Srpske NVO sa Ombudsmanom o policijskoj brutalnosti na severu Kosova

Patrola kosovske policije (Foto: AP/Visar Kryeziu)

Predstavnici pet srpskih nevladinih organizacija sa severa Kosova upoznali su danas kosovskog Ombudsmana Naima Ćeljaja sa problemima koje građani u ovom delu Kosova imaju sa pripadnicima kosovske policije.

Glavni povod sastanka sa Ombudsmanom, kako je rekla direktorka NVO Jovana Radosavljević, bio je poslednji slučaj fizičkog maltretiranja građanina Severne Mitrovice, Miloša Subotića, zbog čega su suspendovana dvojica policajaca.

“Ovde smo jer verujemo da pravni sistem i dalje ima kapacitet da zaštiti pojedince i zajednice od neprimerenog postupanja javnih organa. Jedan od takvih afirmativnih mehanizama je garantovan i Zakonom o zaštiti od diskriminacije, koji teret dokazivanja u ovakvim slučajevim stavlja na optuženu stranu a ne na žrtve. Na to podseċamo sve one koji su naše poteze u zadnjih nekoliko dana karakterisali kao preuranjene i proizvoljne optužbe bez dokaza”, rekla je Jovana Radosavljević nakon sastanka pet nevladinih organizacija sa severa Kosova (NVO Aktiv, Centar za afirmativne društvene akcije (CASA), Nova društvena inicijativa (NSI), Centar za zastupanje demokratske kulture (ACDC) i Institut za teritorijalni ekonomski razvoj (InTER) sa kosovskim Ombudsmanom.

Ne propustite: Izveštaj EK za Kosovo naglašava potrebu za implementacijom dogovora Prištine i Beograda



Policijski inspektorat Kosova suspendovao dva policajca

U vezi sa slučajem Miloša Subotića, Policijski inspektorat Kosova pokrenuo je istragu istog dana kada je incident prijavljen. Inspektorat je potom izdao preporuku za suspenziju dva policajca iz Regionalne direkcije policije u Severnoj Mitrovici.

Kako je PIK precizirao, preporuku za suspenziju daju jer je ona u interesu istrage, a zbog sumnje da su - isti umešani u maltretiranje građanina u ovom slučaju.

"Pozivajući se na navode o maltretiranju od strane policije u Severnoj Mitrovici u vezi sa incidentom na trgu ‘Knez Lazar’ 26. oktobra 2024. godine, istražitelji PIK-a su danas preporučili suspenziju dvojice policajaca (narednika i policajca) angažovanih u Regionalnoj Direkciji policije u Severnoj Mitrovici“, saopštio je juče Policijski inspektorat Kosova.

Šta se desilo tokom privođenja?

Subotić je priveden 26. oktobra 2024. godine, tri sata posle ponoći, nakon incidenta na ulici u Severnoj Mitrovici. Prema Subotićevim rečima, sve je počelo kada je pomerio prepreku sa šetališta kako bi prošao, što je izazvalo reakciju policijskih službenika.

Prema tvrdnjama Miloša Subotića u policijskoj stanici je pretučen od strane dvojice policajca.

Ne propustite: Kurti: Nije posao premijera da formira zajednice opština

„Odveli su me u sobu bez kamera, gde su policajci obukli jakne da sakriju identifikacione brojeve. Jedan od njih me ošamario osam puta i jednom udario nogom u grudi, sve dok sam bio vezan lisicama. Posle toga, u sobu je ušao drugi policajac, koji mi je takođe udario šamar. U međuvremenu, dok su mi bile lisice na rukama, hteli su bukvalno da mi uguraju dreger u usta, da bi me alkotestirali. Odbio sam, nisam hteo da duvam. Zašto bih duvao, išao sam pešaka“, rekao lokalnim medijima 26.10.2024. godine Miloš Subotić.

Šta tvrdi policija?

Kosovska policija je u svom saopštenju navela da je Miloš Subotić priveden zbog incidenta koji se desio na ulici u Severnoj Mitrovici. Prema njihovim navodima, Subotić je priveden zbog prouzrokovanja materijalne štete, vređanja policajaca i odbijanja alkotesta.

Policija ističe da je reagovala u skladu sa propisima i procedurama, ali nisu detaljno komentarisali optužbe o navodnom fizičkom zlostavljanju koje je Subotić izneo.

