antagonizovala vrh Moskve.

Napetosti su se pretvorile u nasilan, ali kratkotrajan pokušaj pobune krajem juna.

Pobuna je završena dogovorom, uz posredovanje beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka, prema kojem se očekivalo da Prigožin sa nekim od boraca preseli u susednu Belorusiju.

Transparenti sa fotografijama Prigožina i Utkina u Novosibirsku (Foto: Reuters)

U Sankt Peterburgu, dan posle pada aviona, među pristalicima Vagnera nije bilo reči o Prigožinovoj pobuni, kao ni o Putinovoj reakciji.

Ožalošćeni su polagali crvene karanfile ispred Vagnerove višespratnice otvorene prošle jeseni uz veliku pompu.

Okupljeni su izbegli da spekulišu i o razlozima pada aviona.

Pavel Zaharov je uporedio Prigožina sa Šarlom de Golom, bivšim predsednikom Francuske i šefom otpora protiv nacista.

„Znate, kada je u Francuskoj umro predsednik Šarl de Gol, govorilo se da je Francuska postala siroče.

„Mogu samo da kažem da je za mene večeras verovatno Rusija postala siroče“, rekao je 36-godišnjak.

Ne propustite: Kina i Vagner u Africi: Saveznici ili neprijatelji?

Među okupljenima je bila i Natalija, 31-godišnja žena koja je stigla biciklom, s buketom u ruci.

Rekla je da se osećala kao da je izgubila člana porodice.

"Za nas je postao kao prijatelj, brat. Mislim da je ovo veoma značajan trenutak za današnje vojnike", rekla je ona.

Ali neki su strahovali da će Prigožinova smrt dovesti do rasta napetosti u Rusiji.

„Nadam se da to za naše društvo neće postati ono što je crvena krpa za bika“, navela je Natalija.