“Noćas nešto posle pola tri, policijska jedinica koja je bila na službenoj dužnosti na centralnom mostu kod trga Cara Lazara, naišla na lice M.S, koji je pokušao oštetiti razne stvari i opremu koji su bili opasani mrežom (zatvarač), a koji su bili vlasništvo radnje. Osumnjičena osoba je oštetila mrežu i ušla u privatno vlasništvo”, navodi se u policijskom izveštaju objavljenom na Fejsbuku 26. oktobra.

Prema saopštenju policije te noći je u stanici protiv Subotića podneta prijava za vandalizam i pušten je na slobodu.

Reakcija civilnog društva i prekid saradnje sa EULEKS-om

U vezi sa ovim slučajem reagovalo je civilno društvo sa severa Kosova, zahtevajući hitnu reakciju EULEKS-a.

Ne propustite: Okončana runda dijaloga u Briselu: Lajčak očekuje suštinsku primenu Ohridskog sporazuma

Organizacije su poručile da će obustaviti saradnju sa misijom EU za vladavinu prava na Kosovu dok se ne oglase povodom incidenta sa Milošem Subotićem i ne preduzmu konkretne korake.

Civilno društvo naglasilo je da je ovaj potez neophodan kako bi se osigurala transparentnost i odgovornost u slučajevima policijske brutalnosti, pozivajući na zaštitu prava i sigurnost građana.

Reakcija EULEKS-a

Misija EU za vladavinu prava (EULEKS) reagovala je 27. oktobra, dan pošto su organizacije civilnog društva najavile obustavu saradnje sa ovom misijom. U saopštenju, EULEKS je zahtevao “hitnu, nepristrasnu istragu povodom tvrdnji o policijskoj brutalnosti prema Milošu Subotiću”.

„U tom kontekstu i u skladu sa mandatom EULEKS-a, naša uloga je da pratimo istrage koje sprovodi Policijski inspektorat Kosova i kada tako smatraju organi tužilaštva“, naveli su iz ove misije.

Srpske NVO ukazuju i na diskreditaciju od strane vlast

Predstavnici pet srpskih nevladinih organizacija sa severa Kosova danas su kosovskom Ombudsmanu, kako tvrde, ukazali i na „stalni trend diskreditacije nevladinih organizacija od strane lokalnih i državnih institucija, koje na upozoravanje o kršenju osnovnih građanskih i ljudskih prava odgovaraju targetiranjem i optužbama”. Jovana Radosavljević navela je kao primer reakciju gradonačelnika Severne Mitrovice, Erdena Atića.

“Najnoviji primer je reakcija Erdena Atića, koji je izrazio negodovanje zbog toga što organizacije civilnog društva obavljaju svoj posao - kritikuju rad institucija. Naš kolega Dušan Radaković, kojeg je gospodin Atić direktno prozvao zbog iznošenja kritike prema vlastima, podneo je žalbu Instituciji Ombudsmana zbog ovakvog postupanja javnog funkcionera”, navela je ona.

Ne propustite: Evropska komisija usvojila reformske agende za pet zemalja Zapadnog Balkana


Gradonačelnik Severne Mitrovice, Erden Atić, reagovao je na najavu srpskih organizacija civilnog društva da će suspendovati saradnju sa Euleksom i na njihove izjave o brutalnosti kosovske policije.

Atić je naveo da srpske nevladine organizacije na severu Kosova reaguju selektivno i samo protiv postupanja policije i odluka Vlade Kosova.

“Srpsko civilno društvo na severu zemlje nikada nije reagovalo na paljenje srpskih automobila na severu zemlje, niti na druge nasilne akcije terorističkih organizacija ‘Civilna zaštita’ i ‘Severna brigada'”, naveo je Atić na Fejsbuku.

Kao odgovor na ove komentare gradonačelnika Severne Mitrovice, srpske nevladine organizacije su zatražile Atićevu ostavku, ocenjujući njegove izjave kao pokušaj diskreditacije njihovog rada i “da je prioritet njegovog delovanja isključivo partijski interes, a ne građani Severne Mitrovice koje po prirodi funkcije predstavlja“.

„Posle jučerašnjeg incidenta u kojem je naš sugrađanin Miloš Subotić uhapšen i potom podvrgnut torturi u policijskoj stanici, gradonačelnik Atić imao je dve mogućnosti. Prva je bila da, s obzirom na to da je žrtva policijske torture građanin opštine čiji je on gradonačelnik, reaguje i zatraži temeljnu istragu povodom ovog slučaja, obrati se Milošu Subotiću i ponudi pravnu pomoć, kao i da pozove na doslednu primenu zakona radi zaštite svojih građana od policijske torture“, poručile su organizacije civilnog društva.